21. 04.
«

Magazín

V gólovo najplodnejších dueloch modernej éry mali prsty aj Slováci

Ofenzíva je v súčasnej NHL opäť na vzostupe a výnimkou už nie sú zápasy bohaté na góly. Keďže nič nenaznačuje tomu, že by tento trend mal končiť, Alex Chauvancy poukázal na 10 na góly najbohatších zápasov modernej histórie.

V týchto najplodnejších zápasoch obdobie od roku 1967 mali pritom prsty aj hráči zo Slovenska. Významnou mierou sa o to zaslúžili najmä bratia Šťastní, no zažili ich aj Stan Mikita či Peter Ihnačák.

18 gólov

20. 02. 1977 - Toronto vs. Chicago 10:8
Na prvý gól zápasu, ktorý strelil Stan Mikita, sa čakalo až osem minút. Polovica z 18 gólov bola nakoniec dosiahnutá v tretej tretine, ktorá skončila pomerom 5:4 pre Maple Leafs. Nim k výhre pomohol hetrikom Errol Thompson a rovnako ako obranca Ian Turnbull zaznamenal päť bodov. Mikita ku gólu neskôr pridal aj asistenciu.

22. 02. 1981 - Quebec vs. Washington 11:7
Skvelý výkon podali bratia Peter a Anton Šťastní, ktorí pomohli k výhre Nordiques ôsmimi bodmi – Anton dosiahol hetrik a pridal päť asistencií, Peter si pripísal štyri góly a štyri asistencie. Do dnešného dňa ide o jediný pár spoluhráčov, ktorí zaznamenali osembodový výkon v rovnakom zápase. V ňom 15 z 18 gólov prišlo v druhej a tretej tretine. Tiež bolo vidieť aj množstvo šarvátok – rozhodcovia rozdali 182 trestných minút.

19. 03. 1981 - Buffalo vs. Toronto 14:4
Po prvej tretine, v ktorej jediný gól strelil John Van Boymeer, nič nenasvedčovalo tomu, že budú Sabres na ceste k takej drvivej výhre. V druhej tretiny strelili deväť gólov, pričom hetrik dosiahol Gilbert Perreault a svoju púť za ním začal dvoma gólmi aj Andre Savard. Brankár Maple Leafs, Michel Laroque, striedal po dvoch tretinách, keď inkasoval 10 gólov z 27 striel. Jiří Crha v tretej tretine inkasoval štyri góly z 22 striel.

15. 10. 1983 - Chicago vs. Toronto 8:10
Aby nebolo ľúto fanúšikom v Chicagu, tieto dva tímy si zopakovali 18-gólový zápas aj vo „veternom meste“ o šesť rokov neskôr. Výsledok bol rovnaký a opäť viac potešil Maple Leafs. Domácim nepomohol ani hetrik Denisa Savarda. Stan Mikita v tom čase už nehrával. Za Toronto však nastúpil Peter Ihnačák, ktorý si pripísal asistenciu.

25. 11. 1987 - Detroit vs. Winnipeg 10:8
V prvých dvoch tretinách tímy nakombinovali osem gólov. vrece s gólmi sa roztrhlo v tretej dvadsaťminútovke, v ktorej Red Wings strelili šesť gólov po sebe, aby v jednom bode viedli nad Jets 9:6. Osem hráčov zaznamenali aspoň tri body, pričom najproduktívnejším bol Paul MacLean s troma gólmi a dvoma asistenciami.

13. 01. 1996 - Pittsburgh vs. San Jose 8:10
Po výluke v ročníku 1994/95 ofenzíva v NHL umrela. O góloví koncert sa však v roku 1996 postarali Penguins a Sharks, ktorých zápas zostáva najplodnejší od spomínanej výluky do dnešného dňa. Kalifornský tím porazil mocného súpera najmä vďaka tretej tretine, ktorú vyhral pomerom 5:2. Tri góly a asistenciu zaznamenal Ray Sheppard. Mario Lemieux bol s dvoma gólmi a dvoma asistenciami najproduktívnejším „Tučniakom“. Jaromír Jágr strelil jeden gól.

19 gólov

07. 10. 1983 - Minnesota N.S. vs. Vancouver 9:10
Zápas mal zaujímavý priebeh. North Stars viedli 2:0, 3:1, 6:3, 7:6, no Canucks sa darilo držať krok a stav vyrovnávať. V tretej tretine konečne vývoj zvrátili a ujali sa vedenia 9:7. O to prišli, ale v 56. minúte ho obnovil víťazným gólom Patrik Sundstrom.

20 gólov

04. 01. 1984 - Minnesota N.S. vs. Edmonton 8:12
Bol to prvý zápas v histórii, v ktorom padlo 20 a viac gólov. Wayne Gretzky strelil štyri góly a na ďalšie štyri prihral, aby bol prvým osembodovým hráčom v klubovej histórii. Mark Messier nazbieral šesť asistencií a Jari Kurri dosiahol hetrik.

08. 01. 1986 - Edmonton vs. Toronto 9:11
Len dva roky trvalo, kým Oilers opäť odohrali 20-golový duel. Tentoraz boli v pozícii porazených, hoci v tom bode sezóny mali bilanciu 29-7-4, kým Maple Leafs vyhrali len 10 duelov. Toronto viedlo po prvej tretine 5:1. V druhej sa Edmontonu podarilo vyrovnať na 6:6 a Wayne Grezky dosiahol hetrik. Maple Leafs si však vedenie obnovili do druhej prestávky a v tretej tretine si výhru ustrážili aj vďaka Miroslavovi Fryčerovi, ktorý strelil v zápase štyri góly. Marián Šťastný si z neho odniesol tri asistencie.

21 gólov

11. 12. 1985 - Edmonton vs. Chicago 12:9
Oilers strelili prvých šesť gólov zápasu, Blackhawks sa následne dotiahli najbližšie na rozdiel dvoch gólov. Jari Kurri a Glenn Anderson strelili hetrik a Wayne Gretzky nazbieral sedem bodov za sedem asistencií. Chicagskí Denis Savard, Steve Larmer a Al Secord nazbierali po sedem mínusových bodov.