26. 02.
«

Tatar aj Halák hviezdami zápasov, útočník rozhodol o výhre

Jozef Struhár    |  16.01.2021
V sobotu sa v NHL predstavili dvaja Slováci a obaja podali výkony, z ktoré si vyslúžili miesto medzi hviezdami zápasov. Kým Jaroslav Halák však nevyhral, Tomáš Tatar pomohol k triumfu dvoma gólmi.

EDM - MTL 1:5

Tatar pomohol dvoma gólmi k výhre nad Oilers

Tomáš Tatar pokračuje v úvode sezóny v streleckej forme a ku gólu z otváracieho zápasu pridal ďalšie dva, aby pomohol Montrealu k triumfu 5:1 nad Edmontonom, prvému v sezóne. Prvý gól bol pritom aj víťazný. Dvojgólový bol aj Jeff Petry, kým Carey Price zneškodnil 34 striel. O čisté konto prišiel v tretej tretine, keď ho v 53. minúte prekonal Slater Koekkoek. Mikko Koskinen inkasoval päť gólov z 36 striel a okrem Tatara s Petrym na neho našiel recept aj Jake Evans. Slovenský útočník odohral necelých 14 minút a pripísal si aj tri plusové body, dve strely, bodyček a dva bloky. Stal sa treťou hviezdou zápasu. Oba tímy sa spolu stretnú opäť v pondelok.

Tatarov druhý a tretí gól v sezóne:

Hviezdy duelu: 1. C. Price, 2. J. Petry, 3. T. Tatar (všetci MTL)

NJD - BOS 2:1 PP

Halák spoľahlivý, ale Boston prehral

Aj druhý zápas v sezóne medzi New Jersey a Bostonom sa po 60 minútach skončil nerozhodne. Tentoraz sa však z výhry tešili Devils, ktorí uspeli pomerom 2:1. Rozhodol o nej Jegor Šarangovič, ktorý strelil svoj prvý gól v NHL dve sekundy pred koncom predĺženia, keď sa dostal do úniku. V normálnej hracej dobe sa presadil aj Miles Wood, ktorý najskôr v úvodnom striedaní čelil pästiam Kevana Millera, aby sa neskôr pomstil úspešným tečom strely Tya Smitha. Mackenzie Blackwood predviedol 27 zákrokov a prekonal ho len Patrice Bergeron, ktorý vyrovnal skóre v druhej tretine počas oslabenia. Jaroslav Halák vo svojom prvom zápase v sezóne urobil 29 zákrokov, z toho niektoré boli veľké. Aj preto sa dostal medzi tri hviezdy zápasu. New Jersey po prvýkrát vo svojej histórii potrebovalo predĺženie v každom z prvých dvoch zápasov sezóny.

Halák v akcii:

Hviezdy duelu: 1. J. Šarangovič (NJD), 2. M. Blackwood (NJD), 3. J. Halák (BOS)

OTT - TOR 2:3

Thornton strelil gól, Maple Leafs zdolali Senators

Ottawa viedla po góle Nicka Paula 1:0, ale druhý zápas s Torontom po sebe nedokázala doviesť do víťazného konca. Stav vyrovnal ešte v prvej tretine Joe Thornton, ktorý strelil svoj prvý gól v modro-bielom drese, aby sa v 41 rokoch a 198 dňoch stal druhým najstarším hráčom, ktorý v ňom strelil gól po Allanovi Stanleym. Gólovo na neho nadviazali Mitchell Marner a Auston Matthews, aby Maple Leafs nakoniec vyhrali 3:2. Marner pridal aj dve asistencie, Mathews s Thorntonom jednu. Jack Campbell kryl 17 striel a prekonal ho aj Tim Stützle, ktorý prvým gólom v kariére zdramatizoval duel v 52. minúte. Matt Murray urobil až 37 zákrokov. Duel nedohral útočník Toronta Nick Robertson, ktorý si v prvej tretine poranil koleno.

Prvý gól Thorntona v drese Leafs:

Hviezdy duelu: 1. M. Marner (TOR), 2. A. Matthews (TOR), 3. T. Stutzle (OTT)

NYR - NYI 5:0

Rangers vrátili Islanders prehru, Georgiev vychytal nulu

Newyorské derby opäť prinieslo čisté konto, tentoraz však na druhej strane. Alexandar Georgiev kryl všetkých 23 striel, aby s piatym čistým kontom v kariére doviedol Rangers k triumfu 5:0 nad Islanders, v ktorých bráne zažil debut v NHL Iľja Sorokin po tom, čo pri rozcvičke utrpel zranenie Semion Varlamov. Čelil 32 strelám, z ktorých ho prekonali dvakrát Pavel Bučnevič a Artemij Panarin, raz Kaapo Kakko. Bučnevič pridal aj asistenciu. Obranca Tony DeAngelo bol zdravým náhradníkom. Nováčikovia Alexis Lafreniere a K’Andre Miller nebodovali, ale zbierali plusové body – 2, resp. 3.

Hviezdy duelu: 1. A. Georgiev, 2. P. Bučnevich, 3. A. Panarin (všetci NYR)

DET - CAR 4:2

Bobby Ryan nasmeroval Detroit k prvej výhre

Bobby Ryan pri svojom debute v drese Detroitu otvoril skóre zápasu, aby nasmeroval Red Wings k výhre 4:2 nad Carolinou, ktorá predošlý duel vyhrala 3:0. „Mohli ste vidieť, že bol nabudený, keď si dnes obliekol ten dres. A to je presne to, čo potrebujeme. Chcel byť tu a urobí náš tím lepším. Už to aj robí,“ povedal kapitán Dylan Larkin. Robby Fabbri strelil víťazný gól necelé tri minúty pred koncom a Larkin skóroval dvakrát, vrátane jedného gólu do prázdnej brány. Filip Zadina si pripísal dve asistencie a Jonathan Bernier predviedol 29 zákrokov. Prekonali ho Vincent Trocheck a dvojbodový Andrej Svečnikov, ktorý dosiahol svoj 100. bod v kariére. Dougie Hamilton si pripísal asistenciu, ktorá bola jeho 300. bodom. Petr Mrázek urobil 17 zákrokov. Jordan Staal nehral pre dodržiavanie Covid-19 protokolu.

Prvý gól Ryana v drese Wings:

Hviezdy duelu: 1. R. Fabbri, 2. D. Larkin, 3. F. Zadina (všetci DET)

NSH - CBJ 5:2

Saros doviedol Predators k ďalšej výhre nad Blue Jackets

Predators strelili štyri góly z piatich v tretej tretine, aby vyhrali aj druhý zápas proti Columbusu, hoci aj tentoraz v ňom prehrávali 0:1. Na gól Nicka Foligna reagoval Rocco Grimaldi a Filip Forsberg prvýkrát poslal Predators do vedenia. Alexandre Texier ešte zápas vyrovnal, no potom už skórovali len hráči víťazného mužstva, menovite Brad Richardson, Luke Kunin a Colton Sissons. Juuse Saros musel urobiť až 42 zákrokov, Elvis Merzlikins opustil duel s 28 zákrokmi.

Hviezdy duelu: 1. B. Richardson, 2. L. Kunin, 3. F. Forsberg (všetci NSH)

ARI - SJS 5:3

Kessel a Ekman-Larsson pomohli k výhre nad Sharks

Phil Kessel skóroval aj v druhom zápase sezóny, čo sa mu podarilo po tretíkrát v kariére, a pridal aj druhý gól, aby zažil svoj 56. viacgólový zápas a pomohol Arizone k triumfu 5:3 nad San Jose. Oliver Ekman-Larsson nazbieral tri asistencie a po góle pridali Barrett Hayton, Jakob Chychrun a Clayton Keller. Derick Brassard zaznamenal prvé dva body v novom drese – asistencie. Antti Raanta kryl 31 striel. Recept na neho našli Ryan Donato, Timo Meier a Tomáš Hertl. Meier pridal aj dve asistencie. Martin Jones inkasoval päť gólov z 24 striel a Devan Dubnyk v druhej polovici tretej tretine zastavil obe strely, ktorým čelil.

Nepríjemný moment pre Ekman-Larssona:

Hviezdy duelu: 1. P. Kessel, 2. O. Ekman-Larsson, 3. A. Raanta (všetci ARI)

LAK - MIN 3:4 PP

Minnesota udrela v posledných sekundách, zdolala Kings

Ryan Suter strelil vyrovnávajúci gól dve sekundy pred koncom tretej tretiny a Marcus Johansson skóroval 10,6 sekundy pred koncom predĺženia, aby Minnesota zdolala Los Angeles 4:3. Suter zaostal len o jednu sekundu za klubovým rekordom Mikka Koiva v najneskoršie strelenom vyrovnávajúcom góle. Matt Dumba a Joel Eriksson Ek tiež skórovali, Cam Talbot zastavil 30 striel. Kings prehrávali 0:1, ale potom strelili tri góly po sebe – do čierneho sa trafili Gabriel Vilardi, Blake Lizotte a Andreas Athanasiou. Jonathan Quick zaregistroval 40 zákrokov. Minnesota je prvým tímom sezóny, ktorý vyhral prvé dva zápasy napriek tomu, že v tretej tretine prehrával o viac ako gól.

Hviezdy duelu: 1. J. Quick (LAK), 2. J. Carter (LAK), 3. M. Johansson (MIN)

VGK - ANA 2:1 PP

Pacioretty expresne rýchlym gólom ukončil predĺženie

Max Pacioretty skóroval po prihrávke Marka Stonea len sedem sekúnd od začiatku predĺženia, aby rozhodol o výhre Vegas 2:1 nad Anaheimom. Išlo o druhý najrýchlejší gól v predĺžení v histórii NHL. William Karlsson vyrovnal skóre minútu a pol pred koncom tretej tretiny, keď už Marc-Andre Fleury sledoval duel zo striedačky. Stone si pripísal asistenciu aj pri tomto góle a Fleury opustil duel s 21 zákrokmi. Anaheim, ktorý prehral s Golden Knights aj otvárací duel sezóny, viedol po góle Maxa Comtoisa. John Gibson kryl 31 striel, vrátane 14 v prvej tretine.

Paciorettyho rozhodujúci gól:

Hviezdy duelu: 1. M. Pacioretty, 2. W. Karlsson, 3. M. Stone (všetci VGK)

CGY - VAN 3:0

Markström prvýkrát chytal proti Canucks. Vychytal nulu

Jacob Markström zneškodnil všetkých 32 striel, aby vynuloval svoj bývalý tím a so šiestym čistým kontom kariéry doviedol svoj nový tím k prvej výhre v sezóne. Sean Monahan, Dillon Dube a Matthew Tkachuk skórovali, aby Calgary zdolalo Vancouver 3:0. Všetky tri góly padli počas presilovky. Braden Holtby čelil 35 strelám a gól inkasoval v každej tretine. Markström nastúpil premiérovo proti Canucks, v ktorých bráne stál v predošlých siedmich sezónach. Vancouver v zápase prišiel o Alexandra Edlera, ktorý utrpel zranenie dolnej časti tela.

Hviezdy duelu: 1. J. Markstrom, 2. A. Mangiapane, 3. M. Tkachuk (všetci CGY)