Menu
InstagramFacebookTwitter
SlovakNHL.sk
Účet používateľa Vyhľadávanie
Zavrieť SlovakNHL.sk
»
odložené
COL
LAK
19. 04.
kurzy
02:00info
NSH
CHI
01:00info
TBL
CAR
NHL live
01:00info
FLA
CBJ
03:00info
CGY
OTT
03:00info
EDM
MTL
01:30info
DAL
DET
03:00info
ARI
MIN
04:00info
VGK
SJS
20. 04.
kurzy
01:00info
PIT
NJD
01:00info
BUF
BOS
03:00info
VAN
TOR
NHL live
01:00info
NYI
NYR
01:00info
TBL
CAR
01:00info
FLA
CBJ
02:30info
DAL
DET
odložené
COL
STL
04:00info
LAK
ANA
NHL live
«
Zdieľať na Facebooku Nahlásiť chybu Tlačiť článok
NHL Fanshop - tričká, šiltovky a dresy »

Magazín

Úspechy a pády skautov NHL I. (2000-2004)

LukasPN  |  21.01.2021
Čas letí... Už je to 21 rokov, čo sa NHL nachádza v novom tisícročí. Ideálna príležitosť pozrieť sa aspoň v krátkosti na to, čo sa za ten čas skautom podarilo a čo si naopak „za klobúk“ určite nedajú.

V 3-dielnej sérii článkov, ktoré budú vychádzať raz týždenne si pripomenieme pamätné výbery draftov v rokoch 2000 až 2015 a tie ostatné roky si necháme ešte „dozrieť“.

Zásadný hlas pri výbere hráča majú generálni manažéri tímov. No, kam by to dotiahli bez prepracovaného systému a tímu svojich profesionálnych hľadačov talentov?

V tímoch NHL všetko úzko súvisí a tentoraz sa spoločne pozrieme na to, čo sa týmto tímom skautov podarilo a čo nie.

Draft 2000 (Calgary)

Áno, pamätáte sa správne. Išlo o ten draft, v ktorom si skauti NHL všímali Ricka DiPietra. Ten bol potiahnutý ako celková jednotka draftu tímom New York Islanders. Zároveň išlo o ten draft, v ktorom bol až do 7. kola prehliadaný „kráľ Henrik“, ktorého si vzali z 205. miesta konkurenční rivali New York Rangers. Ako je to možné? Tak túto otázku vám veru nezodpovieme. NHL je v tom krásna, že je niekedy maximálne nepredvídateľná.

Zabudnutí na drafte 2000:
SVK - 8.kolo (232.) - MIN - Ľubomír Sekeráš (obranca)
CZE - 6.kolo (171.) - PHI - Roman Čechmánek (brankár)

Najlepší zabudnutý pick:
Tím skautov New York Rangers
7.kolo - (205.) - Henrik Lundqvist (brankár) 

Najhorší pick:
Tím skautov New York Islanders
1.kolo - (1.) - Rick DiPietro (brankár)

Zaujímavosť:
Rok 2000 bol pre slovenských fanúšikov hokeja v NHL rokom, v ktorom bol z 3. miesta vybraný náš najvyššie draftovaný slovenský hráč v dejinách. Marián Gáborík, ako celková trojka draftu, bol vybraný vtedy ešte novým tímom Minnesota Wild, ktorý na trenčianskeho rodáka obetoval aj svoju historicky prvú voľbu na drafte celkovo. Treba dodať, že tento výber dopadol veľmi úspešne. Marián sa začal odmeňovať prakticky okamžite, a to hneď vo svojom prvom zápase (6. okóbra 2000), v ktorom vsietil svoj prvý gól a zároveň sa stal aj prvým gólovým strelcom histórie klubu. Prvý zápas, prvý rekord. Úctyhodný počin na vtedy ešte „zelenáča“, čo poviete?

Draft 2001 (Florida)

V tomto drafte sa prekvapenie na 1. a 2. mieste nestalo. Čo sa od Ilyu Kovalchuka a Jasona Spezzu čakalo, to títo dvaja vtedy ešte mladíci začali s chuťou napĺňať. Tretí výber celkovo bol ale už o celkom niečom inom. Tampa Bay si vybrala Alexandra Svitova a ten už žiaľ svoj potenciál, ktorý v ňom vtedajší skauti Lightning videli, nenaplnil. 179 zápasov a 39 bodov je na trojku draftu pramálo a na to všetko Svitov v Tampe strávil len 1,5 sezóny.
Husársky kúsok sa ale podaril Dallasu, ktorý si zo 161. miesta vybral Mikea Smitha, budúceho hviezdneho brankára. No čo čert nechcel, tak ho presne po rovnakej 1,5 sezóne Dallas vymenil práve do Tampy Bay. Takže kto mal vlastne v danom roku šikovnejší skauting? Zrejme Dallas, no generálny manažér Lightning chybu svojich skautov dokonale zastúpil a pritiahol Smitha do Tampy.

Zabudnutí na drafte 2001:
SVK - 7.kolo (227.) - COL - Marek Svatoš (útočník)
CZE - 6.kolo (176.) - NYR - Marek Židlický (obranca)

Najlepší zabudnutý pick:
Tím skautov Dallas Stars
5.kolo - (161.) - Mike Smith (brankár) 

Najhorší pick:
Tím skautov Tampa Bay Lightning
1.kolo - (3.) - Alexander Svitov (útočník)

Zaujímavosť:
Atlanta Thrashers a jej tretí draft NHL dopadol azda najlepšie v histórii klubu. Ako prvého celkovo si Thrashers vybrali na drafte Ilyu Kovalchuka a rok pred tým ako druhého celkovo Danyho Heatleyho. Celkom slušný základ. Netreba ale zabudnúť, že nie vždy mali skauti tohto tímu takú dobrú ruku pri výbere. Ich celkovo prvý draft v roku 1999 (Patrik Štefan) im naopak nevyšiel.

Draft 2002 (Toronto)

Vybrať obrancu s kariérnym priemerom takmer 0,5 bodu na zápas pri tom, aby odohral vyše 800 zápasov v NHL, sa podarilo vtedajším skautom Buffala. A že podarilo. Skauti Sabres si ho vybrali až v 8. kole z 241. pozície. Také šťastie ale naopak nemali skauti Floridy Panthers. Tí dali dôveru českému útočníkovi Petrovi Tatíčkovi a vybrali si ho tak z 9. miesta celkovo. Výsledok? 3 zápasy v NHL, 4 sezóny v AHL a smer Európa. Žiaľ nie vždy vyjde všetko podľa plánu. 

Zabudnutí na drafte 2002:
SVK - bez nominácie
CZE - bez nominácie

Najlepší zabudnutý pick:
Tím skautov Buffalo Sabres
8.kolo - (241.) - Dennis Wideman (obranca) 

Najhorší pick:
Tím skautov Florida Panthers
1.kolo - (9.) - Petr Tatíček (útočník)

Zaujímavosť:
Výber z 1.miesta draftu bol už druhý rok po sebe veľmi úspešný. Columbus si vybral z 1. miesta celkovo Ricka Nasha a ten sa mu za to odvďačil 9 sezónami vo farbách klubu. Počas pôsobenia u Jackets sa stal kanonierom s viacerými 40-gólovými sezónami a kariéru v NHL ako takú napokon ukončil až po odohraní viac ako 1000 zápasov a zisku viac ako 800 bodov. Dvojkou vtedajšieho draftu bol brankár Kari Lehtonen, ktorého si vybrala Atlanta, pre ktorú to bol rovnako dobrý ťah, a trojkou draftu sa stal vďaka Floride Panthers neskorší člen Triple Gold Klubu, Jay Bouwmeester.

Draft 2003 (Nashville)

Adeptov na najlepší „pick“ roku 2003 je naozaj požehnane a vtedajší skauti mali v danom roku naozaj dobrý čuch na hráčov aj v neskorších kolách. Len ako príklad uvedieme mená ako sú Brian Elliott - Ottawa - 9.kolo (291.), Dustin Byfuglien - Chicago - 8.kolo (245.) a Joe Pavelski - San Jose - 7.kolo (205.). Čo meno, to hviezda NHL. Napokon ale pomyselné víťazstvo v tomto roku prisúdime niekomu úplne inému. Niekomu, koho všetci slovenskí fanúšikovia veľmi dobre poznajú a niekomu koho bude veľmi náročné nahradiť v čase, kedy sa rozhodne zavesiť lapačku „na kliniec“. Ako iste predpokladáte jedná sa o hráča, ktorý bol draftovaný a pýchou skautov tímu Montreal Canadiens v poslednom 9. kole draftu roku 2003 z 271. pozície. Tím hráčom nie je nik iný, ako náš Jaroslav Halák!
Opakom bol z 12. miesta celkovo vybraný skautingom New York Rangers Hugh Jessiman. Hráč, ktorý odohral v NHL spolu 2 zápasy, a hráč, ktorý okrem klubov AHL skúšal šťastie aj v chorvátskom tíme Záhreb, či rakúskom Vienna Capitals.

Zabudnutí na drafte 2003:
SVK - 9.kolo - (271.) - MTL - Jaroslav Halák (brankár) 
CZE - bez nominácie

Najlepší zabudnutý pick:
Tím skautov Montreal Canadiens
9.kolo - (271.) - Jaroslav Halák (brankár) 

Najhorší pick:
Tím skautov New York Rangers
1.kolo - (12.) - Hugh Jessiman (útočník)

Zaujímavosť:
Ako prvý bol po 3 rokoch vybraný opäť brankár a nad Fleurym sa spočiatku niesol aj akýsi prízrak Ricka DiPietra. Ten sa ale nepotvrdil a prvý stavebný kameň nových Penguins bol na správnom mieste. Z druhého miesta vybrala Carolina Erica Staala a z tretieho Florida Nathana Hortona.
Ak by sa draftovalo tak ako v súčasnosti a teda na 7 kôl draftu, tak by Jaroslav Halák, vzhľadom na to, že si ho Montreal vybral až v 9. kole, nebol v roku 2003 vôbec draftovaný.

Draft 2004 (Carolina)

Rok, v ktorom sa opäť zabudlo na budúcu brankársku hviezdu, pri ktorej rovnako platí, že ak by sa draftovalo ako v súčasnosti na 7 kôl, draftom by neprešla. Reč je o fínskom démonovi Pekkovi Rinnem, ktorého si vybral tím skautov Nashville Predators a za ktorých hrá dodnes. Ako je možné, že sa zabudlo na budúceho držiteľa Vezina Trophy? Odpoveď by mohla byť jednoduchá. Ako vraví stará známa pravda, brankári dospievajú oveľa neskôr ako ostatní hráči. Niečo na tom iste bude.
Ako najhorší „pick“ draftu sme vybrali útočníka Alexandra Picarda, na ktorého vsadil tím skautov z Columbusu už z 8. pozície celkovo. Spomínaný hráč odohral v NHL spolu 67 zápasov a to je na 8. miesto draftu málo.

Zabudnutí na drafte 2004:
SVK - bez nominácie
CZE - 6.kolo - (180.) - STL - Roman Polák (obranca)

Najlepší zabudnutý pick:
Tím skautov Nashville Predators
8.kolo - (258.) - Pekka Rinne (brankár) 

Najhorší pick:
Tím skautov Columbus Blue Jackets
1.kolo - (8.) - Alexandre Picard (útočník)

Zaujímavosť:
Z prvého miesta sa chyba na drafte opäť nespravila - Alexander Ovechkin. Ako by to mohla byť aj chyba, všakže? Tím Washingtonu Capitals vsadil na istotu, ktorá sa vyplatila. Z druhého miesta vyberal Pittsburgh a siahol po Evgenijovi Malkinovi. Kto vie, ako by vyzeral ich výber, ak by vedeli, že si budú môcť o rok neskôr vybrať Sidneyho Crosbyho, ktorý je mimochodom tiež center a aj si ho vyberú. Vzali by Malkina aj napriek tomu s rizikom, že budú mať dvoch mladých centrov, alebo by radšej vsadili na trojku draftu Cama Barkera, obrancu, ktorého si potiahlo Chicago? Ak áno, podarilo by sa Pittsburghu získať aj bez Malkina 3 Stanley Cupy, alebo by naopak Chicago z Malkinom získalo Stanley Cupov viacej? To sa už nedozvieme.

O ďalších úspechoch a pádoch skautov sa budete môcť dočítať už o týždeň. V druhej časti tohto seriálu si pripomenieme úspechy a pády skautov medzi rokmi 2005 a 2009.Mohlo by vás zaujímať:

Zobraziť komentáre k článku (7) Komentáre k článku (7)
kelt Ignorovať21. 01. 2021 08:34
Super článok
Reagovať    1   
Scythe Ignorovať21. 01. 2021 08:56
Skvelý nápad aj spracovanie. Už sa teším na ďalší článok z tejto série.
Reagovať    1   
Samu21 Ignorovať21. 01. 2021 09:05
hah ja som si to chystal do medzisezónneho obdobia a trošku aj z pohľadu čísel ... každopádne skvelá práca Lukas
Reagovať    1   
puxo333 Ignorovať21. 01. 2021 09:12
výborný prehľad a zhrnutie ;) Btw - ten pocit, keď si prečítaš meno Dipietro a uvedomíš si, že ešte stále dostáva peniaze a za ďalšie - bude veľmi ťažké prekonať top jednotku draftu Štefana ;)
Reagovať    1   
Pens Ignorovať21. 01. 2021 10:07
... keď už si spomenul Patrika Štefana. Pridal by som príbeh z draftu z roku 1999, keď vtedajší GM Canucks Brian Burke sa rozhodol získať obidvoch bratov Sedinovcov. Poradie pred jeho začiatkom bolo následovne. 1. Lightning, 2. Thrashers, 3. Canucks, 4. Blackhawks ... Očakávalo sa, že Patrik Štefan a Daniel Sedin budú prvé dva výbery, takže Henrik by mal byť k dispozícii, kým prídu na rad. Potrebovali teda získať prvý prípadne druhý výber a mať istotu, že im ostane Daniel. Potom to začalo. Canucks poslali skvelého mladého obrancu Bryana McCabea ku Blackhawks výmenou za 4. výber. Tým pádom mali 3. aj 4. celkový výber. Potom sa obrátili na Thrashers, ale tu zatiaľ neuspeli a šancu získať od Lightning celkový prvý výber sa zdala nepravdepodobná. Tu sa však objavili NY Rangers s ponukou na 4. celkový výber a v ich merítku bol Pavel Brendl. Burke to využil náramne. Sprostredkoval výmenu medzi Lightning a Rangers. Pred tým však vymenili svoju 4. voľbu za ten najvyšší výber v drafte 1999 od Lightning. Aký to malo pre tím z Floridy význam ? Bolts ho vzápätí poslali ku Rangers a nezískali vôbec málo: Dan Cloutier, Niklas Sundstrom a 1. a 3. kolo v roku 2000. Canucks si potom prehodili prvý a druhý výber s Thrashers so zabezpečením, že si vyberú Patrika Štefana. Tým pádom mali 2. a 3. celkovú voľbu a dvojičky mohli nabrať smer Vancouver. Už som to ti raz písal, ale možno stojí za pripomenutie.
Reagovať    8   
mysterio Ignorovať21. 01. 2021 11:40
dalo by sa to zhodnotit 2 slovami ako to dal : Na pána.
Reagovať    1   
Qucoboy Ignorovať22. 01. 2021 16:31
Dobrý článok ale rozhodne nesúhlasím s rokom 2004 Najhorší pick bol ten minnesotský z 12. miesta, keď A.J. Thelen neodohral v NHL ani jeden jediný zápas, dokonca aj v AHL odohral iba 10 zápasov, kariéru prežil v ECHL a po sezóne 2010-2011 ukončil kariéru. Zlý výber predviedli aj Los Angeles z 11. miesta, keď vzali Lauriho Tukonena, ktorý v NHL odohral iba 5 zápasov. Takže Picard nebol najhorší výber, tieto dva boli isto horšie
Reagovať    0   
Nové na SlovakFitness a SlovakKHL
Neprehliadnite
Krátke správy
Najnovšie články
Zavrel oči, vystrelil, skóroval: Nikdy som nič také necítil, priznal StudeničHalák sa vrátil na ľad. Kedy sa pripojí k mužstvu?Mladíci v zámorí: V akcii len dvaja obrancovia, jeden si ukončil suchotyCanucks dosiahli veľké víťazstvo. Som hrdý na naše mužstvo, povedal GreenNHL si chce dať väčší pozor na listinu dlhodobo zranených hráčovKoleno na koleno: Edler zranil útočníka Toronta + videoHviezda Columbusu má už za sebou operáciuCoyotes podpísali novú zmluvu s ruským obrancomVideo: Vitalij Kravcov strelil svoj prvý gól v NHLAHL: Výsledky - Tucson zdolal HendersonStudenič strelil krásny prvý gól a bol hviezdou duelu. Chára nehral + videoČernák dal Lightning nádej. Za kvalitnú hru však odmenení neboliDobrá správa: Halák už nie je na covidovej listineTréner Sharks otvorene: Meier a Labanc boli hrozníDojemná výhra: Kapitán Coyotes garantoval obrat pre obeť rakovinyUvidíme reklamy na dresoch už v ročníku 2022/23?Napodobnil Demitru: Bučnevič dosiahol hetrik v deň narodenín + videoCooper je ohľadom Stamkosa „extrémne optimistický“Maple Leafs by sa mohli v nedeľu dočkať návratu dvoch hviezdCanucks sa vrátia s Greenom na lavičke, ale bez brankárskej jednotkySabres ako prví prišli o play-off. Okposo sa v tejto sezóne už nevrátiVideo: Wade Allison strelil svoj prvý gól v NHLAHL: Ružička zbieral mínusky, Fehérváry zažiaril + videoČernák skóroval, Sekera sa vrátil. Rekordy Howea a Gáboríka sú vyrovnanéViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2021 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies
Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu