25. 04.
26. 04.
«

Chárov ročník končí, McDavid čelí vypadnutiu. Prvé dva tímy postúpili

Slovenský obranca Zdeno Chára odohral v nedeľu svoj posledný zápas tejto sezóny. Washington totiž vyradil Boston. Okrem neho sa z postupu do druhého kola teší aj Colorado.

1. kolo play-off

WASHINGTON - BOSTON 1:3 (kon. stav série: 1-4)

Patrice Bergeron strelil dva góly a Tuukka Rask zneškodnil 40 striel, aby Boston vyradil z play-off Washington s jeho bývalým kapitánom v zostave víťazstvom 3:1 v piatom zápase série prvého kola. Do čierneho sa trafil aj David Pastrňák, ktorý otvoril skóre v úvode druhej tretiny. Neskôr pridal aj asistenciu, dve si pripísal Mike Reilly. O jediný gól Capitals sa postaral Conor Sheary, ktorý po 11 sekundách tretej tretine znížil na 1:2. Zvrat sa však už jeho tímu nepodaril. Iľja Samsonov čelil v zápase len 19 strelám. Zdeno Chára odohral rovných 15 minút a prezentoval sa jednou strelou a dvoma bodyčekmi. Teraz bude sledovať, ako sa bude jeho bývalému tímu dariť v ďalšom priebehu vyraďovacích bojov. V druhom kole budú na Bruins čakať Penguins alebo Islanders. Ich séria je po štyroch dueloch nerozhodná. Washington vypadol v prvom kole v tretej sezóne po sebe.

Efektný gól Pastrňáka:

Bruce Cassidy, tréner Bruins: „Povedzme si to jasne, naši najlepší hráči sa dnes ukázali a naši vojaci boli dobrí.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Myslím si, že sme dnes odohrali veľmi dobrý zápas, len sme nestrelili góly. Môžete vidieť, koľko striel a šancí sme mali. Rask chytal veľmi dobre a oni využili svoje príležitosti. Celkovo to bola dobrá séria. Pre nás je to ťažké.“

Hviezdy duelu: 1. T. Rask (BOS), 2. P. Bergeron (BOS), 3. C. Sheary (WSH)

ST. LOUIS – COLORADO 2:5 (kon. stav série: 0-4)

Colorado potrebovalo na postup do druhého kola play-off len štyri zápasy. Najkratšiu cestu cez sériu proti St. Louis si zaistilo v nedeľu víťazstvom 5:2. Vyradiť Blues pomohli s gólom a asistenciou Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon, po góle pridali Brandon Saad a Valerij Ničuškin. Philipp Grubauer urobil 18 zákrokov. Oba góly mu strelil Vladimir Tarasenko, ktorý najskôr otváral skóre zápasu a neskôr znižoval na 2:3. Domáci mali na vyrovnanie viac ako 11 minút, no nepomohlo im ani odvolanie Jordan Binningtona z bránky, počas ktorého skórovali MacKinnon a Ničuškin. Binnington opustil duel s 29 zákrokmi. St. Louis vypadlo v prvom kole v druhej sezóne po sebe. Colorado bude v druhom kole čakať víťaz série medzi Vegas a Minnesotou. Golden Knights v nej vedú 3:1 na zápasy. MacKinnon je prvým hráčom histórie Nordiques/Avalanche, ktorý v štvorzápasovej sérii play-off nazbieral deväť bodov (6+3). Duel nedohral jeho spoluhráč Alex Newhook.

Hráči Blues a Avalanche si podali ruky:

Philipp Grubauer, brankár Avalanche: „Myslím si, že je dôležité dostať pár dní voľna, ale najdôležitejšie je, ako sme hrali v každom zápase – celých 60 minút, každé striedanie. Na každom malom detaile v play-off záleží. Našli sme spôsob, ako to robiť v každom zápase a do ďalšieho priebehu to bude kľúčové.“

Craig Berube, tréner Blues: „Oni boli lepší ako my. Prehrali sme štyri zápasy po sebe, boli od nás lepší.“

Hviezdy duelu: 1. M. Rantanen (COL), 2. V. Tarasenko (STL), 3. G. Landeskog (COL)

WINNIPEG – EDMONTON 5:4 PP (stav série: 3-0)

Nikolaj Ehlers sa vrátil do akcie a hneď sa stal prvou hviezdou. Svoj druhý gól v zápase strelil v desiatej minúte predĺženia, aby sa Winnipeg stal 10. tímom histórie play-off, ktorý vyhral zápas po tom, čo zmazal trojgólovú stratu v posledných 10 minútach tretej tretiny. Podstatnejšie však je, že po víťazstve 5:4 vedie v sérii prvého kola play-off proti Edmontonu už 3:0 na zápasy a v pondelok bude môcť v domácom prostredí spečatiť postup do druhého kola. O vyrovnanie sa v tretej tretine postarali Mathieu Perreault, Blake Wheeler a Josh Morrissey. Poslední dvaja menovaní skórovali v rozmedzí 16 sekúnd, čím vytvorili nový rekord organizácie v play-off. Connor Hellebuyck urobil 44 zákrokov. Prvé dva góly zápasu strelil Leon Draisaitl, ktorý pridal aj asistenciu. Po tom, čo Ehlers strelil kontraktný gól, sa presadili aj Zack Kassian a Jujhar Khaira. Oilers nakoniec nepomohli ani tri asistencie Connora McDavida či 33 zákrokov Mikea Smitha.

Víťazný gól Ehlersa:

Nikolaj Ehlers, útočník jets: „Vždy snívate o tom, že strelíte takéto góly. Pre mňa to dnes bolo len o tom, aby som naskočil do hry, hral jednoducho a využíval čo najviac moju rýchlosť. Toto bol tímový výkon. Plných, neviem koľko minút sme hrali, ale plných 70 minút dobrého výkonu. Skvelý zápas. Toto je náš tím. Nikdy sa nevzdávame.“

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Boli sme v dobrej pozícii, viedli sme 4:1. Potom dostali presilovku, my sme ju nedokázali ubrániť a tým sme im podali záchranné lano. Oni to využili.“

Hviezdy duelu: 1. N. Ehlers (WPG), 2. J. Morrissey (WPG), 3. L. Draisaitl (EDM)

NASHVILLE – CAROLINA 4:3 P2 (stav série: 2-2)

Luke Kunin otvoril skóre zápasu a potom ho aj uzavrel. Písala sa vtedy 17. minúta druhého predĺženia a jeho gól znamenal víťazstvo Nashvillu 4:3 nad Carolinou, po ktorom je séria prvého kola play-off medzi týmito dvoma tímami vyrovnaná 2:2 na zápasy. Predators viedli po góloch Kunina a Ryana Johansena, Nick Cousins vyrovnával na 3:3, keď sa Hurricanes podaril zvrat vďaka dvom gólom Brocka McGinna. Skóroval aj Vincent Trocheck. Z brankárov mal viac práce víťazný Juuse Saros, ktorý vytvoril klubový rekord v play-off s 58 zákrokmi a ako prvý brankár od Curtisa Josepha v roku 1993 urobil minimálne 50 zákrokov v dvoch zápasoch play-off po sebe. Alex Nedeljkovic ich urobil 39. Piaty zápas série sa odohrá v Raleigh v utorok.

Víťazný gól Kunina:

John Hynes, tréner Predators: „Saros sa pustil do práce, ale veľkým rozdielom sú momentálne jeho emocionálna vyzretosť a vyzretá hráčska mentalita. Robí skutočne dobrú prácu a budeme potrebovať, aby v tom pokračoval.“

Rod Brind’Amour, tréner Hurricanes: „Myslím si, že sme hrali skvelo. Cítim, že sme mali v zápase prevahu. V predĺžení sme boli v ich pásme. Nakoniec však gól strelia, ak ho nestrelíme my. My sme nemohli nájsť cestu ku gólu, no spôsob, akým chlapci hrali, sa mi páčil.“

Hviezdy duelu: 1. L. Kunin (NSH), 2. B. McGinn (CAR), 3. J. Saros (NSH)

Z. Chára (WSH) 15:00 0 0 0 0 0 1 2