«

Reprezentácia

ZOH 2022: Slovensko zdolalo Lotyšsko, v osemfinále narazí na Nemecko

Aktualizované 13.02.2022 o 17:27

Slovenská hokejová reprezentácia v nedeľu odohrala svoj posledný zápas skupinovej fázy na olympijskom turnaji v Pekingu. Súperom jej bolo Lotyšsko.

Slovensko – Lotyšsko 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Strely: 33:20 (9:4, 17:6, 7:10); presilovky: 0/1 - 0/1
Góly: 12. Marinčin (Jurčo, Hudáček), 27. Cehlárik (Hrivík, Takáč), 32. Slafkovský, 50. Zuzin (Kelemen), 60. Jurčo (PB) - 16. Keninš (Krastenbergs), 43. Indrašis (Cibulkis, Meija)

Slovensko sa aj do tretice vydaril vstup do zápasu, no nástup spomalilo podrazenie Takáča. Lotyši ho nepotrestali a po jeho návrate mohli prvýkrát kapitulovať z dorážok Takáča. Netrvalo dlho a lotyšský brankár puk z brány naozaj vyťahoval. V 12. minúte ho prekonal strelou od modrej Marinčin. O štyri minúty neskôr z ničoho nič vyrovnal z prvej väčšej šance Lotyšska Keninš.

Hneď na úvod druhej tretiny musel byť v strehu Rybár, ktorý skvelým zákrokom zabránil gólu Keninsa. V 22. minúte si sadol na trestnú lavicu Jaks a hoci si Slováci vytvorili veľký tlak, jeho seknutie nepotrestali. Hráči v modrom pokračovali v prevahe a v 27. minúte obnovil vedenie Peter Cehlárik. V 32. minúte sa po štvrtýkrát na turnaji presadil Slafkovský po prvýkrát bolo slovenské vedenie dvojgólové. Lotyši následne hrali priamočiarejšie a snažili sa o strelenie kontaktného gólu. Stav sa však do konca tretiny už nemenil.

Úvod do tretej dvadsaťminútovky vyšiel lepšie Lotyšom, ktorý zásluhou Indrašisa znížili na rozdiel gólu už po dvoch minútach hry. V 44. minúte dostali šancu na vyrovnanie, keď sa podrazením prezentoval Cehlárik. Nepotrestali ho. Lotyši boli aktívnejší, ale v strede tretiny sa stav menil v prospech Slovákov. Po prihrávke Kelemena zvýšil na 4:2 Zuzin. V 52. minúte mohol byť rozdiel už trojgólový, ale Jurčova strela skončila na tyčke. Jurčo sa nakoniec gólu dočkal, keď 0,5 sekundy pred koncom zápasu uzavrel skóre strelou do prázdnej brány.

Zostava SVK: Rybár (Konrád) – Čerešňák, Čajkovský, Rosandić, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec – Takáč, Hrivík, Cehlárik – Jurčo, Hudáček, Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Slafkovský, Roman, Regenda – Daňo.

Zostava LAT: Kalninš (Punnenovs) – Freibergs, Cibulskis, Jaks, Mamčics, Zile, Balinskis, Kulda – Keninš, Abols, Krastenbergs – Bukarts, Smirnovs, Daugavinš – Jelisejevs, Batna, Indrašis – Andersons, Džerinš, Dzierkals – Meija.

Ostatné výsledky a tabuľky

Fínsko – Švédsko 4:3 PP (0:0, 0:3, 3:0, 1:0)

Osemfinálové dvojice

Osemfinále sa uskutoční v utorok 15. februára. Slovensko sa stretne s Nemeckom. Presné časy zápasov neboli ešte potvrdené, no dvojice vyzerajú takto:rn