29. 03.
30. 03.
«

Nedeľné drámy: Studenič sa z postupu netešil, postupujú Flames a Rangers

V nedeľu nám prvé kolo play-off v NHL uzavreli dva zápasy. Postup do druhého kola si v nich zaistili Rangers a Flames. V akcii bol aj jeden Slovák.

Východná konferencia

NY RANGERS – PITTSBURGH 4:3 PP (kon. stav série: 4-3)

Artemij Panarin skóroval v piatej minúte predĺženia, aby Rangers v sérii prvého kola play-off vyradili Pittsburgh pomerom 4:3 v nedeľnom zápase i v celej sérii. Gól v predĺžení zápasu číslo sedem strelil ako tretí hráč Rangers. Napodobnil Stephanea Matteaua (1994) a Dereka Stepana (2015). Penguins k odvráteniu tretej prehry po sebe nepomohli ani návraty Tristana Jarryho, Sidneyho Crosbyho a Rickarda Rakella. Jarry čelil 30 strelám, z ktorých ho prekonali aj Chris Kreider, K’Andre Miller a Mika Zibanejad. Švéd pridal aj dve asistencie, tie zaznamenal aj Andrew Copp. Danton Heinen a Jake Guentzel v presilovkách otočili stav z 0:1 na 2:1. Pittsburgh viedol aj po góle dvojbodového Evana Rodriguesa, ktorý v oslabení upravil na 3:2. Nadstavený čas vynútil Zibanejad necelých šesť minút pred koncom tretej tretiny. New York, ktorý sa stal 31. tímom postupujúcim zo série, v ktorej prehrával už 1:3 na zápasy, narazí v druhom kole na Carolinu.

Panarinov víťazný gól:

Podanie rúk:

Jacob Trouba, obranca Rangers: „Je to obrovské víťazstvo pre tento tím, pre túto organizáciu. Super výkon, opäť sme sa vrátili späť. Tá celá vec s tvrdením, že sa v New Yorku nevzdávame, je pri tomto mužstve celkom pravdivá.“

Sidney Crosby, útočník Penguins: „Dnes večer sme boli na zlých stranách niekoľkých odrazov puku. Odohrali sme skvelý zápas, počas celej série sme hrali dobre. Dnes sa nám nepodarilo streliť ten ďalší gól, ktorý by bol pravdepodobne rozdielom, ale aj keď sme viedli, hrali sme stále tým správnym spôsobom. Dnes to bol príklad jedného zápasu, v ktorom sa môže stať čokoľvek.“

Hviezdy duelu: 1. A. Panarin (NYR), 2. M. Zibanejad (NYR), 3. E. Rodrigues (PIT)

CALGARY – DALLAS 3:2 PP (kon. stav série: 4-3)

Aj druhý nedeľný zápas sa v normálnom hracom čase nerozhodol. Predĺženie sa hralo vyše 15 minút, keď v tom udrel Johnny Gaudreau. Ten rozhodol o výhre 3:2 v siedmom zápase série prvého kola play-off proti Dallasu, v ktorom Flames dvakrát prehrávali. Vyrovnávajúce góly strieľali Tyler Toffoli a Matthew Tkachuk, Jacob Markström kryl 26 striel. On, Gaudreau a Tkachuk zaznamenali aj po asistencii. Jake Oettinger držal Stars dlho v hre a platilo to aj o nadstavenom čase. Nakoniec duel opustil so 64 zákrokmi, s ktorými vytvoril v rámci zápasov číslo 7 nový klubový rekord. Predošlý držal Ben Bishop s 52 zákrokmi. V celej histórii NHL ich viac urobil len Kelly Hrudey v roku 1987 (73). Jamie Benn a Vladislav Namestnikov strelili góly Dallasu, ktorému chýbal zranený Roope Hintz a od tretej tretiny aj Radek Faksa. Zahral si opäť aj Marián Studenič, ktorý počas 13 minút a 13 sekúnd strávených v akcii zaznamenal mínusový bod, dve strely, bodyček a blok. Podal veľmi dobrý výkon. Calgary vyhralo prvý zápas číslo 7 v domácom prostredí od roku 1989, v ktorom aj získali svoj jediný Stanleyho pohár. V druhom kole narazí na provinčného rivala z Edmontonu.

Gaudreau rozhodol o postupe:

Darryl Sutter, tréner Flames: „Zaslúžili sme si vyhrať. Jednoduché.“

Jake Oettinger, brankár Stars: „Táto prehra bude bolieť dlho. Nikdy som nebol taký motivovaný ako teraz. Urobím všetko, čo budem môcť, aby som sa uistil, že dostanem túto príležitosť opäť a že nabudúce budem na tej druhej strane.“

Hviezdy duelu: 1. J. Gaudreau (CGY), 2. J. Oettinger (DAL), 3. J. Markström (CGY)

M. Studenič (DAL) 13:13 0 0 0 -1 0 2 1