29. 03.
30. 03.
«

Siahali na rekord: Avalanche a Oilers nastrieľali 14 gólov

V utorok začalo finále Západnej konferencie a prvý súboj medzi Coloradom a Edmontonom nám priniesol 14-gólovú prestrelku. Zranenie utrpel Darcy Kuemper.

Podrobné štatistiky

Cale Makar zaznamenal gól a dve asistencie, aby pomohol Coloradu k výhre 8:6 nad Edmontonom v prvom zápase konferenčného finále, v ktorom nasadený tím prišiel pre zranenie o brankára Darcyho Kuempera. J.T. Compher strelil dva góly, po jednom pridali Andrew Cogliano, Nazem Kadri, Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog, ktorý sa trafil do prázdnej brány. Poslední traja pridali aj po asistencii, dve zaknihoval Devon Toews. Kuemper kryl 13 zo 16 striel, Pavel Francouz následne 18 z 21. Aj v bráne Oilers sa ukázali obaja gólmani. Mike Smith striedal po inkasovali šiestich gólov z 25 striel, Mikko Koskinen následne kapituloval raz z 21 striel. Connor McDavid zaznamenal gól a dve asistencie, Evander Kane a Ryan Nugent-Hopkins gól a asistenciu. Po góle pridali aj Zach Hyman, Ryan McLeod a Derek Ryan. Leon Draisaitl dvakrát asistoval. Druhý zápas série sa odohrá vo štvrtok v Denveri.

Víťazný gól Cogliana:

Skóre stretnutia otvoril v šiestej minúte Kane, ale domáci Compher ho vyrovnal len o 36 sekúnd neskôr. Coloradu sa podarilo otočiť stav, keď ho poslal do vedenia v 16. minúte MacKinnon. V poslednej minúte prvej tretiny padli ešte dva góly v rozmedzí deviatich sekúnd. Hyman najskôr stav vyrovnal, Makar následne vedenie obnovil. Po jeho góle sa ešte posudzoval možný ofsajd.

Gól platil. Vysvetlenie? Makar sa dotkol puku až po Ničuškinovom opustení pásma:

Po 32 sekundách druhej tretiny bolo vedenie domácich už dvojgólové, keď presilovku po neúspešnej trénerskej výzve Oilers využil Kadri. McLeod v 23. minúte znížil, ale o menej ako dve minúty neskôr obnovil dvojgólový náskok Rantanen. V 27. minúte už bol trojgólový po druhom góle Comphera. Vtedy už došlo k striedaniu brankárov Oilers. O minútu neskôr sa vystriedali aj tí domáci, keď Kuemperovi nedovolilo pokračovať zranenie hornej časti tela. V 37. minúte najskôr Cogliano zvýšil na 7:3 a McDavid následne stav znížil.

Edmonton sa v tretej dvadsaťminútovke pokúsil o zvrat a po góloch Ryana z 44. minúty a presilovkovom Nugent-Hopkinsa z 53. minúty k tomu nemal ďaleko. Sedem a pol minúty však na strelenie vyrovnávajúceho gólu nestačilo. Výhru Avalanche ešte poistil 22 sekúnd pred koncom strelou do prázdnej brány Landeskog.

Darcy Kuemper
Mike Smith
27:19 13/16 26:20 19/25
Pavel Francouz
Mikko Koskinen
32:41 18/21 32:07 20/21

Kane strelil svoj 13. gól v 13. zápase play-off, čo za ostatných 30 rokov dokázali už len Mario Lemieux (15 v 1992), Johan Franzen (13 v 2008) a Joe Sakic (13 v 1996). ... Hyman skóroval v šiestom zápase po sebe, čím vyrovnal klubový rekord v rámci play-off Esu Tikkanena z roku 1990. ... McDavid a Draisaitl potrebovali na zisk 20 asistencií v tomto play-off odohrať len 13 zápasov. Rýchlejšie túto métu dosiahol len Wayne Gretzky – dvakrát v 11 zápasoch (1983, 1985). ... Draisaitl asistoval v 9. zápase po sebe. Dlhšie série v play-off mali len Bobby Orr (11 v 1972), Mario Lemieux (10 v 1991), Al MacInnis (10 v 1989) a Bryan Torttier (10 v 1981). Zároveň v šiestich zápasoch po sebe zaznamenal viac ako jednu asistenciu, čo dokázal ako prvý hráč histórie. ... Colorado si s 8 gólmi vyrovnal klubový rekord pre zápas play-off. Strelilo ich aj v rokoch 1996 a 2002. ... Len jeden gól nás delil od rekordu NHL v počte gólov v zápase konferenčného finále, semifinále alebo finále. 15 gólov videli fanúšikovia vo finále 1973 a v konferenčnom finále 1985.

Hviezdy duelu: 1. C. Makar (COL), 2. J.T. Compher (COL), 3. C. McDavid (EDM)

Jared Bednar, tréner Avalanche: „Väčšinu zápasu sa mi páčila naša obranná hra. Pri niektorých akciách sme mali len smolu. Mám dojem, že oni využili každú jednu chybu, ktorú sme urobili. Musíme robiť menej chýb, ale pri pár góloch sme mali podľa mňa smolu.“

Jay Woodcroft, tréner Oilers: „Strelili sme šesť gólov ich brankárskej dvojici v ich vlastnej aréne. To by malo stačiť na to, aby ste vyhrali hokejový zápas. Musíme pracovať lepšie pri predchádzaní gólov. Niekedy to nie je o tom, koľko toho dáte, ale skôr koľko toho dostanete. My sme dnes inkasovali príliš veľa gólov.“