20. 04.
21. 04.
«

Stanley Cup na Slovensko nepríde. Colorado oslavuje!

Tampa Bay využiť domáce prostredie na vynútenie siedmeho zápasu finálovej série nedokázala. Zo Stanleyho pohára sa tak teší tím Colorado Avalanche.

Podrobné štatistiky

Nathan MacKinnon vyrovnal v druhej minúte druhej tretiny stav na 1:1 a o desať minút neskôr prihrával na gól Artturiho Lehkonena, ktorý rozhodol o výhre Colorada 2:1 nad Tampou Bay v šiestom zápase finále Stanleyho pohára. K spečateniu zisku majstrovského titulu pomohol aj Darcy Kuemper, ktorý kryl 22 striel. Ako jediný ho prekonal Steven Stamkos, ktorý otvoril skóre zápasu už v štvrtej minúte. Andrej Vasilevskij opustil duel s 28 zákrokmi. Slovenský obranca Erik Černák nebodoval. V akcii strávil 19 minút a 41 sekúnd, počas ktorých zaznamenal mínusový bod, dve strely, blok a päť bodyčekov.

Odovzdávanie Stanleyho pohára:

Lehkonenov víťazný gól:

V prvej tretine mala Tampa hru pod kontrolou a už po štyroch minútach viedla, keď sa po šťastnom odraze dostal puk k Stamkosovi a ten sa v tesnej blízkosti Kuempera nemýlil. V 16. minúte sa priklonilo šťastie na stranu domácich opäť, keď Lehkonen trafil tyčku a skóre zostalo nezmenené.

Coloradu sa v úvode druhej tretiny podarilo vyrovnať, keď malo pri avizovanom vylúčení početnú prevahu. MacKinnon uspel strelou z prvej z ľavého kruhu. V 32. minúte sa dostal do veľmi dobrej príležitosti Ničuškin, ale skóre sa menilo až o minútu neskôr. MacKinnon pri prečíslení troch na dvoch posunul aj s prispením šťastia puk Lehkonenovi, ktorý poslal Avalanche v 33. minúte do vedenia. Hostia pohrozili aj v následnej presilovke, ale domácich podržal Vasilevskij.

V záverečnom dejstve sa už po minúte a pol dostali domáci do prečíslenia dvoch na jedného, no Kučerov nezakončil z veľmi dobrej pozície presne. Vasilevskij následne udržal stav nezmenený pri zakončení Ničuškina, ktorý mohol zvýšiť vedenie aj v 47. minúte. Lighting si nevedeli vypracovať veľkú gólovú príležitosť a od 59. minúty to skúšali aj bez brankára. Hráči Avalanche však s obetavým bránením jednogólový náskok udržali a mohli sa tešiť z tretieho titulu v klubovej histórii.

- - - -

Colorado sa stalo šiestym tímom od roku 1987, kedy sa začalo vo všetkých kolách hrávať na štyri víťazné zápasy, ktorý pri ceste za titulom prehral štyri alebo menej zápasov. Menej ako štyri zápasy prehrali len Oilers v roku 1988 – dva. ... Avalanche ani v jednej sérii play-off nepotrebovali siedmy zápas. To pred nimi od roku 1987 dokázali len Oilers (1987, 1988), Devils (1995, 2003), Red Wings (2008), Canucks (2011), Kings (2012) a Lightning (2020). ... Stamkos otvoril skóre po štvrtýkrát v tohtoročnom play-off. Z aktívnych hráčov to dokázali viackrát len Sidney Crosby (6, 2009) a Brayden Point (5, 2021). ... Colorado vyhrali 10. zápas v tohtoročnom play-off, v ktorom prehrávalo. Vyrovnalo tým rekord NHL, ktorý v roku 2009 vytvoril Pittsburgh. ... MacKinnon s 13. gólom v play-off vyrovnal na čele ligového poradia Evandera Kanea. V klubovej histórii viac gólov v jednom play-off strelil len Joe Sakic – 16 v roku 1996. ... Lehkonen sa stal tretím hráčom v klubovej histórii, ktorý strelili v jednom play-off dva góly rozhodujúce o ovládnutí celej série. Dokázali to aj Joe Sakic v roku 1996 a Peter Forsberg v roku 2000. Ako siedmy hráč histórie NHL to dokázal v posledných dvoch kolách.

Hviezdy duelu: 1. N. MacKinnon (COL), 2. A. Lehkonen (COL), 3. S. Stamkos (TBL)

Gabriel Landeskog, kapitán Avalanche: „Viac ako 20 rokov snívania, chcenia a pracovania. Konečne sme to dokázali po mnohých šialených rokoch a množstve tvrdej práce. Toto mužstvo je úžasné. Platí to o každom od našich masérov cez naše manželky, fanúšikov až po ľudí pracujúcich v Ball Aréne. Je to neskutočné. Joe Sakic urobil skvelú prácu v získaní niektorých hráčov, vďaka ktorým sa proti nám hralo skutočne ťažko.“

Nathan MacKinnon, útočník Avalanche: „Neverím tomu. Je to šialené. Neviem sa dočkať, ako si vyobjímam rodinu. Je to ťažké popísať. Nevedel som, aký bude pocit vyhrať to, ale po tých všetkých bojovných bitkách sú to neuveriteľné pocity. Slová to nedokážu popísať.“

Joe Cooper, tréner Lightning: „Naša séria skončila, ale neskončila naša jazda. Niekedy nechcete spomínať na mužstvo, ktoré nevyhralo, ale myslím si, že si na toto mužstvo budem spomínať najviac. Tým všetkým, čo si chlapci prešli, tie zranenia. Bolo dobre zdokumentované, akých bojovníkov tu máme. Mali by ste vidieť, čo sa deje v šatni. Nikdy som nič také nevidel ani som nebol viac hrdý na moje mužstvo. Vždy si budem na nich pamätať a to sme nevyhrali. Patrí im uznanie. No, bolí to.“