30. 03.
«

Reprezentácia

MSJ 2023: Slovensko siahalo po prekvapení, Česi postúpili + video

V pondelok sa na juniorských majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji odohrali štvrťfinálové zápasy. Slovensko narazilo na favorizovanú Kanadu.

Kanada - Slovensko 4:3 PP (1:0, 2:2, 0:1, 1:0)

Góly: 7. Bedard (Stankoven), 26. Guenther (Othmann, Bedard)(PP), 29. Ostapchuk (Dean, Gaucher), 66. Bedard – 27. L. Nemec (Š. Nemec, Petrovský)(PP), 34. Bačo (Repčík, Nátny), 52. L. Nemec (Mešár, Groch)

Prvá tretina semifinálového zápasu bola pomerne vyrovnaná a hoci mala Kanada streleckú prevahu, do veľkých šancí sa často nedostávala. Už v siedmej minúte však viedla, keď Bedard využil únik. Od ôsmej minúty hrala po šarvátke Kanada presilovku, ale nevyužila ju. Slovenska sa ubránilo aj v závere tretiny po sekaní Libora Nemca.

V druhej tretine zvýšil favorit tempo hry a dvakrát zvýšil svoje vedenie, no nakoniec sa od Slovenska neodpútal. Na presilovkový gól Guenthra zo šiestej minúty totiž počas presilovky reagoval Libor Nemec a na gól Ospatchuka o štyri minúty neskôr Bačo. Oba tímy hrali ešte po presilovke, ale nevyužili ani jednu.

V ôsmej minúte tretej tretiny mohol dodať Kanaďanom pokoj na hokejky Bankier, ktorý však pri úniku trafil tyčku. Následne dve šance spálil Sýkora. Libor Nemec však osem a pol minúty pred koncom tretiny stav vyrovnal. Krátko na to mohol stav otočiť Sýkora, ale Milic jeho strelu chytil. Pol minúty pred koncom putoval na trestné lavicu Šimon Nemec, no rozhodnutie nakoniec priniesla šiesta minúta predĺženia, v ktorej o postupe Kanady rozhodol Bedard. Necelú minútu pred ním však mohol rozhodnúť o výhre Slovenska Petrovský.

Kanada vyhrala aj na strely – 57:27. Najlepším Slovákom zápasu bol Lubor Nemec a najlepšími hráčmi Slovenska na turnaji Adam Gajan, Adam Sýkora a Pavol Funtek.

Kanada sa v semifinále stretne s výberom USA, druhý boj o finále odohrajú Česi so Švédmi.

Zostava SVK: Gajan (Marinov) – Funtek, Š. Nemec, Nátny, Štrbák, Groch, Kmec, Bečár – L. Nemec, Petrovský, Mešár – Čiernik, Dvorský, Sýkora – Mišiak, Repčík, Žlnka – Štefančík, Bačo, Dej – Šotek.

Zostava CAN: Milic (Gaudreau) – Del Mastro, Zellweger, Allan, Clarke, Hinds, Korchinski, Matier – Othmann, Wright, Guenther – Roy, Stankoven, Bedard – Dean, Gaucher, Ostapchuk – Schaefer, Bankier, Fantilli – Beck.

Ostatné zápasy štvrťfinále

Fínsko - Švédsko 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Góly: 4. O. Kapanen (Kemell, Koivunen), 45. Huuhtanen (Miettinen) – 17. Carlsson (Jansson, Bystedt), 57. Carlsson (Bystedt, Wagner), 59. Stjernborg

Česko - Švajčiarsko 9:1 (3:1, 4:0, 2:0)
Góly: 3. Kulich (Svozil, Suchánek), 8. Marcel, 10. Hauser (Marcel, Kos), 21. Jiříček (Kulich), 26. Kulich (Šalé), 34. Szturc (Svozil, Brabenec), 39. Šalé (Kulich), 44. Marcel (Čech, Ticháček), 45. Szturc (Ticháček, Jiříček) – 1. Robin

USA – Nemecko 11:1 (3:0, 5:0, 3:1)
Góly: 4. Cooley (Ufko, Snuggerud), 8. Snuggerud (Ufko, Lucius), 9. Savage (Ufko, Peart), 30. Blake (Lucius, McGroarty), 32. Cooley (Ufko, Peart), 32. Gauthier (Mittelstadt), 36. Savage (Brindley, Mittelstadt), 38. Gauthier (Snuggerud, Cooley), 45. Connors (Duke, Hutson), 47. Cooley (Gauthier, Mittelstadt), 49. Duke (Ufko, Boucher) – 57. Hauf

Zápas o udržanie

Lotyšsko - Rakúsko 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Góly: 17. Ločmelis (Ozolinš, Lavinš), 38. Veckaktinš (Ravinskis, Hodass), 49. Veckaktinš (Simanovičs), 52. Vilmanis (Veinbergs, Hodass), 59. Hodass (Fenenko) – 6. Auer (Scherzer, Sablattnig), 18. Rohrer (Scherzer, Auer)