Tkachuk na tribúne, Stone s hetrikom: Vegas oslavuje Stanleyho pohár

VIVA LAS VEGAS! Finále Stanleyho pohára sezóny 2022/23 v utorok skončilo. Hokejisti Vegas využili na domácom ľade prvú šancu na zisk svojho historicky prvého majstrovského titulu.

Prevzatie Stanleyho pohára:

Stanleyho pohár bol prvýkrát v aréne a nebol tam zbytočne. Mark Stone strelil tri góly, Jack Eichel a Shea Theodore trikrát asistovali a Adin Hill kryl 32 striel, aby doviedli Vegas k výhre 9:3 nad Floridou v piatom zápase finálovej série, ktorá skončila prvým majstrovským titulom v rukách tímu z Nevady. Gólmi domácich fanúšikov potešili aj Nicolas Hague, Alec Martnez, dvojbodový Reilly Smith, Michael Amadio, Ivan Barbašov a Nicolas Roy. Stone svoj hetrik zavŕšil gólom do prázdnej brány. Sergej Bobrovskij inkasoval osem gólov z 30 striel. O góly Panthers, ktorí hrali bez zraneného Matthewa Tkachuka, sa postarali Aaron Ekblad, Sam Reinhart a Sam Bennett. Poslední dvaja menovaní pridali aj po asistencii.

Dva góly za 105 sekúnd, vrátane víťazného:

Florida mala dobrý nástup do zápasu a už v tretej minúte sa vo veľkej šancu objavil Lundell. Domácim pomohla dostať sa do tempa presilovka po faule Ekblada, ktorú nevyužili. Následne hrali v oslabení a skóre mohol otvoriť Barkov. Nepodarilo sa mu to. Krátko na to vo vlastnom oslabení potešil domácich fanúšikov Stone. O necelé dve minúty neskôr viedlo Vegas už 2:0, keď tesne pred prerušením hry vďaka svojmu dôrazu dostal puk do brány Hague.

Aj úvod druhej tretiny vyšiel lepšie hosťom a už v 23. minúte dokázal Ekblad znížiť strelou od modrej na 1:2. Vegas však ovládlo druhú polovicu tretiny, keď strelilo štyri góly po sebe. Martinez a Smith v rozmedzí 105 sekúnd strelil dôležité dva góly, ktoré dostali domácich do laufu. Stone neskôr pridal svoj druhý gól a dve sekundy pred prestávkou zvýšil na 6:1 Amadio.

Panthers sa v tretej tretine pokúsili o zázrak, no len dve z 21 striel skončili za chrbtom Hilla. A to dovtedy dokázalo Vegas zásluhou Barbašova zvýšiť svoj náskok už na šesť gólov. Predchádzal tomu veľký zákrok Hilla pri šance Duclaira. V 49. minúte znížil Reinhart, v 52. Bennett. Už v 54. minúte opustil bránu Bobrovskij a krátko na do Stone zavŕšil svoj hetrik. Definitívnu bodku za zápasom dal v 59. minúte Roy. To už bol hosťujúci gólman späť v bráne.

- - - -

Bruce Cassidy sa stal od roku 1992/93 deviatym trénerom, ktorý získal Stanleyho pohár vo svojej prvej sezóne v tíme. ... Adin Hill je piatym brankárom histórie NHL s víťazstvom v rozhodujúcom zápase finále, ktorý nechytal v otváracom kole play-off. Dokázali to aj Matt Murray (2017), Andy Moog (1984), Don Simmons (1962) a Joe Miller (1928). ... Nevada je 13. americkým štátom, ktorého tím získal Stanleyho pohár. ... William Carrier, William Karlsson, Jonathan Marchessault, Brayden McNabb, Reilly Smith a Shea Theodore pôsobia vo Vegas od vzniku tímu. Mark Stone sa stal prvým hráčom v modernej ére NHL (od 1943/44), ktorý ako prvý kapitán klubovej histórie doviedol svoj tím k prvému Stanleyho poháru. ... Stone ako tretí hráč histórie NHL strelil hetrik v zápase, v ktorom sa rozhodlo o titule. Dokázali to aj Babe Dya (1922) a Jack Darragh (1920). ... Stone sa stal prvým hráčom od roku 2012 (Trevor Lewis a Jeff Carter), ktorý v zápase s možnosťou uzavrieť finálovú sériu strelil viac ako gól. ... Marchessault bodoval v 10. zápase po sebe, aby ako prvý hráč v klubovej histórii ťahal takú dlhú sériu v play-off alebo základnej časti.

Podanie rúk:

Hviezdy duelu: 1. M. Stone (VGK), 2. J. Eichel (VGK), 3. A. Martinez (VGK)

Mark Stone, kapitán Golden Knights: „Je to neuveriteľné. Keď som si prevzal Pohár, pozeral som sa do očí spoluhráčov. Najšialenejší pocit, aký som zažil. Vedieť, že som to dokázal s mojimi 25, 30 najlepšími kamarátmi, to robí ešte mimoriadnejšie. Neviem ani opísať, aké pocity zažívam. Všetko, čo si dokážete predstaviť. Tá drina z 82-zápasovej sezóny , štyri kolá v play-off. Len driete, driete a driete. Na konci dňa sme posledným tímom, ktorý stojí. Je to neskutočné.“

Jonathan Marchessault, útočník Golden Knights: „Nemohol by som byť hrdší na tento tím, na túto organizáciu. Každý vykročil vpred v odlišných obdobiach a práve preto sme víťazmi.“

Bruce Cassidy, tréner Golden Knights: „Je to skvelý príbeh – som veľmi, veľmi vďačný, že som dostal ďalšiu príležitosť. Som tu len na to, aby som si robil svoju prácu a nakoniec to dopadlo dobre.“

Adin Hill, brankár Golden Knights: „Ako dieťa o tomto snívate každý deň. Byť tu s touto skupinou chlapcov, v tomto meste a v tejto aréne je splnený sen.“

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Bolo pre mňa privilégiom hrať s týmito chlapcami a bojovať s nimi. Je určite náročné prehrať takýmto spôsobom a ukončiť takto sezónu, no odviedli sme fantastickú prácu a toho sa chcem držať“