25. 04.
26. 04.
«

Zlato napokon do Švédska

Švédsko - zlatý tím ZOHDnešné finále hokejového turnaja 20. zimných olympijských hier v Turíne spoznalo nového olympijského šampióna. Stalo sa ním mužstvo Švédska, ktoré porazilo fínsky tím 3:2. Hokejisti Švédska môžu oslavovať druhú zlatú medailu zo zimných olympijských hier.

Švédsko - Fínsko 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Góly: 25. Zetterberg (Samuelsson, Bäckman), 34. Kronwall (Zetterberg), 41. Lidström (Sundin, Forsberg) - 15. Timonen (Selänne), 35. Peltonen (J. Jokinen, O. Jokinen)

V prvej tretine sa z gólu mohli tešiť fínski hokejisti, ktorí otvorili skóre finálového duelu v 15. minúte. V presilovej hre vypálil od modrej Timonen, ktorého nebezpečná strela skončila v bráne brankára Lundqvista. Asistenciu pri prvom góle Suomi si pripísal aj Selänne. Fíni hrali v prvej tretine tri presilové hry, Švédi hrali v početnej výhode iba raz. Po prvej tretine vyhrávali Fíni zaslúžene 1:0.

V druhej tretine dokázali Švédi vyrovnať a na istý čas sa dostali aj do vedenia 2:1. Oba góly strelili v presilovkách. Prvý gól dal Zetterberg, ktorý sa zmocnil odrazeného puku a vyrovnával na 1:1. Švédov do vedenia poslal Kronwall, ktorý si nakorčuľoval medzi kruhy a strelou z tohto územia prekonal Niittymäkiho. Fíni dokázali o minútu a pol vyrovnať na 2:2, keď Jussi Jokinen našiel pred bránou Peltonena, ktorý trafil do čierneho. Po dvoch tretinách bol stav otvorený, obe mužstvá mali rovnaké šance na zisk olympijského zlata.

Lundqvist oslavuje zisk zlatej medaileTretia tretina sa začala bleskovým gólom Lidströma, ktorý využil presilovú hru. Švédi v ďalšom priebehu nepúšťali Fínov do väčších šancí a zastavovali ich už v strednom pásme. Fínom sa v samom závere podarilo vytvoriť obrovský tlak, ktorý však švédski hokejisti ustáli. V závere ich zachránil aj brankár, ktorý pár sekúnd pred koncom zneškodnil šancu Jokinena. Fíni sa snažili vyrovnať, ale nepodarilo sa im to. Švédi sú novými olympijskými víťazmi. Po dvanástich rokoch sa môžu tešiť z druhej zlatej medaile.

Slovensko malo v zápase zastúpenie v podobe čiarového rozhodcu Milana Mášika, ktorý pomáhal spolu s Nelsonom kanadskému hlavnému rozhodcovi Devorskemu.

Zostavy
Švédsko: Lundqvist - Lidström, Kronwall, Tjärnqvist, Hävelid, Bäckman, K. Jönsson, R. Sundin, Hannula - Forsberg, M. Sundin, Modin - Holmström, Zetterberg, Samuelsson - Axelsson, Pahlsson, Alfredsson; D. Sedin, H. Sedin, J. Jönsson

Fínsko: Niittymäki - Numminen, Timonen, Lydman, Nummelin, Niemi, Berg, Hentunen, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Nieminen, Kapanen, Hägman - Ruutu, M. Koivu, Laaksonen