«

Gáborík v play-off končí, Chárov Boston má mečbal

V štyroch sobotňajších dueloch NHL zvíťazili Tampa Bay, Washington, ktorý sa stal druhým postupujúcim, Boston a Los Angeles. Gáborík vypadol, Chárov Boston má mečbal.

Pittsburgh – Tampa Bay 2:8 (stav série: 3-2)
Hráči Tampy Bay zvíťazili v prvom sobotňajšom dueli na ľade Pittsburghu vysoko 8:2 a stav série znížili na 2:3. Víťazný gól zaznamenal v 23. minúte kapitán Tampy Bay Vincent Lecavalier. Simon Gagne, Steven Stamkos, ktorý si otvoril strelecký účet vo vyraďovacích bojoch, a Pavel Kubina sa zapísali do listiny strelcov dvakrát. Dominic Moore uzatvoril skóre stretnutia, Teddy Purcell trikrát prihral a Dwayne Roloson opustil duel s 31 zákrokmi. Prekonať ho dokázali len Michael Rupp a Chris Conner. Marc-Andre Fleury chytil 10 striel, jeho náhradník Brent Johnson sedem. Šieste stretnutie série je na programe v pondelok na ľade Tampy Bay.

„Samozrejme, chcel som byť súčasťou tohto tímového úspechu v play-off a dokázať sebe i mojim spoluhráčom, že môžem hrať v týchto napätých situáciách.“
-- Steven Stamkos

„Roloson bol dobrý v prých 17 minútach, potom ich tím párkrát skóroval. Veci sa potom rozpadli.“
-- Pascal Dupuis

Washington – NY Rangers 3:1 (konečný stav série: 4-1)
V sobotu svoj postup do druhého kola play-off spečatil Washington Capitals, ktorý vyhral nad New Yorkom Rangers pomerom 3:1, aby svojho súpera vyradil z bojov o Stanley Cup po piatich dueloch. Alexandr Ovečkin strelil gól a pridal asistenciu, Brooks Laich zaznamenal dve asistencie a do listiny strelcov sa zapísali aj Mike Green a Alexandr Sjomin. Michal Neuvirth zastavil 26 striel a inkasoval len gól z hokejky Wojteka Wolskiho, ktorý znížil na konečných 1:3 v poslednej minúte pri hre bez brankára. Henrik Lundqvist zaznamenal 24 zákrokov. Útočník Marián Gáborík sa stal prvým vyradeným Slovákom v prvom kole vyraďovacích bojov. Vo svojom poslednom zápase v drese „jazdcov“ v aktuálnej sezóne odohral 20 a pol minúty. Počas svojho pobytu na ľade zaznamenal päť streleckých pokusov.

„Minulý rok, keď sme vyhrávali 3:1, mysleli sme, že je koniec, ale to nebol koniec. Odpočívali sme. Teraz musí byť každý sústredený a neodpočívať.“
-- Alex Ovečkin

„Keď sa pozriem späť na sériu, keď čelíte tímu ako je Washington, musíte byť trochu lepší, trochu zručnejší. Mali sme šancu vyhrať v prvom alebo štvrtom zápase. Nemôžete očakávať, že vyhráte každú noc, ale keď máte šancu, treba sa jej chytiť.“
-- Henrik Lundqvist

Boston – Montreal 2:1 P2 (stav série: 3-2)
Druhý raz v rade dospel zápas medzi Bostonom a Montrealom až do predĺženia a opäť to boli hráči Bruins, ktorí sa radovali z víťazstva. Rozhodujúci gól strelil v 90. minúte Nathan Horton, ktorý sa stal prvou hviezdou zápasu. V základnej hracej dobe skóroval Brad Marchand, ktorý otvoril v 45. minúte skóre duelu, a brankár Tim Thomas predviedol skvelý výkon, ktorý korunoval 44 zákrokmi. Z hráčov Montrealu ho dokázal prekonať len Jeff Halpern, ktorý v 54. minúte vyrovnal na 1:1. Carey Price zlikvidoval 49 striel, medzi ktorými boli aj štyri z hokejky kapitána Bostonu Zdena Cháru. Trenčiansky odchovanec strávil na ľadovej ploche 37 minút a do štatistík si zapísal aj jednu zblokovanú strelu a päť bodyčekov. Bruins sa v sérii dostali do vedenia 3:2, hoci prehrávali 0:2. Šiesty zápas sa odohrá v utorok v Montreale.

Môžete povedať, že to je škoda, pretože sme hrali dobre a nevyhrali sme. Opäť vieme, že sme mali toľko šancí. Timmy Thomas robil skvelé zákroky, Carey robil skvelé zákroky. Bolo to najmenej gólov v tejto sérii, ale pravdepodobne game s najväčším počtom šancí na oboch stranách.“
-- Mathieu Darche

„S Timom Thomasom je možné všetko.“
-- Zdeno Chára

„Myslím, že sme zažili to, čo minulý rok. Nechcete, aby sa to ukončilo, ale viete, aké to je ťažké. Do Montrealu musíme ísť s vedomím, že sme pripravení. Montreal vybehne a bude hrať hru svojho života.“
-- Claude Julien

San Jose – Los Angeles 1:3 (stav série: 3-2)
„Králi“ z Los Angeles dokázali v sobotu odvrátiť prvý mečbal Sharks a na ich ľade zvíťazili 3:1. Kings dosiahli všetky tri presné zásahy v úvodnej dvadsaťminútovke. V štvrtej minúte otvoril skóre zápasu Wayne Simmonds, v ôsmej zvýšil na 2:0 Kyle Clifford a posledný gól Los Angeles dosiahol v deviatej minúte Dustin Penner. Simmonds a Clifford získali aj po jednej asistencii. Veľký podiel na výhre má brankár Jonathan Quick, ktorého „žraloci“ zasypali množstvom striel. Napokon zápas opustil s 51 zákrokmi. Ako jediný ho dokázal prekonať Patrick Marleau. V drese víťazného tímu nechýbal center Michal Handzuš, ktorý hral takmer sedemnásť minút. Zo zápasu si odniesol tri strelecké pokusy a 50 % úspešnosť na vhadzovaniach (10 z 20). Ďalšie stretnutia je na programe v pondelok v Staples Center.

Marián Gáborík (NYR) 20:24 0 0 0 0 5 0
Zdeno Chára (BOS) 37:06 0 0 0 0 4 0
Michal Handzuš (LAK) 16:57 0 0 0 0 3 0