20. 04.
21. 04.
«

Chárovci a Tampa Bay doplnili tímy druhého kola

V stredu sa definitívne skončilo prvé kolo play-off. Do druhého postúpili aj Boston Bruins a Tampa Bay Lightning, ktoré vyradili svojich súperov v rozhodujúcich siedmych dueloch.

Boston – Montreal 4:3 PP (konečný stav série: 4-3)
Nathan Horton čakal na svoju prvú účasť v play-off šesť sezón. A keď sa tam dostal, zapáčilo sa mu v ňom natoľko, že v rozhodujúcom siedmom zápase série proti Montrealu strelil rozhodujúci gól, ktorým spečatil postup Bruins do druhého kola. Horton strelil svoj tretí gól v play-off v šiestej minúte predĺženia a nadviazal na Johnnyho Boychuka, Marka Recchiho a Chrisa Kellyho, ktorí sa presadili v normálnom hracom čase. Boston viedol 2:0 a 3:2, no Canadiens sa zakaždým podarilo vyrovnať. V prvom prípade vďaka gólom Yannicka Webera a Tomáša Plekanca. V tom druhom zásluhou gólu P.K. Subbana, ktorý prišiel v 59. minúte. Tim Thomas však v predĺžení zastavil všetkých päť striel, aby duel ukončil s 34 zákrokmi. Carey Price ich zaznamenal 30. Trikrát ho ohrozil aj Zdeno Chára, ktorý odohral 28 minút, počas ktorých zaznamenal päť bodyčekov. Bruins sa v druhom kole stretnú s Philadelphiou.

„Len dostať sa do play-off bolo všetkým, o čom som rozmýšľal. Toto bolo splnením môjho sna. Skutočne si to užívam. Každý deň si to užívam čoraz viac.“
-- Nathan Horton

„Sme sklamaní s konečným výsledkom, ale musíme uznať kvality Bruins. Áno, mali sme nejaké zranenia. Chýbalo nám pár bojovníkov, ale tí, čo hrali, podali skutočne dobrý výkon.“
-- Jacques Martin

Pittsburgh – Tampa Bay 0:1 (konečný stav série: 3-4)
Tampa Bay dokázala vyhrať aj svoj tretí „zápas číslo 7“, aby zakončila obrat v sérii a po treťom víťazstve nad Pittsburghom v rade sa tešila z postupu do druhého kola, v ktorom naposledy hrala v roku 2004, kedy svoju púť zakončila ziskom Stanley Cupu. Hrdinom siedmeho zápasu bol brankár Dwayne Roloson, ktorý zaznamenal 36 zákrokov, aby vychytal svoj druhý shutout v play-off. Lightning sa tešili z tesného víťazstva 1:0, o ktoré sa postaral v 26. minúte Sean Bergenheim. Fínsky krídelník prekonal Marc-Andre Fleuryho ako jediný. Jednotka Penguins inak zastavila ostatných 22 pokusov hostí, no svojmu 41-ročného náprotivku sa nevyrovnal. Roloson vyhral šesť zápasov v rade, ktorých jeho tím čelil vyradeniu. Tri zápasy v rade dokázal vyhrať aj s Minnesotou v roku 2003. Teraz sa na jeho umenie bude Tampa Bay spoliehať v zápasoch proti Washingtonu.

„Evidentne, Roloson bol opäť úžasný. Bol určite naším najužitočnejším hráčom, ale my sme tiež bojovali tvrdo. Všetko, čo sme dnes potrebovali, bol jeden gól.“
-- Steven Stamkos

„Naša hra v oslabení nám vyhrala túto sériu. A Roli (Roloson) bol našim najlepším hráčom v oslabeniach.“