20. 04.
21. 04.
«

Chára hviezdil, Bolts vyradili Capitals

V stredu spečatili svoj postup do konferenčného finále hokejisti Tampy Bay, ktorí aj v štvrtom zápase série zdolali Washington. Jedno víťazstvo delí od postupu San Jose a Boston. Chára sa stal prvou hviezdou zápasu.

Boston – Philadephia 5:1 (stav série: 3-0)
Ešte jedno víťazstvo potrebuje Boston na to, aby sa prebojoval prvýkrát od roku 1992 do konferenčného finále, v ktorom by si zmeral sily Tampou Bay. Bruins vo svojom prvom domácom zápase v sérii proti Philadelphii zvíťazili hladko 5:1. Fanúšikovia, ktorí prišli na svoje miesta neskôr, mohli ľutovať. Už po 63 sekundách totiž domáci tím vyhrával 2:0. Raketový nástup začal v 30. sekunde kapitán Zdeno Chára, pre ktorého to bol prvý gól v tohtoročnom play-off. O chvíľu neskôr ho napodobnil aj David Krejčí. Daniel Paille a Nathan Horton skórovali v rozpätí 95 sekúnd v druhej polovici druhej dvadsaťminútovky a Flyers už prehrávali 0:4. Nádej na zvrat im dal v polovici 36. minúty Andrej Meszároš, ktorý bol v konečnom zúčtovaní jediným hráčom „letcov“, ktorý dokázal prekonať Tima Thomasa (38 zákrokov). Bodku za zápasom dal v 59. minúte Chára, ktorý sa postaral o prvý presilovkový gól Bostonu vo vyraďovacích bojoch. Trenčiansky odchovanec bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu a dohromady nazbieral tri kanadské body (2+1), štyri plusové body a 5 striel. Na ľade strávil vyše 28 minút. Meszároš odohral 23 minút a okrem gólu zaznamenal aj tri strelecké pokusy. Štvrtý zápas je na programe v piatok.

„Sme dnes šťastní, ale v play-off sa príliš tešiť nemôžete. Dnes budeme oslavovať, ale zajtra sa opäť vrátime do roboty a uistíme sa, že budeme pracovať aj v piatok, pretože Philadelphia sa nevzdá.“
-- Patrice Bergeron

„Nemali sme začiatok, aký sme si predstavovali. Chcete vstúpiť do zápasu dobre a to sa dnes nestalo.“
-- Brian Boucher

Tampa Bay – Washington 5:3 (konečný stav série: 4-0)
Tampe Bay sa napokon podarilo vyradiť z play-off najlepší tím Východnej konferencie po základnej časti. Lightning aj v stredajšom zápase zvíťazili nad Capitals a po výhre 5:3 oslavovali postup do konferenčného finále, v ktorom boli predtým len v roku 2004, kedy získali Stanley Cup. K siedmemu víťazstvo v rade opäť dopomohol brankár Dwayne Roloson, ktorý zaznamenal 33 zákrokov. Dva góly strelil krídelník Sean Bergenheim a do listiny strelcov sa zapísali aj Ryan Malone, Marc-Andre Bergeron a Martin St. Louis, ktorý pridal aj asistenciu. Dva si na svoje konto pripísali Steve Downie, Dominic Moore a Teddy Purcell. Capitals sa opäť s play-off lúčia pomerne skoro. V poslednom zápase sezóny zaknihoval Michal Neuvirth 32 zákrokov a z jeho spoluhráčov sa strelecky presadili Marco Sturm, John Erskine a John Carlson.

„Sme určite šťastní, ale neotvárame šampanské ani nič podobné. Vieme, čo je naším cieľom a musíme v práci pokračovať aj naďalej. Ešte sme nič nedokázali.“
-- Martin St. Louis

„Boli sme hladní a chceli sme vyhrať. My sme chceli vyhrať. Oni chceli vyhrať. Niekto však musí aj prehrať. Neviem, čo mám k tomu teraz povedať.“
-- Alex Ovečkin

Detroit – San Jose 3:4 PP (stav série: 0-3)
Devin Setoguchi si nemohol vybrať lepší čas na strelenie svojho prvého hetriku v play-off. Setoguchi strelil svoj tretí gól v zápase v desiatej minúte predĺženia, aby San Jose Sharks po víťazstve 4:3 viedlo nad Detroitom Red Wings už 3:0 na zápasy. Sharks budú mať teraz šancu ukončiť sériu v piatkovom zápase, ktorý sa odohrá opäť v Detroite. Red Wing budú mať ťažkú úlohu zvrátiť sériu proti rozbehnutým Kalifornčanom. V stredu otvoril skóre stretnutia svojím druhým gólom vo vyraďovacej časti Setoguchi. Na jeho gól odpovedali Nicklas Lidstrom a Patrick Eaves, no prvá voľba Sharks z roku 2005 vyrovnala na 2:2. Po dvoch tretinách však Detroit predsa viedol. V závere tretiny sa presadil Pavel Dacjuk. Detroit delili od prvého víťazstva v sérii zhruba štyri minúty. V 56. minúte vyrovnal na 3:3 Dan Boyle. A hoci boli Red Wings v predĺžení aktívnejší, Anttiho Niemiho neprekonali. Fínsky brankár opustil duel s 38 zákrokmi, kým Jimmy Howard zastavil 34 striel.

„Potrebujete, aby hráči vystúpili z radu. Dnes Devin dostal ohromné krídla.“
-- Todd McLellan

„Je to tvrdá prehra. Hlavne, ak vyhrávate v závere tretej tretiny, potom strelia gól a vynútia predĺženie, v ktorom nestrelíte gól počas presilovej hry. “