SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol zaloĹžený v roku 1972/1995 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Balls Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 007 divákov. Klub má vyradené čísla 19 (J.Sakic), 21. (P. Forsberg), 23 (M.Hejduk), 33 (P.Roy), 52(A.Foote), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 2x Stanley Cup (1996, 2001). Farmárskym tímom je klub Lake Erie Monsters. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Jaroslav Obšut, Marek Svatoš, Peter Budaj, Marko Daňo.
Colorado Avalanche je organizácia s dlhou tradíciou, no pod súčasným názvom nastupuje až od roku 1995, kedy sa organizácia presahovala do Denveru a zmenila svoje meno z Quebec Nordiques na Colorado Avalanche.

Hokejový klub Quebec Nordiques vznikol už v roku 1972 ako jeden zo zakladajúcich členov World Hockey Association (WHA). Počas siedmich sezón strávených v tejto lige sa klub tešil z jedného titulu, keď v roku 1977 získal Avco World Trophy.

O dva roky neskôr tím vstúpil do konkurenčnej NHL. Spolu s ním ho nasledovali aj tímy Edmonton Oilers, Hartford Whalers a Winnipeg Jets.

Zo začiatku sa klubu pomerne darilo a od roku 1981 až do roku 1987 sa vždy dostal do play-off. Zvrat prišiel v sezóne 1987/88 a klub sa zrazu stal jedným z najhorších v celej súaži. Aj vďaka tomu však mal trikrát právo vybera na drafte ako prvý, čo viedlo k zisku Matsa Sundina, Owena Nolana a Erica Lindrosa.

Lindros sa na úvod kariéry preslávil tým, že odmietol podpísa kontrakt s Nordiques, čo viedlo k výmene s Flyers. Quebec za Lindrosa získal švédsky talent Petra Forsberga, dve vožby v drafte a 15 miliónov amerických dolárov. A aj vďaka tomu sa organizácia v nasledujúcej dekáde stala úspešnou.

V sezóne 1992/93 sa klub po šiestich rokoch dostal opä do play-off a o dva roky neskôr vyhral titul v Severovýchodnej divízii a mal druhú najlepšiu bilanciu v celej lige.

Tím bol úspešný na žade, no mimo neho sa trápil ekonomicky. Mesto Quebec bolo pre ligu najmenším trhom a v máji 1995 klub definitívne opustil kanadské mesto. Novým sídlom sa stal coloradský Denver, kam klub priviedol nový vlastník COMSAT Entertainment Group.

37 dní po ohlásení sahovania, stihli fanúšikovia v Denveri kúpi 12 000 permanentiek. Klub bol po prvýkrát prezentovaný 10. augusta 1995 a stal sa druhou organizáciou NHL, ktorá hrala v tomto meste (po Colorado Rockies).

Avalanche odohrali svoj prvý zápas v McNichols Sports Aréne 6. októbra 1995 a boli úspešní, keď dokázali zdola Detroit 3:2. Avalanche sa mohli spožahnú na hviezdy ako Sakic, Forsberg, Foote, no vežkou posilou sa stal Patrick Roy, ktorý do klubu prišiel z Montrealu 6. decembra 1995.

Roy sa stal medzi fanúšikmi ihneď obžúbencom a klubu svojimi výkonmi výrazne dopomohol k vežmi úspešnej sezóne, ktorú Avs ukončili s bilanciou 47-25-10 a ziskom 104 bodov. V play-off tím postupne vyradil Vancouver, Chicago i Detroit, aby postúpil do finále Stanley Cupu, v ktorom si poradil s Floridou 4:0 na zápasy. Pre mesto Denver to bolo prvé vežké víazstvo v profesionálnom športe.

V ďalšej sezóna Colorado získalo Prezidentovu trofej určenú pre najlepší tím po základnej časti. Avalanche sa v play-off dostali až do finále konferencie, v ktorej opä narazili na Detroit. Ten bol tentokrát úspešnejší a sériu vyhral pomerom 4:2. To už medzi klubmi panovala obrovská rivalita, ktorá začala v predchádzajúcom play-off.

V roku 1997 viedli finančné problémy COMSAT k predaju Ascent Entertainment skupine AT&T Liberty Media Group za 755 miliónov dolárov.

V sezóne 1998/99 sa klub presunul z Pacifickej do Severozápadnej divízie. Napriek slabému štartu a len 2 víazstvám v prvých 9 zápasoch, Avalanche sa podarilo skonči na druhom mieste v Západnej konferencii. V play-off sa opä podarilo prebojova do finále konferencie, no v ňom klub podžahol Dallasu, neskoršiemu víazovi Stanley Cupu.

V ďalšej sezóne odohral klub svoj prvý zápas v novej hale Pepsi Center, ktorá stála 160 miliónov amerických dolárov. Klub pred play-off získal z Bostonu legendárneho obrancu Raya Bourqua a útočníka Dava Andreychuka. Klub v play-off opä skončil svoju účas v konferenčnom finále.

V júli 2000 bol klub spolu s arénou a basketbalovým tímom Denver Nuggets predaný podnikatežovi Stanovi Kroenkemu za 450 miliónov amerických dolárov. Dohoda zahrňovala aj podmienku, že klub nesmie by minimálne najbližších 25 rokov z Denveru presahovaný.

Ročník 2000/2001 bol pre Colorado najlepším, aký kedy klub zažil. Tím nazbieral 118 bodov, aby získal svoju druhú Presidents Trophy, Joe Sakic nazbieral 118 kanadských bodov a pä hráčov hralo v zápase hviezd. Úspešnú sezónu zavŕšil zisk druhého Stanley Cupu, keď hráči Avalanche zdolali vo finále New Jersey.

Triumf sprevádzal príbeh Raya Bourqua, ktorý bol počas svojej skvelej kariéry verný jednému klubu – Bostonu. S túžbou získa Stanley Cup bol vymenený do Colorada, s ktorým sa mu to nakoniec podarilo. Aj preto Joe Sakic predal Stanley Cup do rúk tohto výnimočného obrancu, ktorý ako prvý zdvihol strieborný pohár nad hlavu.

Sezóna bola úspešná aj z pohžadu odovzdávania individuálnych ocenení. Sakic získal Hart Memorial Trophy, Lady Byng Memorial Trophy, Lester B. Pearson Award a zdiežal víazstvo NHL Plus/Minus Award. Patrick Roy získal Conn Smythe Trophy a Shjon Podein bol ocenený King Clancy Memorial Trophy. Sakic a Bourque sa dostali do prvého All-star tímu a Rob Blake do druhého.

Sezóna po druhom titule bola opä pomerne úspešná. Klub získal divízny titul a po štvrtýkrát v rade sa dostal až do konferenčného finále. V ňom však tento raz podžahol Detroitu, ktorému sa neskôr podarilo získa Stanley Cup.

V nasledujúcej sezóne tím získal ďalší divízny titul, celkovo deviaty v sérii, čím vytvoril nový rekord NHL. Colorado však sezónu začalo zle a na prvom mieste v tabužke divízie malo len jednobodový náskok a získalo titul v posledný deň základnej časti, keď zdolalo St. Louis a Vancouver prehral s Los Angeles. Avalanche v play-off tentokrát veža vody nenamútili a opustili ho po prvom kole.

Po sezóne ukončil kariéru legendárny brankár Patrick Roy a ihneď sa objavovali špekulácie, či David Aebischer dokáže Roya v bráne Avalanche nahradi. Aj napriek tomu, že klub mal v zostave devä elitných hráčov, nepodarilo sa mu získal divízny titul a v play-off vypadol v druhom kole.

Sezónu poznačil aj škandál, ktorý sa uskutočnil priamo na žade. 8. marca sa odohral duel proti Vancouveru, keď Todd Bertuzzi zozadu buchol do hlavy Steva Moora, ktorému ukončil hokejovú kariéru. Bertuzzi pre trest nehral v nasledujúcich 17 mesiacoch a v Denveri sa stal nepriatežom číslo jedna.

Po lock-oute sa v tíme veža zmenilo. Colorado patrilo medzi tímy s najbohatším rozpočtom a zrazu sa muselo uskromni s platovým stropom, ktorý bol stanovený novou kolektívnou zmluvou. Klub však nazbieral 95 bodov a v play-off sa dostal do druhého kola.

V sezóne 2006/07 sa klubu príliš nedarilo, k čomu dopomáhala aj nie príliš ideálna situácia v obrane a na brankárskom poste. Klubu Colorado Avalanche sa po prvýkrát v histórii nepodarilo postúpi do play-off.

Ďalšia sezóna znamenala pre tím návrat Petra Forsberg na záver základnej časti a návrat do vyraďovacích bojoch. V nich klub zdolal v prvom kole Minnesotu, no v druhom nestačil na Detroit, ktorý neskôr získal Stanley Cup.

Ročníkom 2008/09 sa nebude chváli žiaden fanúšik tímu. Klub skončil s najhoršou bilanciou v histórii a na celkovom 28. mieste v lige. Okrem toho, že po druhýkrát nepodstúpil do play-off, nedarilo sa ani hráčom individuálne. Po prvýkrát sa najproduktívnejší hráč nedostal cez hranicu 70 bodov, keď Milan Hejduk a Ryan Smyth nazbierali iba 59 bodov.

Po sezóne ukončil aktívnu kariéru jediný klubový kapitán Joe Sakic, ktorého číslo 19 bude visie pod stropom miestnej haly vedža Royového čísla 33 a čísla 77, ktoré patrilo Bourqueovi.
 

Posledný zápas

16. 04. 2021
COL 
-
 LAK

ODL

()

Nasledujúci zápas

COL 
-
 LAK
18. 04. 2021 -

Novinky z tĂ­mu

06. 04. 2021 - Obranca Nate Clurman podpísal dvojročný vstupný kontrakt s Coloradom, ktoré ho draftovalo v roku 2016 z celkového 161. miesta. Dvadsaťdvaročný rodák z coloradského Boulderu má za sebou tri sezóny na vysokoškolskej úrovni v drese Notre Dame. V poslednom ročníku si pripísal štyri góly a tri asistencie v 27 dueloch. Jeho ďalšie kroky povedú do AHL.
04. 04. 2021 - Útočník Sampo Ranta podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu s Coloradom, ktoré ho draftovalo v roku 2018 z celkového 78. miesta. Dvadsaťročný Fín má za sebou tri roky na Minnesotskej univerzite a jeho najbližšie kroky povedú do Colorada z nižšej AHL. V tomto ročníku odohral 31 zápasov, v ktorých zaznamenal 19 gólov a 12 asistencií.
31. 03. 2021 - Obranca Keaton Middleton podpísal dvojročný vstupný kontrakt s Coloradom. Dvadsaťtriročný Kanaďan, ktorého draftovalo Toronto v roku 2016 zo 101. miesta, absolvoval u Avalanche skúšku v tréningovom kempe. Následne odohral 14 zápasov so ziskom asistencie za Eagles v nižšej AHL. Denverský tím ho v utorok zapísal do svojej taxi zostavy.

AktuĂĄlne v diskusii


VĂşjtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

Momentálne žiaden. V minulosti Jaroslav Obšut, Marek Svatoš, Peter Budaj a Marko Daňo.

Reklama

O tíme v kocke

Colorado Avalanche

Vznik: 1972/1995
ArĂŠna: Balls Arena (kapacita: 18 007)
Adresa: Balls Arena, 1000 Chopper Circle, Denver, CO 80204
OficiĂĄlny web: www.coloradoavalanche.com
Farma(AHL): Lake Erie Monsters
Najväčšie úspechy: 2x Stanley Cup (1996, 2001)
Vyradené čísla: 19 (J.Sakic), 21. (P. Forsberg), 23 (M.Hejduk), 33 (P.Roy), 52(A.Foote), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky)
SlovĂĄci v tĂ­me: Jaroslav Obšut, Marek Svatoš, Peter Budaj, Marko Daňo