SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 2000 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Nationwide Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 136 divákov. Klub má vyradené čísla 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí účasť v play-off (2009). Farmárskym tímom je klub Springfield Falcons. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík, Marko Daňo, Samuel Kňažko.
Po tom, čo v roku 1978 opustil NHL tím Cleveland Barons, fanúšikovia v štáte Ohio museli na svoj ďalší tím NHL čakať celých 22 rokov. Columbus vstúpil do ligy ako súčasť rozširovania v roku 1997.

Kľúčom k účasti v NHL bola nová hala, ktorá mala byť financovaná z verejných zdrojov. Nádeje Columbusu pomaly začali zhasínať, keď v máji 1997 neuspelo referendum, ktoré bolo vyhlásené. V tom však prišla spoločnosť Nationwide s myšlienkou zafinancovať výstavbu 150-miliónovej haly, vďaka ktorej Columbus definitívne získal právo mať tím NHL.

Columbus si najskôr musel vytvoriť meno. „Blue Jackets“ bolo vybrané s cieľom oslavy patriotizmu, hrdosti a bohatej histórie občianskej vojny, ktorú mal štát i mesto. Súčasné logo bolo štylizovanou verziou štátnej vlajky a pôvodne bolo alternatívnym logom. Maskotom sa stal Stinger, zelený chrobák v uniforme, ktorý bol v úvodných sezónach alternatívnym logom Blue Jackets.

23. júna 2000 sa Blue Jackets spolu s Minnesotou zúčastnili rozširujúceho draftu. O deň neskôr si na klasickom vstupnom drafte vybral tím Rostislava Kleslu, ktorý sa stal celkovou draftovou štvorkou a historicky prvou voľbou Columbusu.

Svoj prvý zápas odohral nový klub 7. októbra 2000, kedy podľahol Chicagu 3:5. Prvý gól organizácie strelil Bruce Gardiner. V prvej sezóne Columbus nepostúpil do play-off, skončil posledný v Centrálnej divízii a zaknihoval bilanciu 28-39-9-6.

V nasledujúcej sezóne klub nazbieral iba 51 bodov a skončil predposledný. Sezónu poznačila tragédia, keď v roku 2002 zabil puk trinásťročnú Brittanie Cecil, ktorú strela Espena Knutsena trafila rovno do hlavy.

Počas leta 2002 urobil tím niekoľko výmen, aby získal prvú voľbu Dallasu vo vstupnom drafte. V deň draftu sa udiali ďalšie výmeny, vďaka ktorým klub získal celkovú prvú voľbu na drafte v roku 2003, z ktorej si vybral Ricka Nasha.

Do sezóny 2002/03 mal tím výborný nastúp, no po bilancii 7-5-1-1 a vysokých očakávaniach fanúšikov, prišiel návrat na tradičné pozície a klub opäť nevybojoval play-off. Na svoju prvú účasť vo vyraďovacích bojov klub čakal až do sezóny 2008/09.

Udalosťou sezóny 2007/08 bola novinka na štadióne. Na žiadosť fanúšikov klub do arény priniesol repliku Napoleonovho kanónu z roku 1857, ktorý „vypáli“ pred každým domácim zápasom, po každom góle a po každom víťazstve.

Po nevýrazných sezónach prišlo leto 2008, v ktorom klub urobil niekoľko dôležitých výmen a podpísal novú zmluvu s trénerom Kenom Hitchcockom. Počas nasledujúcej sezóny sa klubu začali tieto ťahy vyplácať a po deviatich rokoch sa klub prebojoval do play-off. V ňom podľahol neskoršiemu finalistovi z Detroitu 0:4.
 

Posledný zápas

01. 12. 2023
CBJ 
-
 OTT

4:2

(2:2, 2:0, 0:0)

Nasledujúci zápas

BOS 
-
 CBJ
03. 12. 2023 -

Novinky z tímu

01. 12. 2023 - Tím Columbus Blue Jackets zapísal vo štvrtok na listinu zranených hráčov obrancu Damona Seversona retroaktívne k 19. novembra, kedy utrpel zranenie brušných svalov. Z AHL bol povolaný útočník Kent Johnson, ktorý pravdepodobne nastúpi v piatkovom zápase proti Ottawe. V tejto sezóne už odohral v NHL osem zápasov so ziskom gólu a dvoch asistencií.
12. 11. 2023 - Hviezdny útočník Patrik Laine strelil svoj 200. gól v NHL po tom, čo sa v sobotu vrátil do zostavy Columbusu po zranení hornej časti tela. Miesto v zostave mu pritom vytvoril obranca David Jiříček, ktorý bol poslaný do Clevelandu z AHL. Devätnásťročný Čech odohral v tejto sezóne za prvý tím 10 zápasov so ziskom gólu a dvoch asistencií.
04. 11. 2023 - Tím Columbus Blue Jackets poslal v piatok do Clevelandu z nižšej AHL útočníka Kenta Johnsona, ktorý bol už v dvoch dueloch sezóny zdravým náhradníkom a v prvých ôsmich stretnutiach zaznamenal len jeden gól a dve asistencie. Šancu dostane útočník Jegor Činachov, ktorého klub z Ohia povolal. Ten vynechal prvých šesť zápasov sezóny pre zranenie chrbta a následne bol 25. októbra poslaný do AHL. Tam odohral tri zápasy so ziskom troch gólov a asistencie.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekal dres Blue Jackets Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík a Marko Daňo.

Reklama

O tíme v kocke

Columbus Blue Jackets

Vznik: 2000
Aréna: Nationwide Arena (kapacita: 18 136)
Adresa: Nationwide Arena, 200 W.Nationwide Blvd., Columbus, Ohio 43215
Oficiálny web: www.bluejackets.com
Farma(AHL): Springfield Falcons
Najväčšie úspechy: účasť v play-off (2009)
Vyradené čísla: 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík, Marko Daňo, Samuel Kňažko