Partneri: SlovakNHL.sk
Dnes je 20. 10. 2020, 08:20.

Krátke správy

8. 04. 2009 8:01
Peter Budaj vychytal svoje druhé čisté konto v tejto sezóne a celkovo siedme v kariére. Colorado však podľahlo San Jose 0:1 po samostatných nájazdoch. Slovenského brankára v nich prekonal Joe Pavelski.
6. 04. 2009 7:12
Peter Budaj zastavil 20 striel Vancouveru a pomohol Coloradu k víťazstvu 4:1. Slovenský brankár, ktorý vychytal svoje 20. víťazstvo v sezóne, bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.
30. 03. 2009 6:52
Peter Budaj dnes v noci inkasoval štyri góly z 31 striel v zápase Colorada proti Anaheimu, v ktorom sa z víťazstva 4:1 tešili domáci hráči Ducks.

Užíva si Peter Budaj poslednú sezónu v kariére?

Slovenský brankár Peter Budaj zažíval v sezóne 2014/15 ťažké chvíle – ocitol sa na „farme“ a v drese St. John’s IceCaps nedokázal vyhrať ani jeden duel. Kariéru sa vtedy rozhodol neukončiť a nové útočisko našiel v Kalifornii.

Budaj sa cez skúšku dostal k pôsobeniu v tíme Ontario Reign a šťastie mu prinieslo aj návrat do NHL. Pri absencii Jonathana Quicka sa mu darilo, no potom bol vymenený do Tampy. Z nej sa opäť vrátil do organizácie Kings a v tejto sezóne sa usadil v Ontariu, kde sa stal mentorom Cala Petersena.

„Je to prvý človek, ktorý ma zvyčajne objíme po veľkom víťazstve. Súčasťou brankárskeho života je, že sa musíte snažiť byť oporou pre toho druhého brankára, keď sa mu darí. Myslím si, že to je súčasťou dobrého spoluhráča. Dôjdete ďaleko, keď vaším najlepším spoluhráčom je váš brankársky kolega,“ prezradil Petersen pre ligovú stránku.

Tridsaťšesťročný veterán si túto pozíciu užíva, ale nevie, či ju bude plniť aj v budúcej sezóne. Kým pred štyrmi rokmi sa banskobystrický rodák rozhodol v kariére pokračovať, teraz si nie je istý tým, či to urobí opäť.

„Uvidíme, ako sa veci vyvinú počas leta a čo sa stane. Hokej hrám už veľmi dlhý čas a ešte stále ho milujem, stále mám preň vášeň,“ povedal Budaj.

„Sú však aj iné veci, ktoré prichádzajú do hry, čo je hlavne rodina a rodinný čas. Sťahovať sa často s deťmi a všetko okolo toho je náročné nielen pre vás, ale aj pre vašich najbližších. Chcem len ukončiť túto sezónu najlepšie ako budem môcť, budem pracovať tvrdo a užívať si každú sekundu.“

Budaj nebol v ostatných dvoch sezónach vo výkonnostnej pohode a jeho čísla sú podpriemerné. V tomto ročníku AHL napríklad inkasoval v priemere 3,75 gólu na zápas a kryl len 88,9 % striel. Napriek tomu s ním však v tíme vládne spokojnosť.

„Jeho prístup je úžasný – je lídrom v šatni, je nápomocný pre mladších hráčov, je skvelým mentorom pre Cala. Buuds je jedným z tých ľudí, ktorí majú len zriedka zlý deň. Je v okolí spoluhráčov šťastný, je šťastný, že môže hrať tento šport, pretože sa mu už venuje dlho a vie, že to nemôžete brať za samozrejmosť. Kariéra vám skončí lusknutím prsta. Práve teraz si užíva život a my z neho máme radosť,“ skonštatoval tréner Mike Stothers.

Či sa Budaj rozhodne pokračovať alebo zavesí lapačku na klinec, nezmení nič na tom, že bol slovenským priekopníkom v NHL. Ako prvý brankár spod Tatier sa pýšil nielen pozíciou pravidelne chytajúceho brankára, ale v Colorade zastával aj post jednotky.

Celkovo má v najlepšej lige sveta za sebou 367 duelov, 158 víťazných, s 90,4% úspešnosťou zákrokov a priemerom 2,70 inkasovaného gólu na zápas. Zachytal si za Colorado, Montreal, Los Angeles a Tampu Bay.


10.04.2019 :: Jozef Struhár
Jozef Struhár, známy aj ako Hymy, je zakladateľom a šéfredaktorom SlovakNHL.sk. Prvý zápas NHL videl v roku 1997 ako deväťročný a hneď si ju zamiloval. Píše o nej od roku 2005, v ktorom ako fanúšik založil web o Slovákoch v NHL.

Twitter: @JozefStruhar