SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol zalo┼żený v roku 1972/1996 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Jobing.com Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 17 500 divákov. Klub má vyradené ─Źísla 9 (B.Hull), 10 (D.Howerchuck), 19 (S.Doan), 25 (T.Steen), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 2x fin├íle konferencie (1985, 1987). Farmárskym tímom je klub San Antonio Rampage. Po─Źas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Michal Handzu┼í, Ladislav Nagy, Branko Radivojevi─Ź, Radoslav Such├Ż, Tom├í┼í Surov├Ż, Marcel Hossa, Richard P├ínik.
T├şm Phoenix Coyotes, ako organiz├ícia, bol zalo┼żen├Ż e┼íte v roku 1972 pod n├ízvom Winnipeg Jets. Tento kanadsk├Ż t├şm vtedy hr├íval vo WHA, ktor├í v roku 1979 zanikla a klub sa pripojil k NHL. V roku 1996 sa pres┼ąahoval do Phoenixu.

Jets boli naj├║spe┼ínej┼í├şm t├şmom v kr├ítkej hist├│rii WHA, ke─Ć z├şskali Avco World Trophy trikr├ít a v piatich zo siedmich sez├│n sa dostali do fin├íle. Po tom, ako liga pre ekonomick├ę probl├ęmy ukon─Źila svoju p├┤sobnos┼ą, klub dostal povolenie pripoji┼ą sa k NHL.

V N├írodnej hokejovej lige nedok├ízal nadviaza┼ą na ├║spechy z WHA a ani raz sa nedo─Źkal zisku Stanley Cupu. Winnipeg pri vstupe do ligy pri┼íiel o nieko─żko najlep┼í├şch hr├í─Źov, ktor├Żch si v mimoriadnom drafte vybrali p├┤vodn├ę t├şmy NHL.

V prv├Żch dvoch sez├│nach skon─Źil t├şm posledn├Ż, no v ─Ćal┼í├şch sez├│nach sa schopil a v nasleduj├║cich 15 ro─Źn├şkoch sa do play-off prebojoval jeden├ís┼ąkr├ít. Vo vyra─Ćovac├şch bojoch vyhrali len dve s├ęrie.

V 90. rokoch sa klub dost├íval do finan─Źn├Żch probl├ęmov a po pres┼ąahovan├ş Quebecu Nordiques do Denveru sa Winnipeg stal najmen┼í├şm trhom v s├║┼ąa┼żi. Navy┼íe, miestna ar├ęna bola jednou z najmen┼í├şch v NHL. Aj napriek ve─żkej podpore fan├║┼íikov a nieko─żk├Żm snah├ím o udr┼żanie t├şmu vo Winnipegu, t├şm na jar 1996 k├║pili podnikatelia Steve Gluckstern a Richard Burke, ktor├Ż ho pres┼ąahovali do Phoenixu.

Od roku 1996 t├şm hr├íva pod menom Phoenix Coyotes. Prv├Żch osem rokov str├ívil v America West Ar├ęne, ktor├í nebola adekv├ítnou ar├ęnou pre NHL a s kapacitou 16 000 div├íkov bola druhou najmen┼íou v NHL. V roku 2003 sa t├şm pres┼ąahoval do Glendale, kde vznikla nov├í hala Glandale Arena, dnes zn├íma ako Jobing.com Arena.

Vo svojich prv├Żch ┼ítyroch sez├│nach sa klub dok├ízal kvalifikova┼ą do play-off, ale ani raz nedok├ízal post├║pi┼ą do druh├ęho kola. V roku 2001 po prv├Żkr├ít klub nepost├║pil do play-off, v ktorom sa objavil e┼íte v sez├│ne 2001/02, od ktorej sa klub pohyboval na spodn├Żch prie─Źkach poradia ligy.

Aj tieto ne├║spechy a s┼ąahovanie t├şmu v roku 2003 sp├┤sobili to, ┼że relat├şvne popul├írny t├şm, str├ícal na popularite a dost├íval sa do ┼ąa┼żkej ekonomickej situ├ície, ktor├í vyvrcholila v lete 2009, kedy sa t├şm ocitol na konkurznom s├║de pri snahe preda┼ą klub nov├ęmu vlastn├şkovi.
 

Posledný zápas

24. 11. 2021
PHX 
-
 EDM

3:5

(1:1, 0:1, 2:3)

Nasledujúci zápas

PHX 
-
 DAL
27. 11. 2021 -

Novinky z t├şmu

16. 11. 2021 - ├Üto─Źn├şk Arizony Johan Larsson bol v pondelok umiestnen├Ż na covidov├║ listinu. V tejto sez├│ne odohral 15 z├ípasov, v ktor├Żch zaznamenal p├Ą┼ą asistenci├ş. Klub povolal z ÔÇ×farmyÔÇť z AHL ├║to─Źn├şkov Hudsona Faschinga, Jana Jen├şka a Bena McCartneyho, preto┼że tie┼ż zap├şsal Christiana Fischera a Dmitrija Ja┼íkina na listinu zranen├Żch hr├í─Źov.
12. 10. 2021 - Nedraftovan├Ż brank├ír Anson Thornton absolvoval v kempe Arizony amat├ęrsku sk├║┼íku a evidentne po─Źas nej zaujal. S Coyotes toti┼ż v pondelok podp├şsal trojro─Źn├║ nov├í─Źikovsk├║ zmluvu. Osemn├ís┼ąro─Źn├Ż Kana─Ćan mal vlani chyt├íva┼ą v juniorskej OHL za Sarniu, ale ro─Źn├şk sa nerozbehol. Svoj debut v prest├ş┼żnej juniorke v┼íak za┼żije v tomto ro─Źn├şku.
04. 09. 2021 - T├şm Arizona Coyotes sa v ostatnom ─Źase vr├ítil k dresom so star├Żm ÔÇ×KachinaÔÇť logom. Vyzer├í to tak, ┼że tento trend nabral na popularite, preto┼że ho po prv├Żkr├ít v celej 25-ro─Źnej hist├│rii klubu, uvid├şme aj v stredovom kruhu. Aj v ─Źasoch, ke─Ć bolo toto logo prim├írne, sa v stredovom kruhu pou┼ż├şvali in├ę mot├şvy ÔÇô len hlava ÔÇ×kachinaÔÇť kojota, mesiac ─Źi hlava kojota, ktor├í je prim├írnym logom od ro─Źn├şka 2003/04.

Aktuálne v diskusii


V├║jtek (03.10.2016 - 08:14:40):
m├┤ze byt Brigant nie, napr. Jakubech ├íno ... ale vzdy si to Hapal logicky obh├íji a hned sa k tomu aj musel v m├ędiach vyjadrovat zatial ─Źo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minim├ílne a ked sa ho na to niekto z t├Żch p├ír novin├írov op├Żta tak e┼íte sa c├şti podr├í┼żden├Ż, akoby nemali ani pr├ívo.... na druhu stranu aspon sa n├ím tu kazd├Ż rok star├í o hlavnu t├ęmu. Fakt sa te┼í├şm uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale p├íni u┼ż dos┼ą!!! Toto je t├ęma o MSJ a nie o futbale, na┼íej lige alebo o projekte. O tom m├┤┼żte diskutova┼ą v pr├şslu┼ín├Żch t├ęmach. Toto je t├ęma ─Źisto o nomin├íci├ích a o samotn├Żch majstrovstv├ích.

Slováci v tíme

panikRichard
PÁNIK

kr├şdeln├şk
#14

Reklama

O tíme v kocke

Arizona Coyotes

Vznik: 1972/1996
Ar├ęna: Jobing.com Arena (kapacita: 17 500)
Adresa: Arizona Coyotes, ALLTEL Ice Den, 9375 E. Bell Road, Scottsdale, AZ 85260
Oficiálny web: www.phoenixcoyotes.com
Farma(AHL): San Antonio Rampage
Najv├Ą─Ź┼íie ├║spechy: 2x fin├íle konferencie (1985, 1987)
Vyraden├ę ─Ź├şsla: 9 (B.Hull), 10 (D.Howerchuck), 19 (S.Doan), 25 (T.Steen), 99 (W.Gretzky)
Slov├íci v t├şme: Michal Handzu┼í, Ladislav Nagy, Branko Radivojevi─Ź, Radoslav Such├Ż, Tom├í┼í Surov├Ż, Marcel Hossa, Richard P├ínik