SlovakNHL.sk
Dnes je 17. 7. 2024, 15:53. Meniny má Bohuslav.

Najnovšie články

Najlepšie draftované nádeje NHL aktuálne? Aj dvaja Slováci, jeden už prvej desiatke!
Publikované: 17. 07. 2024
Zámorský odborník Scott Wheeler z The Athletic zostavil letný rebríček 100 najlepších draftovaných nádejí súčasnej NHL medzi korčuliarmi. A figurujú v ňom aj dvaja Slováci.

Kritériom do zaradenia rebríčka bol vek do 23 rokov a nemôže byť etablovaný v NHL. Wheeler špecifikoval aj hráčov, ktorí sa do rebríčka nezmestili, ale patrili medzi posledné škrty. A medzi nich sa dostal aj slovenský útočník Samuel Honzek. Ten je nádejou tímu Calgary Flames, ktorý ho draftoval v minulom roku už to 16. miesta a za sebou má pravdepodobne posledné zápasy v juniorke.

Z minuloročného draftu sa, samozrejme, do rebríčka dostal aj Dalibor Dvorský, ktorého St. Louis Blues draftovalo už z desiatej pozície. Ten obsadil pozíciu číslo 51. Najvyššie zo Slovákov skončila draftová dvojka z roku 2022, obranca New Jersey Devils Šimon Nemec, ktorý skončil na siedmom mieste.


Pred Nemca, ktorý v minulej sezóne debutoval v NHL, sa dostali len Macklin Celebrini zo San Jose, Matvej Mičkov z Philadelphie, Ivan Demidov z Montrealu, obranca Arťom Levšunov zo Chicaga, obranca Zeev Buium z Minnesoty a obranca Zayne Parekh z Calgary.

Celebrini tvorí vlastnú triedu, v tej druhej sú všetci od Mičkova až po Willa Smitha zo San Jose a obrancu Alexandra Nikišina z Caroliny, ktorí obsadili pozície číslo osem, resp. deväť. Dvorský figuruje v štvrtej kvalitatívnej triede zo šiestich.
Devils majú silnejšiu obranu. V zámorí sa obávajú, ako to ovplyvní Šimona Nemca
Publikované: 11. 07. 2024
Tím New Jersey Devils nemal sezónu 2023/24 podľa svojich predstáv, keď nedokázal ani postúpiť do play-off. Poskytla však príležitosť hrávať dosýta mladíkom v obrane Lukeovi Hughesovi a Šimonovi Nemcovi. Ako by však na nich mohli vplývať ťahy, ktoré tím urobil počas doterajšieho priebehu leta?

Zranenia v obrane pomohli mladíkom k tomu, že sa stali hráčmi, na ktorých sa spoliehalo celé mužstvo. Hughes hrával 21 a pol minúty na zápas, Nemec skoro 20 minút na zápas. Mohli by podobný priestor dostávať aj v novej sezóne pod novým trénerom Sheldonom Keefem?

„Kým pre Lukea Hughesa by to pod Sheldonom Keefem mohla byť dostatočne ľahká úloha, viac sa obávam o Šimona Nemca s tou teraz dlhodobou nádielkou drahých pravorukých obrancov v osobách Dougieho Hamiltona a Bretta Pesceho,“ myslí si Chris Fieldhouse z All About The Jersey.

Hamilton v posledných troch sezónach v New Jersey hrával v priemere 21 a pol minúty na zápas a Pesce v posledných troch sezónach v Caroline skoro rovnako veľa. Ak by ich Keefe vyťažoval identicky, pre Nemca by mohlo zostať k dispozícii len zhruba 17 minút na zápas. Strata dvoch minút hracieho času na zápas by sa pri 82-zápasovej sezóne rovnala strate takmer 200 hracích minút.

„Tieto čísla by v konečnom dôsledku mohli byť ešte nižšie pri predpoklade, že Keefe bude nasadzovať v presilovkách naraz len jedného obrancu, no Devils tiež pravdepodobne budú hrať menej často ako v minulej sezóne so siedmimi obrancami. Budú tiež obdobia, keď oni budú musieť vykročiť a odohrať viac minút, keď sa zraní nejaký spoluhráč a bude v šatni,“ skonštatoval Fieldhouse.

Ľavá strana je podľa zámorského autora menej komplikovaná. Jonas Siegenthaler hráva skoro 20 a pol minúty na zápas, Brenden Dillon nepatrí medzi najvyťažovanejších hráčov, a tak by pre Hughesa mohlo zostať v priemere 20 a pol minúty na zápas, čo by pre neho mohlo byť aj vhodné.

Pokiaľ ide o priestor v špeciálnych formáciách, Hughes aj Nemec toho vlani odohrali v oslabeniach málo. Hughes hrával 5 sekúnd na zápas v hre štyroch proti piatim, Nemec 50. Nemec patril v lige do elitnej spoločnosti s 4,77 inkasovaných gólov na 60 minút hry v oslabeniach, hoci jeho očakávané čísla boli o trochu horšie (6,36 xGA/60).

„S odchodmi Brendana Smitha a Johna Marina, je tu čistejšia cesta pre Šimona Nemca, aby získal viac času v oslabeniach,“ poznamenal Fieldhouse. „Základné oslabovkové formácie by mali vyzerať takto: Siegenthaler-Pesce a Dillon-Nemec, ale Luke Hughes by mohol byť ďalší na rade, ak by bol niekto z nich vylúčený.“

Podľa Fieldhouse by bolo z hľadiska rozvoja ich defenzívnych schopností dobré, ak by Nemec a Hughes dostávali viac priestoru v oslabeniach, predovšetkým proti druhým presilovkovým formáciám súperov.

„Nepochybujem o tom, že Hughes a Nemec môžu byť veľmi kreatívni a efektívni v hre v rovnovážnom počte hráčov, ale obrancovia potrebujú hrať obranu, aby boli hodnotní,“ skonštatoval.

„Cez Johna Marina prešlo k bráne príliš veľa prihrávok. V tíme bol v tejto oblasti horší len Nemec. Avšak, bol veľmi dobrý pri protiútokoch. Keďže oslabenia si vyžadujú dobrú pozíciu hokejky a povedomie o priestore pre prihrávky a strely, dať ho dokopy s jedným z najlepších hráčov vo svojom remesle, Dillonom, by mohlo Nemcovi naozaj pomôcť v tom, aby z neho vyrástol všestranný excelentný obranca.“

Fieldhouse uvažoval, či bude lepšie v hre piatich proti piatim nechať Hughes a Nemca hrať v pároch so skúsenejšími hráčmi alebo ich nechať hrať spolu v treťom páre.

„Dať páru Hughes-Nemec pravidelné minúty by bolo pre Devils veľmi prínosné v tejto sezóne aj v budúcnosti,“ skonštatoval s tým, že keď táto dvojica hrala vlani spolu, bola pri tvorbe nebezpečných šancí dominantná tak, ako v tíme žiadna iná.

„Tento pár by mal zostať efektívny, ak bude spolu aj v budúcej sezóne. To, že bude mať tím troch, dúfajme štyroch spoľahlivých veteránov v zostave znamená, že by oni dvaja nemuseli v hre piatich proti piatim čeliť špičkovým protihráčom.“

„Pri hraní proti súperom, ktorí sú menej zruční, namiesto toho, aby boli každý večer v nádrži so žralokmi, by mohli Hughes a Nemec dosiahnuť nové výšky v ich druhej sezóne a začať partnerstvo, ktoré môže vydržať 10, 15 alebo 20 rokov.“
Tatar: Je to ako návrat domov. Šimon Nemec? Som skutočne nadšený
Publikované: 09. 07. 2024
Pre Tomáša Tatara nebolo ľahké opustiť tím New Jersey Devils, ale keď vlani podpísal po zmene agenta zmluvu s Coloradom, zdalo sa, že dostane vzrušujúcu šancu siahnuť na Stanleyho pohár. Nakoniec z toho bola jeho najťažšia sezóna v NHL.

„Podpísal som kontrakt veľmi neskoro a bolo veľmi ťažké zorganizovať si veci. Musel som na pár dní opustiť tréningový kemp, aby som si vybavil víza. Bol to neporiadok od samého začiatku,“ povedal Tatar pre zámorských novinárov.

Tatar vydržal v Colorade len 27 zápasov a následne bol vymenený do Seattlu, za ktorý dohral ročník 2023/24. Pri tom všetkom strese a zmenách adresy mu zostáva v živote jedna konštanta – komunikácia s bývalými spoluhráčmi z tímu Devils.

„Bol som v kontakte so všetkými chlapcami počas väčšiny sezóny. V podstate s celým mužstvom,“ prezradil Tatar, ktorému aj to pomohlo k rozhodnutiu vrátiť sa do New Jersey.

„Vrátiť sa sem bolo celkom ľahké rozhodnutie a úprimne, mám pocit, akoby som sa vracal domov. Poznám každého. Poznám spoluhráčov, poznám personál.“

Tatar hrával v Newarku v sezónach 2021/22 a 2022/23, pritom v 158 zápasoch nazbieral 78 bodov. Darilo sa mu najmä s Nicom Hischierom a Dawsonom Mercerom.

„Je jednoducho skvelý pocit, keď prídete do takejto šatne, kde cítite to puto a kamarátstvo,“ poznamenal.

A hoci jednu sezónu v New Jersey odohral Tatar aj po draftovaní Šimona Nemca, po prvýkrát dostane šancu zahrať si s ním v jednom tíme až od nadchádzajúcej sezóny.

„Nemal som ešte možnosť hrať s ním predtým v NHL. Som naozaj nadšený, že si zahrám so slovenským spoluhráčom. Možno mu môžem trochu pomôcť s usmernením. Je to skvelý chlapec,“ povedal Tatar

Devils sa budú chcieť vrátiť do play-off a preto v lete urobili aj iné akvizície. Upísali si obrancov Bretta Pesceho a Brendena Dillona, ako aj útočníka Stefana Noesena. Cez výmeny prišli brankár Jacob Markstrom, obranca Johnathan Kovacevic a útočník Paul Cotter.
Ruský útočník by po rokoch v KHL rád vrátil do NHL
Publikované: 05. 07. 2024
James Nichols z New Jersey Hockey Now tento týždeň prišiel so zaujímavou správou: Skúsený útočník Nikita Gusev sa zapojil do rozvojového kempu tímu New Jersey Devils. A nie je to náhoda.

Podľa Dmitrija Storožova z Championatu tridsaťjedenročný moskovský rodák dúfa, že sa v budúcej sezóne vráti do NHL.

Gusev v kanadsko-americkej lige odohral sezóny 2019/20 a 2020/21, v ktorej zažil výmenu z New Jersey na Floridu. Dokopy v nich absolvoval 97 zápasov so ziskom 17 gólov a 37 asistencií.

V lete 2021 sa snažil nájsť nového zamestnávateľa v NHL, ale keďže o neho nebol až taký veľký záujem, tak sa nakoniec rozhodol podpísať zmluvu s Petrohradom z KHL, kde strávil dve sezóny predtým, ako prestúpil do moskovského Dynama.

V jeho drese absolvoval v minulej sezóne 68 zápasov so ziskom 23 gólov a 89 bodov. V deviatich dueloch play-off pridal tri góly a sedem asistencií. Od tímu údajne dostal ponuku na novú zmluvu, ale zatiaľ ju nepodpísal. Informácie, že má záujem o návrat do zámoria, vysvetľujú prečo.

V tejto fáze trhu s voľnými hráčmi je však vysoko pravdepodobné, že Gusev nezarobí pri potenciálnom návrate žiaden balík. Ak by však bol ochotná podpísať lacnejšiu zmluvu, mohol by byť prínosom pre tím, ktorý hľadá do zostavy trochu viac ofenzívnej kreativity.
Tatar sa vracia do klubu, kde už hral! Zahrá si s krajanom
Publikované: 02. 07. 2024
Slovenský útočník Tomáš Tatar ostáva hráčom NHL. V nasledujúcej sezóne si oblečie dres New Jersey Devils.

Tatar podpísal s klubom ročnú zmluvu v hodnote 1,8 milióna amerických dolárov, pričom v minulej sezóne zarobil 1,5 milióna dolárov.

Kapitán našej reprezentácie sa vracia do klubu, kde už v minulosti pôsobil. V rokoch 2021 až 2023 odohral za Devils 158 zápasov s bilanciou 35 gólov a 43 asistencií. Posledný ročník začal Tatar v Colorade, no po výmene ho dokončil v Seattli.
 

Posledný zápas

15. 04. 2024
NJD 
-
 NYI

1:4

(0:2, 1:1, 0:1)

Nasledujúci zápas

BUF 
-
 NJD
04. 10. 2024 -

Novinky z tímu

16. 07. 2024 - Tím New Jersey Devils podpísal v pondelok jednoročnú dvojcestnú zmluvu s útočníkom Adamom Beckmanom, ktorého nedávno získal vo výmene s Minnesotou. Jej hodnota je 775 000 amerických dolárov na úrovni NHL a 125 000 amerických dolárov v nižšej lige. Dvadsaťtriročný Kanaďan odohral v minulej sezóne 11 zápasov za Minnesotu so ziskom dvoch asistencií. V nižšej AHL pridal 33 bodov (19+14) v 51 zápasoch. Wild ho draftovali v roku 2019 zo 75. miesta. Odvtedy odohral v NHL 23 zápasov so ziskom troch asistencií.
18. 04. 2024 - Obranca New Jersey Dougie Hamilton vynechal posledných 62 zápasov sezóny pre natrhnutie prsného svalu, s ktorým musel ísť na operáciu. Vo štvrtok však povedal, že by bol schopný vrátiť sa do akcie, ak by Devils postúpili do play-off. „Korčuľoval som a podobne, pričom plánom bolo cieliť play-off. Nanešťastie však takú príležitosť mať nebudeme,“ poznamenal.
08. 04. 2024 - Útočník New Jersey Curtis Lazar by mohol vynechať zvyšok sezóny pre zranenie hornej časti tela, ktoré utrpel v sobotnom zápase proti Ottawe. „Nie je na tom skvelo. Neviem, či ho ešte uvidíme v zvyšku sezóny,“ poznamenal v nedeľu tréner Travis Green. Devils odohrajú v základnej časti už len štyri stretnutia a majú minimálnu šancu na postup do play-off.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Devils Peter Šťastný, Zdeno Cíger, Stanislav Gron a Jiří Bicek.

Reklama

O tíme v kocke

New Jersey Devils

Vznik: 1974/1982
Aréna: Prudential Center (kapacita: 17 615)
Adresa: New Jersey Devils, P.O. Box 504 , East Rutherford, NJ 07073
Oficiálny web: www.newjerseydevils.com
Farma(AHL): Albany Devils
Najväčšie úspechy: 3x Stanley Cup (1995, 2000, 2003)
Vyradené čísla: 3 (K.Daneyko), 4 (S.Stevens), 26 (P.Eliáš), 27 (S.Niedermayer), 30 (M.Brodeur), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Peter Šťastný, Zdeno Cíger, Stanislav Gron, Jiří Bicek, Marián Studenič, Tomáš Tatar, Šimon Nemec