SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1972 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Scotiabank Saddledome, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 19 289 divákov. Klub má vyradené čísla 9 (L.McDonald), 12 (J.Iginla), 30 (M.Vernon), 99(W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí Stanley Cup (1989). Farmárskym tímom je klub Abbotsford Heat. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Ronald Petrovický, Róbert Dome, Marek Hrivík, Adam Ružička.
Tím bol založený v roku 1972 v Atlante ako dôsledok konania NHL, ktorá umožnila vstúpiť do ligy tímu New York Islanders, aby tím obsadil novú halu Nassau Veterans Memorial Coliseum, aby v nej nenamohol svoje domáce zápasy hrávať tím z konkurenčnej WHA New York Raiders. NHL potrebovala vybalansovať rozpis a tak povolila atlantskej skupiny založiť svoj vlastný tím.

Atlanta Flames boli relatívne úspešní a do play-off postúpili v šiestich z ôsmich sezón, ktoré v NHL odohrali. Tímu sa nedarilo po finančnej stránke a nikdy sa im dokonca nepodarilo podpísať zmluvu s televíziou.

V roku 1980 musel tím vyhlásiť bankrot a klub sa tak dostal do rúk skupine podnikateľov z Calgary, ktorú viedol kanadský podnikateľ Nelson Skalbania. Ten 21. mája 1980 oznámil, že klub sa presťahuje do Calgary. Klubu ponechal názov, pretože ten zapasoval k mestu Calgary, ktoré je známe svojím olejárskym priemyslom.

Tri roky predtým v meste prišli o tím WHA Calgary Cowboys a keďže Kanaďania sú známi svojou vášňou k hokeju, Flames si okamžite našli množstvo fanúšikov. V prvej sezóne v Calgary sa tímu darilo a pred vypredaným hľadiskom v Stampade Corral sa dostal do play-off, v ktorom nestačil až na Minnesotu v treťom kole. Tento úspech nebol tak skoro zopakovaný.

Klub ako jeden z prvých dával dôveru väčšiemu množstvu hráčov z amerických univerzít a začal hľadať hráčov aj v Európe – medzi prvými získali Hakana Looba, či Sergeia Makarova(sovietski hráči do roku 1989 neboli do NHL uvoľňovaní).

V roku 1983 sa tím presťahoval do novej arény Olympic Saddledome, v ktorej hráva svoje zápasy i dnes. Teraz je však hala známa pod názvom Pengrowth Saddledome a pôvodne bola vybudovaná pre Zimné olympijské hry, ktoré v roku 1988 hostilo Calgary. V rovnakom roku tím odprezentoval svojho maskota Harveyho, ktorý sa stal prvým maskotom v NHL.

Od stredu osemdesiatych rokov patril tím medzi to najlepšie, čo NHL ponúkala. Od sezóny 1984/85 do sezóny 1990/91 tím v každej základnej časti, až na jednu, nazbieral minimálne 90 bodov. Napriek tomu nebol schopný dlhšieho pobytu vo vyraďovacích bojoch z časti aj preto, že vždy v prvom alebo druhom kole narazil na silný Edmonton.

V roku 1986 sa tím posilnil o útočníkov Douga Risebrougha, Lannyho McDonalda a Dana Quinna, obrancu Ala MacInnisa a brankára Mika Vernona.

V nasledujúcom play-off sa tímu darilo a dostal sa do svojho prvého finále Stanley Cupu, v ktorom podľahol Montrealu 1:4. Pamätný je však šiesty zápas finále konferencie, v ktorom 10 minút pred koncom zápase Flames prehrávali s Blues 2:5, aby nakoniec zvíťazili po predĺžení a vynútili si siedmy rozhodujúci zápas.

V ďalšej sezóne si tím vytvoril bodové maximum a o ďalší rok nazbierali po prvýkrát viac ako 100 bodov a získal Prezidentovu trofej určenú pre najlepší tím po základnej časti.

V sezóne 1988/89 sa tím ešte zlepšil a so 117 bodmi obhájil Prezidentovu trofej. Aj v play-off sa tímu darilo. Vyradil v ňom Vancouver, Los Angeles a Chicago, aby sa dostal do svojho druhého finále. V ňom opäť narazil na Montreal, no tentokrát si s ním poradil 4:2 a získal vytúžený Stanley Cup. Najužitočnejším hráčom play-off sa stal Al MacInnis a dlhoročný kapitán Lanny McDonald oznámil ukončenie kariéry.

V nasledujúcej sezóne sa do tímu dostal Sergei Makarov a i napriek tomu, že to bol tridsiatnik, sa stal víťazom Calder Trophy. Klub nazbieral 99 bodov a od tretieho zisku Prezidentovej trofeje ho delili iba dva body. V play-off podľahli Kings a od vtedy až do roku 2004 nevyhrali ani jednu sériu vo vyraďovacích bojoch.

V roku 1991 opustil tím Cliff Fletcher, ktorý bol dovtedy jediným generálnym manažérom tímu. Novým sa stal niekdajší hráč Flames Doug Risebrough. Ten sa najskôr prezentoval veľkou výmenou s Maple Leafs, v ktorej poslal Douga Gilmoura a štyroch ďalších hráčov do Toronta za 550-gólového Garyho Leemana a štyroch ďalších hráčov. Výmena zmenila obe mužstva. Kým Toronto sa zrazu stalo tímom bojujúcim o pohár, Calgary sa po prvýkrát od roku 1975 neprebojovalo do vyraďovacích bojov.

V ďalších štyroch sezónach sa tím do play-off prebojoval, ale ani raz neprešiel cez prvé kolo. V roku 1997 Calgary opäť chýbalo v play-off a o rok neskôr zažilo zlú sezónu, keď klub nazbieral len 64 bodov, čo bol druhý najhorší výsledok v histórii klubu.

Počas prvých 16 rokoch v NHL bolo ťažké zohnať lístok na zápas Calgary. Od roku 1999 sa však situácia zmenila a návštevnosť padla tak nízko, že vlastníci dali fanúšikom ultimátum: „kupujte viac permanentiek alebo sa tím pripojí k Winnipegu a Quebecu a presťahuje sa do Spojených štátov. “

Výzva pomohla a klub v meste zotrval aj napriek tomu, že od roku 2001 do roku 2003 stratil 14,5 milióna amerických dolárov.

Jedným z najsvetlejších okamihov vtedajších rokov bol zisk Rocket Richard Trophy a Art Ross Trophy pre najlepšieho strelca a najproduktívnejšieho hráča, ktorým sa v sezóne 2001/02 stal Jarome Iginla.

Po siedmich sezónach, v ktorých Flames nepostúpili do play-off, prišiel rok 2004 a nečakaný úspech vo vyraďovacích bojoch, v ktorých sa Calgary dostalo až do finále Stanley Cupu. Vo svojej ceste zdolali Flames troch víťazov divízii, čo sa predtým ešte nikomu v histórii nepodarilo. Vo finále narazili na Tampu Bay, s ktorou prehrali po siedmich zápasoch.

V sezóne 2005/06 oslavoval tím 25. výročie pôsobenia v Calgary. Zaznamenal v nej 103 bodov, čo bolo najviac od roku 1989, kedy sa tím stal víťazom Stanley Cupu. V ďalších rokoch tím v play-off nechýbal, ale výrazného úspechu sa nedočkal a vždy vypadol v prvom kole.
 

Posledný zápas

18. 05. 2021
VAN 
-
 CGY

4:2

(2:0, 0:0, 2:2)

Nasledujúci zápas

EDM 
-
 CGY
16. 10. 2021 -

Novinky z tímu

26. 08. 2021 - Tím Calgary Flames podpísal jednoročné dvojcestné zmluvy s útočníkmi Justinom Kirklandom a Glennom Gawdinom, ktorí boli obmedzenými voľnými hráčmi. Na úrovni NHL zarobia 750 000 amerických dolárov, v nižšej lige 120 000 dolárov, resp. 100 000 dolárov. Dvadsaťpäťročný Kirkland ešte v NHL nehral a vlani si pripísal sedem bodov (2+5) v 16 dueloch nižšej AHL. O rok mladší Gawdin odohral za Stockton 22 duelov so ziskom 13 bodov (4+9), ale zažil aj debut v drese Flames. V siedmich dueloch si pripísal asistenciu.
10. 08. 2021 - Tím Calgary Flames a obranca Oliver Kylington sa v pondelok dohodli na novej jednoročnej, dvojcestnej zmluve. Na úrovni NHL má hodnotu 750 000 amerických dolárov, v nižšej lige 300 000 amerických dolárov. Dvadsaťštyriročný švédsky rodák odohral v poslednej sezóne za Flames osem zápasov so ziskom asistencie. V predošlých sezónach dokázal odohrať za prvý tím 87 zápasov, v ktorých zaznamenal 15 bodov (5+10). Calgary ho draftovalo v roku 2015 zo 60. miesta.
07. 08. 2021 - Calgary predĺžilo o rok zmluvy s útočníkmi Lukeom Philpom a Matthewom Phillipsom, ako aj brankárom Tylerom Parsonsom. Všetky sú dvojcestné s hodnotou 750 000 dolárov na úrovni NHL. Dvadsaťtriročný Phillips zažil v poslednej sezóne debut v NHL, no v jedinom zápase nebodoval. V nižšej AHL pridal 30 duelov so ziskom 21 bodov (8+13). O dva roky starší Philp strávil na „farme“ Flames posledné dve sezóny, v poslednej vyprodukoval 17 bodov (8+9) v 30 zápasoch. Dvadsaťtriročný Parsons strávil ročník 2019/20 v ECHL a vlani absolvoval za Stockton v AHL len jeden zápas, v ktorom inkasoval päť gólov z 25 striel.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Flames Ronald Petrovický a Róbert Dome.

Reklama

O tíme v kocke

Calgary Flames

Vznik: 1972
Aréna: Scotiabank Saddledome (kapacita: 19 289)
Adresa: Scotiabank Saddledome, P. O. Box 1540 Station M, Calgary, Alberta T2P 3B9
Oficiálny web: www.calgaryflames.com
Farma(AHL): Abbotsford Heat
Najväčšie úspechy: Stanley Cup (1989)
Vyradené čísla: 9 (L.McDonald), 12 (J.Iginla), 30 (M.Vernon), 99(W.Gretzky)
Slováci v tíme: Ronald Petrovický, Róbert Dome, Marek Hrivík, Adam Ružička