SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1972 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Scotiabank Saddledome, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 19 289 divákov. Klub má vyradené čísla 9 (L.McDonald), 12 (J.Iginla), 30 (M.Vernon), 99(W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí Stanley Cup (1989). Farmárskym tímom je klub Abbotsford Heat. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Ronald Petrovický, Róbert Dome, Marek Hrivík, Adam Ružička, Martin Pospíšil.
Tím bol založený v roku 1972 v Atlante ako dôsledok konania NHL, ktorá umožnila vstúpiť do ligy tímu New York Islanders, aby tím obsadil novú halu Nassau Veterans Memorial Coliseum, aby v nej nenamohol svoje domáce zápasy hrávať tím z konkurenčnej WHA New York Raiders. NHL potrebovala vybalansovať rozpis a tak povolila atlantskej skupiny založiť svoj vlastný tím.

Atlanta Flames boli relatívne úspešní a do play-off postúpili v šiestich z ôsmich sezón, ktoré v NHL odohrali. Tímu sa nedarilo po finančnej stránke a nikdy sa im dokonca nepodarilo podpísať zmluvu s televíziou.

V roku 1980 musel tím vyhlásiť bankrot a klub sa tak dostal do rúk skupine podnikateľov z Calgary, ktorú viedol kanadský podnikateľ Nelson Skalbania. Ten 21. mája 1980 oznámil, že klub sa presťahuje do Calgary. Klubu ponechal názov, pretože ten zapasoval k mestu Calgary, ktoré je známe svojím olejárskym priemyslom.

Tri roky predtým v meste prišli o tím WHA Calgary Cowboys a keďže Kanaďania sú známi svojou vášňou k hokeju, Flames si okamžite našli množstvo fanúšikov. V prvej sezóne v Calgary sa tímu darilo a pred vypredaným hľadiskom v Stampade Corral sa dostal do play-off, v ktorom nestačil až na Minnesotu v treťom kole. Tento úspech nebol tak skoro zopakovaný.

Klub ako jeden z prvých dával dôveru väčšiemu množstvu hráčov z amerických univerzít a začal hľadať hráčov aj v Európe – medzi prvými získali Hakana Looba, či Sergeia Makarova(sovietski hráči do roku 1989 neboli do NHL uvoľňovaní).

V roku 1983 sa tím presťahoval do novej arény Olympic Saddledome, v ktorej hráva svoje zápasy i dnes. Teraz je však hala známa pod názvom Pengrowth Saddledome a pôvodne bola vybudovaná pre Zimné olympijské hry, ktoré v roku 1988 hostilo Calgary. V rovnakom roku tím odprezentoval svojho maskota Harveyho, ktorý sa stal prvým maskotom v NHL.

Od stredu osemdesiatych rokov patril tím medzi to najlepšie, čo NHL ponúkala. Od sezóny 1984/85 do sezóny 1990/91 tím v každej základnej časti, až na jednu, nazbieral minimálne 90 bodov. Napriek tomu nebol schopný dlhšieho pobytu vo vyraďovacích bojoch z časti aj preto, že vždy v prvom alebo druhom kole narazil na silný Edmonton.

V roku 1986 sa tím posilnil o útočníkov Douga Risebrougha, Lannyho McDonalda a Dana Quinna, obrancu Ala MacInnisa a brankára Mika Vernona.

V nasledujúcom play-off sa tímu darilo a dostal sa do svojho prvého finále Stanley Cupu, v ktorom podľahol Montrealu 1:4. Pamätný je však šiesty zápas finále konferencie, v ktorom 10 minút pred koncom zápase Flames prehrávali s Blues 2:5, aby nakoniec zvíťazili po predĺžení a vynútili si siedmy rozhodujúci zápas.

V ďalšej sezóne si tím vytvoril bodové maximum a o ďalší rok nazbierali po prvýkrát viac ako 100 bodov a získal Prezidentovu trofej určenú pre najlepší tím po základnej časti.

V sezóne 1988/89 sa tím ešte zlepšil a so 117 bodmi obhájil Prezidentovu trofej. Aj v play-off sa tímu darilo. Vyradil v ňom Vancouver, Los Angeles a Chicago, aby sa dostal do svojho druhého finále. V ňom opäť narazil na Montreal, no tentokrát si s ním poradil 4:2 a získal vytúžený Stanley Cup. Najužitočnejším hráčom play-off sa stal Al MacInnis a dlhoročný kapitán Lanny McDonald oznámil ukončenie kariéry.

V nasledujúcej sezóne sa do tímu dostal Sergei Makarov a i napriek tomu, že to bol tridsiatnik, sa stal víťazom Calder Trophy. Klub nazbieral 99 bodov a od tretieho zisku Prezidentovej trofeje ho delili iba dva body. V play-off podľahli Kings a od vtedy až do roku 2004 nevyhrali ani jednu sériu vo vyraďovacích bojoch.

V roku 1991 opustil tím Cliff Fletcher, ktorý bol dovtedy jediným generálnym manažérom tímu. Novým sa stal niekdajší hráč Flames Doug Risebrough. Ten sa najskôr prezentoval veľkou výmenou s Maple Leafs, v ktorej poslal Douga Gilmoura a štyroch ďalších hráčov do Toronta za 550-gólového Garyho Leemana a štyroch ďalších hráčov. Výmena zmenila obe mužstva. Kým Toronto sa zrazu stalo tímom bojujúcim o pohár, Calgary sa po prvýkrát od roku 1975 neprebojovalo do vyraďovacích bojov.

V ďalších štyroch sezónach sa tím do play-off prebojoval, ale ani raz neprešiel cez prvé kolo. V roku 1997 Calgary opäť chýbalo v play-off a o rok neskôr zažilo zlú sezónu, keď klub nazbieral len 64 bodov, čo bol druhý najhorší výsledok v histórii klubu.

Počas prvých 16 rokoch v NHL bolo ťažké zohnať lístok na zápas Calgary. Od roku 1999 sa však situácia zmenila a návštevnosť padla tak nízko, že vlastníci dali fanúšikom ultimátum: „kupujte viac permanentiek alebo sa tím pripojí k Winnipegu a Quebecu a presťahuje sa do Spojených štátov. “

Výzva pomohla a klub v meste zotrval aj napriek tomu, že od roku 2001 do roku 2003 stratil 14,5 milióna amerických dolárov.

Jedným z najsvetlejších okamihov vtedajších rokov bol zisk Rocket Richard Trophy a Art Ross Trophy pre najlepšieho strelca a najproduktívnejšieho hráča, ktorým sa v sezóne 2001/02 stal Jarome Iginla.

Po siedmich sezónach, v ktorých Flames nepostúpili do play-off, prišiel rok 2004 a nečakaný úspech vo vyraďovacích bojoch, v ktorých sa Calgary dostalo až do finále Stanley Cupu. Vo svojej ceste zdolali Flames troch víťazov divízii, čo sa predtým ešte nikomu v histórii nepodarilo. Vo finále narazili na Tampu Bay, s ktorou prehrali po siedmich zápasoch.

V sezóne 2005/06 oslavoval tím 25. výročie pôsobenia v Calgary. Zaznamenal v nej 103 bodov, čo bolo najviac od roku 1989, kedy sa tím stal víťazom Stanley Cupu. V ďalších rokoch tím v play-off nechýbal, ale výrazného úspechu sa nedočkal a vždy vypadol v prvom kole.
 

Posledný zápas

27. 02. 2024
CGY 
-
 LAK

4:2

(0:0, 2:2, 2:0)

Nasledujúci zápas

CGY 
-
 PIT
02. 03. 2024 -

Novinky z tímu

29. 02. 2024 - Slovenský útočník Martin Pospíšil a jeho spoluhráč z Calgary Jakob Pelletier si vytvorili na striedačke novú rutinu, ktorú predviedli v poslednom zápase proti Los Angeles. A na základe reakcií na sociálnych sieťach sa zdá, že ju pozitívne prijali aj fanúšikovia Flames. Tí ju milujú rovnako, ako samotných mladíkov, ktorí patria medzi dôvody, prečo by mohli byť fanúšikovia tímu pred budúcnosťou nadšení.

28. 02. 2024 - Slovenský útočník Martin Pospíšil sa už v úvode utorkového zápasu Calgary proti Los Angeles zviditeľnil maličkosťou, ktorá ukazuje jednu zo súčastí svojej hry – schopnosť dostávať sa súperom pod kožu. Po páde sa snažil čo najviac sťažiť súperovi získanie jeho hokejky. Fanúšikovia Flames k videu, ktoré zverejnil Robert Munnich s komentárom začínajúcim slovami „klasický Martin Pospíšil“, pripísali správy, ako Pospíšila zbožňujú.

25. 02. 2024 - Slovenský útočník Martin Pospíšil skóroval vo štvrtok proti Bostonu a do čierneho sa trafil aj o dva dni neskôr v Bitke o Albertu. Peknou strelou prekonal Stuarta Skinnera, aby strelil svoj šiesty gól v sezóne. Zvyšoval ním na 2:0. Išlo o jeho spolu 15. bod v sezóne, pričom duel Calgary proti Edmontonu je jeho 42. v NHL.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Flames Ronald Petrovický a Róbert Dome.

Reklama

O tíme v kocke

Calgary Flames

Vznik: 1972
Aréna: Scotiabank Saddledome (kapacita: 19 289)
Adresa: Scotiabank Saddledome, P. O. Box 1540 Station M, Calgary, Alberta T2P 3B9
Oficiálny web: www.calgaryflames.com
Farma(AHL): Abbotsford Heat
Najväčšie úspechy: Stanley Cup (1989)
Vyradené čísla: 9 (L.McDonald), 12 (J.Iginla), 30 (M.Vernon), 99(W.Gretzky)
Slováci v tíme: Ronald Petrovický, Róbert Dome, Marek Hrivík, Adam Ružička, Martin Pospíšil