SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1967 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Wells Fargo Center, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 19 523 divákov. Klub má vyradené čísla 1 (B.Parent), 2 (M.Howe), 4 (B.Ashbee), 7 (B.Barber), 16 (B.Clarke), 31 (P.Lindbergh), 88 (E.Lindros), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 2x Stanley Cup (1974, 1975). Farmárskym tímom je klub Adirondack Phantoms. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Michal Handzuš, Radovan Somík, Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Andrej Meszároš.
Tím Philadelphia Flyers vstúpil do NHL v roku 1967 ako súčasť rozširovania ligy. Klub NHL do Philadelphie priviedla skupina zahŕňajúca Eda Snidera, Billa Putnama, Jeromeho Schiffa a Jerryho Wolmana. 4. apríla 1966 oznámil Putnam, že klubové farby budú oranžová, čierna a biela. Okrem toho vyhlásil súťaž o názov tímu a oznámil, že chicagská firma postaví v meste novú arénu.

Uvažovalo sa o tom, že by sa tím pomenoval Quakers, Ramblers alebo Liberty Bells. Prvé dva názvy však už používali predchádzajúce tímy vo Philadelphii a Liberty Bells bolo pomenovanie miestneho závodiska. Medzi ďalšími zvažovanými menami boli aj Bashers, Blizzards, Bruisers, Huskies, Keystones, Knights, Lancers, Raiders a Sabres.

Meno Flyers nakoniec vymyslela sestra Eda Snidera. Klub si za logo vybral lietajúce „P“ a toto úspešné logo klub používa dodnes. Do súťaže o meno sa zapojilo 11 000 ľudí, z toho 100 vybralo pomenovanie Flyers a vstúpilo do žrebovania o ceny.

Philadelphia debutovala v NHL 11. októbra 1967 prehrou 1:5 s Caifornia Seals. O týždeň neskôr vyhrali Flyers svoj prvý zápas, keď porazili St. Louis 2:1. Domáci debut prišiel 19. októbra, kedy pred očami 7 812 divákov porazili Flyers Pittsburgh 1:0. Vo svojej prvej sezóne vyhrali Flyers divízny titul, no v play-off prehrali v prvom kole so St. Louis po sedemzápasovej sérii.

V druhej sezóne sa tímu príliš nedarilo, ale aj napriek tomu postúpil do play-off. V ňom opäť nestačil na Blues, tentokrát prehral sériu v štyroch zápasoch.

Ed Snider nechcel, aby jeho tím bol viac fyzicky porážaný a tak prikázal generálnemu manažérovi Budovi Poilemu, aby získal väčších a tvrdších hráčov. Toto rozhodnutie z Flyers urobilo jeden z najtvrdších a najobávanejších tímov v histórii NHL.

V roku 1970 tím po prvýkrát chýbal v play-off, no hneď o rok sa doňho vrátil. V sezóne 1971/72 klub bojoval o posledné postupové miesto v poslednom zápase základnej časti, v ktorom mu stačilo remizovať s Buffalom. Klub 4 sekundy pred koncom inkasoval gól, ktorý rozhodol o víťazstve Sabres a Flyers nepostúpili do play-off.

V sezóne 1972/73 vzniklo pomenovanie Broad Street Bullies, ktoré vymysleli Jack Chevalier a Pete Cafone z populárneho denníka Philadelphia Bulletin. Tím sa opäť prebojoval do play-off, v ktorom vyhral proti Minnesote svoju prvú sériu. Po sezóne získal Bobby Clark Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča sezóny.

Flyers pokračovali vo svojom tvrdom hokeji a ten ich v roku 1974 priviedol k zisku prvého Stanley Cupu. Philadelphia vo finále narazila na Boston, ktorý zdolala v šiestich zápasoch. Prvú Conn Smythe Trophy pre tím získal brankár Bernie Parent.

V nasledujúcej sezóne si Flyers vylepšili bilanciu a vyhrali základnú časť. Hráči dominovali na viacerých poliach – Clarke získal Hart Trophy, Parent Vezina Trophy a Dave Schultz vytvoril rekord s 472 trestnými minútami. V play-off sa tím prebojoval až do finále, v ktorom narazil na Buffalo. Aj vďaka výbornému Parentovi v bráne sa Flyers dočkali obhajoby titulu.

Tvrdý štýl hry Philadlephie platil aj na sovietskych hráčov Armádneho tímu, ktorí v strede prvej tretiny na protest proti tvrdosti hráčov Flyers opustili zápas. Pod hrozbou straty platov sa do zápasu vrátili a s Flyers prehrali hladko 1:4. Philadelphia sa stala jediným mužstvom, ktoré dokázalo sovietsky tím zdolať počas známej série Super Series 76.

Klub bol na vrchole, o čom svedčala aj nasledujúca sezóna v NHL. Klub nazbieral 119 bodov a vylepšil svoju bilanciu. Do play-off postupoval s cieľom získať tretí Stanley Cup, no vo finále klub podľahol Montrealu. Aj napriek prehre, útočník Reggie Leach získal Conn Smythe Trophy, keď v 16 zápasoch play-off nastrieľal 19 gólov.

Aj napriek bodovému poklesu, Flyers získali divízny titul aj v sezóne 1976/77. Po štyroch rokoch oň však prišli v nasledujúcej sezóne. V oboch prípadoch sa klub dostal do semifinále play-off, ale do finále už nepostúpil.

Niečo nezvyčajné priniesla sezóna 1979/80, kedy bol kontroverzne za hrajúceho asistenta trénera vymenovaný Bobby Clarke. Flyers začali sezónu fantasticky a v prvých 35 zápasoch neprehrali ani jeden zápas. Bilanciu 25-0-10 sa už nikomu nepodarilo vyrovnať a žiadny tím sa jej ani náznakom nepriblížil. Flyers postúpili v play-off až do finále, v ktorom však nestačili na Islanders.

V nasledujúcich štyroch rokoch vypadli Flyers z play-off veľmi skoro, trikrát v prvom kole. V sezóne 1984/85 sa tím vrátil do finále Stanley Cupu, v ktorom bol nad jeho sily Edmonton. V tej dobe v bráne Flyers dominoval Pelle Linbergh, ktorý ako druhý brankár Flyers získal Vezina Trophy.

Tretím sa stal Ron Hextall, ktorému sa to podarilo v sezóne 1986/87, kedy sa po prvýkrát postavil do brány NHL. Mladý brankár pomohol tímu dostať sa až do finále, v ktorom Flyers podľahli Edmontonu. Hextall bol aj napriek prehre vymenovaný za najužitočnejšieho hráča play-off.

Hextall sa v nasledujúcej sezóne stal prvým brankárom histórie, ktorému sa podarilo streliť gól, keď vypálil puk na prázdnu bránu v závere zápasu proti Bostonu, ktorý Flyers odohrali 8. decembra.

V roku 1990 sa klub nepozrel do play-off po prvýkrát od roku 1972. Dôvodom boli aj disciplinárne tresty pre kľúčového hráča Rona Hextalla i jeho zranenia, ktoré ho sprevádzali aj v nasledujúcich obdobiach a tím si nezahral v play-off päť rokov v rade.

Rok 1995 znamenal návrat Flyers do vyraďovacích bojov, keď tím po ôsmich rokoch získal divízny titul. Flyers v play-off postúpili do konferenčného finále, v ktorom nestačili na Devils.

V roku 1997 fanúšikovia opäť zažili eufóriu, keď tím postúpil do finále Stanley Cupu. Jedinou chybou bolo to, že súperom bol vtedy suverénny Detroit, ktorý si s Flyers poradil hladko v štyroch zápasoch.

Až do lock-outu, ktorý v NHL nastal v ročníku 2004/05, sa klubu darilo postupovať do play-off, no výrazne úspechy neprichádzali. V sezóne 2006/07 prišli oslavy 40. výročia založenia klubu, no výsledky Flyers v sezóne nedávali príliš veľa dôvodov na radosť. Sezóna priniesla najhoršiu úspešnosť v histórii klubu. Tím nazbieral iba 45 bodov, pričom o rok skôr ich mal na svojom konte až 101.

V roku 2008 sa tím vrátil do play-off, keď v základnej časti nazbieral 95 bodov. Tím sa dostal až do finále konferencie, v ktorom podľahol Pittsburghu. V sezóne 2008/09 tím o niečo zlepšil svoju bilanciu, no v play-off vypadol už v prvom kole. Opäť nestačil na Pittsburgh.
 

Posledný zápas

19. 10. 2019
PHI 
-
 DAL

1:4

(1:2, 0:0, 0:2)

Nasledujúci zápas

PHI 
-
 VGK
21. 10. 2019 -

Novinky z tímu

26. 09. 2019 - Center Nolan Patrick, ktorý ešte počas tréningového kempu Philadelphie netrénoval pre zranenie hornej časti tela, by nemusel vycestovať s tímom do Európy, kde Flyers otvoria ročník zápasom proti Chicagu v Prahe. „Momentálne by som povedal, že nevycestuje, ale nie som si stopercentne istý,“ povedal tréner Alain Vigneault.
24. 09. 2019 - Útočník Morgan Frost bojuje v kempe Flyers o šancu v prvom tíme. Zranenia mu však situáciu neuľahčujú. Pred zranenie dolnej časti tela už skôr počas kempu vynechal štyri dni a teraz vynechá 5-7 dní pre natiahnutie slabín. Frost mal dostať šancu vo štvrtkovom prípravnom zápase proti Rangers, ale to teraz vyzerá ako nepravdepodobný scenár.
23. 09. 2019 - Útočník Nolan Patrick vynechal doterajší priebeh tréningového kempu Philadelphie pre zranenie hornej časti tela. Generálny manažér Chuck Fletcher v nedeľu povedal, že stále zostáva mimo hry a najbližšie sa jeho stav posúdi v strede tohto týždňa. Jeho absencia však dáva šancu ukázať sa mladíkom, ako sú Morgan Frost a German Rubcov. „Páčia sa mi obaja,“ povedal o nich tréner Alain Vigneault, ktorý im dá ďalšiu šancu v zápasoch tento týždeň – Rubcov bude hrať v pondelok proti Bostonu a Frost zrejme vo štvrtok proti Rangers.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Flyers Michal Handzuš, Radovan Somík, Branko Radivojevič, Štefan Ružička a Andrej Meszároš.

Reklama

O tíme v kocke

Philadelphia Flyers

Vznik: 1967
Aréna: Wells Fargo Center (kapacita: 19 523)
Adresa: Wells Fargo Center, 3601 South Broad Street, Philadelphia, PA 19148-5290
Oficiálny web: www.philadelphiaflyers.com
Farma(AHL): Adirondack Phantoms
Najväčšie úspechy: 2x Stanley Cup (1974, 1975)
Vyradené čísla: 1 (B.Parent), 2 (M.Howe), 4 (B.Ashbee), 7 (B.Barber), 16 (B.Clarke), 31 (P.Lindbergh), 88 (E.Lindros), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Michal Handzuš, Radovan Somík, Branko Radivojevič, Štefan Ružička, Andrej Meszároš