SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol zaloĹžený v roku 1972/1997 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale RBC Center, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 730 divákov. Klub má vyradené čísla 2 (G.Wesley), 10 (R.Francis), 17 (R.Brind'Amour), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 1x Stanley Cup (2006). Farmárskym tímom je klub Charlotte Checkers. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Jerguš Bača, Róbert Petrovický (Hartford); TomᚠMalec, Andrej Sekera.
Tím Carolina Hurricanes sídli v Raleigh a je členom Juhovýchodnej divízie. Klub vznikol už v roku 1971 v Bostone a volal sa New England Whalers. V roku 1979 sa klub presahoval z WHA do NHL ako Hartford Whalers. Do Severnej Karolíny sa presahoval v roku 1999, kedy došlo aj k premenovaniu na súčasný názov.

Whalers neboli v NHL nikdy tak úspešní ako vo WHA, ktorú opustili po jej zániku. NHL vtedy už mala jeden tím v New Englande – Boston Bruins, a tak sa klub premenoval na Hartford Whalers. Počas svojej histórie mali víaznú bilanciu len trikrát.

Whalers v roku 1986 prvý aj posledný raz vyhrali play-off sériu, keď v prvom kole zdolali Quebec Nordiques. V nasledujúcej sezóne získali divízny titul. Rok 1992 bol posledným s účasou Hartfordu vo vyraďovacích bojoch kanadsko-americkej NHL.

Hartford bol najmenším americkým trhom v lige a tím v devädesiatych rokoch bojoval s finančnými problémami. V marci 1997 sa vlastník Peter Karmanos rozhodol po sezóne 1996/97 klub presahova, pretože sa nedokázal dohodnú na podmienkach výstavby novej haly v Hartforde.

Tím sa počas leta presahoval do Severnej Karolíny. Klub zmenil okrem mena aj svoje klubové farby. Tými novými sa stali červena a čierna. Nové meno vymyslel sám Karmanos, pretože nebol čas na vyhlásenie ankety. Niektoré veci si však ponechal nezmenené – členov vedenia, trénersku zostavu, komentátorov či gólovú sirénu.

Nanešastie klub nemohol hra počas prvých dvoch sezón v plánovanej oblasti Triangle, pretože jedinou dostupnou halou bola 45-ročná Dorton Aréna s kapacitou 5100 miest. Prvé dva roky klub odohral v Greensboro, asi 90 minút od Raleigh. Tím mohol hráva v najväčšej aréne v NHL, avšak zápasy neboli pre miestnych žudí vežkým lákadlom a vežký záujem nemala ani televízia.

Greensboro bola vežká chyba, čo priznal aj majitež klubu. Po dvoch sezónach sa však klub usadil v Raleigh, kde sa presahovali do novej arény.

Prvý vežký úspech klubu prišiel v roku 2002, kedy sa Hurricanes prebojovali až do finále Stanley Cupu. V ňom podžahli celoročnému favoritovi z Detroitu. Red Wings sa s Carolinou nehrali a porazili ju v štyroch zápasoch. Klub však účasou vo finále získal veža nových fanúšikov a miestni žudia pomaly objavovali pravidlá hokeja.

Klub po účasti vo finále v nasledujúcich sezónach veža úspechov nezožal. Po lock-oute však patril k najväčším prekvapeniam sezóny 2005/06. Ročník ukončili Canes so 112 bodmi a bilanciou 52-22-8. Po prvýkrát klub nazbieral viac ako 100 bodov a vyhral viac ako 50 zápasov v jednej sezóne.

Návštevnos rástla, ale stále dosahovala len niečo pod 15 600 divákov na zápas. Tím však bol po prvýkrát od presahovania v pluse.

Úspech prišiel aj na poli športovom. Klub postúpil do play-off ako dvojka vo Východnej konferencii. Po prvých dvoch prehratých zápasoch stavil tréner Peter Laviolette na mladého brankára Cama Warda, ktorý pomohol klubu zvráti stav série proti Montrealu a nakoniec sa s tímom prebojoval až do finále Stanley Cupu.

Svoju druhú účas premenili Canes na svoj prvý zisk Stanley Cupu. Vo finále porazili Edmonton 4:3 na zápasy. Siedmy zápas sledovalo v domácej aréne 18 978 divákov, čo predstavovalo druhú najvyššiu návštevnos v klubovej histórii. Prvým klubovým držitežom Conn Smythe Trophy sa stal brankár Cam Ward.

Po úspešnej sezóne nedokázali Hurricanes nadviaza na víazstvá a sezónu ukončili na 11. mieste vo Východnej konferencii. Stali sa tak prvým šampiónom od roku 1939, ktorý v nasledujúcej sezóne nepostúpil do play-off. Predtým sa to „pošastilo“ Chicagu.
 

Posledný zápas

24. 02. 2021
TBL 
-
 CAR

3:0

(2:0, 0:0, 1:0)

Nasledujúci zápas

CAR 
-
 CHI
06. 05. 2021 -

Novinky z tĂ­mu

06. 03. 2021 - Brankár Beck Warm podpísal ako nedraftovaný voľný hráč dvojročný vstupný kontrakt s tímom Carolina Hurricanes. Dvadsaťjedenročný Kanaďan debutoval v tejto sezóne medzi mužmi a v nižšej AHL odchytal štyri duely za Chicago. Dosiahol v nich bilanciu 4-0-0 s 94,0% úspešnosťou zákrokov a priemerom 2,25 inkasovaného gólu na zápas.
28. 02. 2021 - Nevidí sa často, aby sa jeden tím dostal až do troch únikov v priebehu jedného oslabenia. A už vôbec nie, ak ani jeden únik nie je zakončený gólom. A presne to sa „pošťastilo“ Caroline v sobotnom zápase proti Floride. Súčasťou toho bola aj tyčka:

27. 01. 2021 - Útočník Jeremy Bracco, ktorý zaostal za očakávaniami už v Toronte, bol tímom Carolina Hurricanes zapísaný na nepodmienečnú waiver listinu, aby mohol odísť dohrať aktuálny ročník do Fínska. Hrať tam bude za KalPu. Dvadsaťtriročný Američan bol draftovaný v roku 2015 zo 61. miesta, ale v NHL si nikdy nezahral. Pred touto sezónou podpísal s Hurricanes ročný kontrakt za 700 000 dolárov.

AktuĂĄlne v diskusii


VĂşjtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Hurricanes TomᚠMalec a Andrej Sekera. Ešte za Hartford hrávali aj Jerguš Bača a Róbert Petrovický.

Reklama

O tíme v kocke

Carolina Hurricanes

Vznik: 1972/1997
ArĂŠna: RBC Center (kapacita: 18 730)
Adresa: Carolina Hurricanes, 1400 Edwards Mill Road, Raleigh, NC 27607
OficiĂĄlny web: www.carolinahurricanes.com
Farma(AHL): Charlotte Checkers
Najväčšie úspechy: 1x Stanley Cup (2006)
Vyradené čísla: 2 (G.Wesley), 10 (R.Francis), 17 (R.Brind'Amour), 99 (W.Gretzky)
SlovĂĄci v tĂ­me: Jerguš Bača, Róbert Petrovický (Hartford); TomᚠMalec, Andrej Sekera