SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1972/1997 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale RBC Center, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 730 divákov. Klub má vyradené čísla 2 (G.Wesley), 10 (R.Francis), 17 (R.Brind'Amour), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 1x Stanley Cup (2006). Farmárskym tímom je klub Charlotte Checkers. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Jerguš Bača, Róbert Petrovický (Hartford); Tomáš Malec, Andrej Sekera.
Tím Carolina Hurricanes sídli v Raleigh a je členom Juhovýchodnej divízie. Klub vznikol už v roku 1971 v Bostone a volal sa New England Whalers. V roku 1979 sa klub presťahoval z WHA do NHL ako Hartford Whalers. Do Severnej Karolíny sa presťahoval v roku 1999, kedy došlo aj k premenovaniu na súčasný názov.

Whalers neboli v NHL nikdy tak úspešní ako vo WHA, ktorú opustili po jej zániku. NHL vtedy už mala jeden tím v New Englande – Boston Bruins, a tak sa klub premenoval na Hartford Whalers. Počas svojej histórie mali víťaznú bilanciu len trikrát.

Whalers v roku 1986 prvý aj posledný raz vyhrali play-off sériu, keď v prvom kole zdolali Quebec Nordiques. V nasledujúcej sezóne získali divízny titul. Rok 1992 bol posledným s účasťou Hartfordu vo vyraďovacích bojoch kanadsko-americkej NHL.

Hartford bol najmenším americkým trhom v lige a tím v deväťdesiatych rokoch bojoval s finančnými problémami. V marci 1997 sa vlastník Peter Karmanos rozhodol po sezóne 1996/97 klub presťahovať, pretože sa nedokázal dohodnúť na podmienkach výstavby novej haly v Hartforde.

Tím sa počas leta presťahoval do Severnej Karolíny. Klub zmenil okrem mena aj svoje klubové farby. Tými novými sa stali červena a čierna. Nové meno vymyslel sám Karmanos, pretože nebol čas na vyhlásenie ankety. Niektoré veci si však ponechal nezmenené – členov vedenia, trénersku zostavu, komentátorov či gólovú sirénu.

Nanešťastie klub nemohol hrať počas prvých dvoch sezón v plánovanej oblasti Triangle, pretože jedinou dostupnou halou bola 45-ročná Dorton Aréna s kapacitou 5100 miest. Prvé dva roky klub odohral v Greensboro, asi 90 minút od Raleigh. Tím mohol hrávať v najväčšej aréne v NHL, avšak zápasy neboli pre miestnych ľudí veľkým lákadlom a veľký záujem nemala ani televízia.

Greensboro bola veľká chyba, čo priznal aj majiteľ klubu. Po dvoch sezónach sa však klub usadil v Raleigh, kde sa presťahovali do novej arény.

Prvý veľký úspech klubu prišiel v roku 2002, kedy sa Hurricanes prebojovali až do finále Stanley Cupu. V ňom podľahli celoročnému favoritovi z Detroitu. Red Wings sa s Carolinou nehrali a porazili ju v štyroch zápasoch. Klub však účasťou vo finále získal veľa nových fanúšikov a miestni ľudia pomaly objavovali pravidlá hokeja.

Klub po účasti vo finále v nasledujúcich sezónach veľa úspechov nezožal. Po lock-oute však patril k najväčším prekvapeniam sezóny 2005/06. Ročník ukončili Canes so 112 bodmi a bilanciou 52-22-8. Po prvýkrát klub nazbieral viac ako 100 bodov a vyhral viac ako 50 zápasov v jednej sezóne.

Návštevnosť rástla, ale stále dosahovala len niečo pod 15 600 divákov na zápas. Tím však bol po prvýkrát od presťahovania v pluse.

Úspech prišiel aj na poli športovom. Klub postúpil do play-off ako dvojka vo Východnej konferencii. Po prvých dvoch prehratých zápasoch stavil tréner Peter Laviolette na mladého brankára Cama Warda, ktorý pomohol klubu zvrátiť stav série proti Montrealu a nakoniec sa s tímom prebojoval až do finále Stanley Cupu.

Svoju druhú účasť premenili Canes na svoj prvý zisk Stanley Cupu. Vo finále porazili Edmonton 4:3 na zápasy. Siedmy zápas sledovalo v domácej aréne 18 978 divákov, čo predstavovalo druhú najvyššiu návštevnosť v klubovej histórii. Prvým klubovým držiteľom Conn Smythe Trophy sa stal brankár Cam Ward.

Po úspešnej sezóne nedokázali Hurricanes nadviazať na víťazstvá a sezónu ukončili na 11. mieste vo Východnej konferencii. Stali sa tak prvým šampiónom od roku 1939, ktorý v nasledujúcej sezóne nepostúpil do play-off. Predtým sa to „pošťastilo“ Chicagu.
 

Posledný zápas

18. 10. 2019
ANA 
-
 CAR

4:2

(2:0, 2:2, 0:0)

Nasledujúci zápas

CBJ 
-
 CAR
24. 10. 2019 -

Novinky z tímu

14. 10. 2019 - Carolina poslala do záložného tímu Charlotte Checkers mladučkého útočníka Juliena Gauthiera, ktorý vo svojich prvý dvoch zápasoch v NHL nebodoval. V priemere odohral len osem a pol minúty, pričom na „farme“ dostane omnoho viac priestoru aj pre svoj ďalší rozvoj. Dvadsaťjedenročný Kanaďan bol 21. draftovaným hráčom v roku 2016. V prvom tíme ho nahradí skúsený Brian Gibbons, ktorý bol povolaný z AHL. Vlani odohral 64 zápasov za Ottawu a Anaheim, pričom si v nich pripísal 8 gólov a 11 asistencií.
04. 10. 2019 - Tím Carolina Hurricanes síce v poslednom play-off upustil od svojich svojráznych pozápasových osláv, ale po výhre 4:3 nad Montrealom v otváracom zápase sezóny sa „Storm Surge“ vrátilo:
05. 09. 2019 - Obranca Roland McKeown podpísal ako obmedzený voľný hráč novú jednoročnú dvojcestnú zmluvu s Carolinou. Dvadsaťtriročný rodák z Ontária, ktorý bol draftovaný v roku 2014 z 50. miesta, odohral v NHL 10 zápasov so ziskom troch asistencií v sezóne 2017/18. Minulý ročník strávil v AHL, kde v drese Charlotte nazbieral 25 bodov (4+21) v 70 stretnutiach. V play-off pridal ďalších 10 duelov so ziskom troch asistencií.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Hurricanes Tomáš Malec a Andrej Sekera. Ešte za Hartford hrávali aj Jerguš Bača a Róbert Petrovický.

Reklama

O tíme v kocke

Carolina Hurricanes

Vznik: 1972/1997
Aréna: RBC Center (kapacita: 18 730)
Adresa: Carolina Hurricanes, 1400 Edwards Mill Road, Raleigh, NC 27607
Oficiálny web: www.carolinahurricanes.com
Farma(AHL): Charlotte Checkers
Najväčšie úspechy: 1x Stanley Cup (2006)
Vyradené čísla: 2 (G.Wesley), 10 (R.Francis), 17 (R.Brind'Amour), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Jerguš Bača, Róbert Petrovický (Hartford); Tomáš Malec, Andrej Sekera