SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol zalo┼żený v roku 1967 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale PPG Paints Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 087 divákov. Klub má vyradené ─Źísla 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017). Farmárskym tímom je klub Wilkes-Barre/Scranton Penguins. Po─Źas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne R├│bert Dome, Ladislav Karab├şn, Martin ┼átrb├ík, Richard Lintner, ┼Żigmund P├ílffy, Tom├í┼í Surov├Ż, Ronald Petrovick├Ż, Mari├ín Hossa, Miroslav ┼áatan.
Pred vznikom Penguins existoval v Pittsburghu t├şm Pirates, ktor├Ż v NHL hr├íval po─Źas 20. rokov. Mesto malo nesk├┤r hokejov├Ż klub Hornets, ktor├Ż p├┤sobil v AHL. Na jar roku 1965 sa ┼ít├ítny sen├ítor Jack McGregor rozhodol, ┼że dovedie do Pittsburghu op├Ą┼ą NHL a jeho ├║silie bolo ├║spe┼ín├ę.

T├şm dostal n├ízov Penguins, ktor├Ż vznikol aj z toho d├┤vodu, ┼że t├şm mal hr├íva┼ą svoje dom├íce z├ípasy v ar├ęne, ktorej prez├Żvka bola ÔÇ×igluÔÇť. V logu bol tu─Źniak s hokejkou umiestnen├Ż v trojuholn├şku, ktor├Ż zn├ízor┼łoval tzv. zlat├Ż trojuholn├şk, oblas┼ą v meste Pittsburgh.

Vo svojej prvej sez├│ne Penguins nepost├║pili do play-off a zaknihovali bilanciu 27-34-13. Jedn├Żm zo svetlej┼í├şch momentov bol z├ípas proti Chicago, ktor├Ż sa odohral 21. okt├│bra 1967. Penguins zv├ş┼ąazili 4:2 a stali sa prv├Żm roz┼íiruj├║cim t├şmom, ktor├Ż vyhral nad t├şmom z Original Six.

V roku 1970 postihla t├şm trag├ędia, ke─Ć sa n├ídejn├Ż center Michel Briere zranil pri dopravnej nehode a po roku, ktor├Ż str├ívil v nemocnici, zomrel. T├şm vyvesil na jeho pamiatku dres s ─Ź├şslom 21, ktor├Ż sa stal prv├Żm vyvesen├Żm dresom v hist├│rii t├şmu. V rovnakom roku klub po prv├Żkr├ít post├║pil do play-off.

V roku 1975 postihli t├şm ekonomick├ę probl├ęmy a v┼íetko nazna─Źovalo v jeho z├ínik, no nakoniec sa na┼íiel nov├Ż majite─ż, skupina veden├í Wrenom Blairom, ktor├Ż klub zachr├ínil.

Osemdesiate roky za─Źal t├şm zmenou klubov├Żch farieb, ktor├ę sa z modrej a bielej zmenili na ─Źiernu a zlat├║. T├şm k tejto zmene viedol aj fakt, ┼że Pittsburgh m├í vo vlajke tieto farby, rovnako ako ich pou┼ż├şvali aj in├ę ┼íportov├ę t├şmy v meste. Proti zmene boli v Bostone, no NHL so zmenou s├║hlasila, preto┼że u┼ż Pittsburgh Pirates pou┼ż├şvali t├║to kombin├íciu.

V rokoch 1983 a 1984 zaznamenal t├şm najhor┼íie bilancie v NHL a nebol na tom dobre ani ekonomicky. Tr├ípenie na ─żade malo v┼íak pozit├şvny dopad na bud├║cnos┼ą Penguins, preto┼że v roku 1984 na drafte z├şskali fenomen├ílneho Maria Lemieuxa.

Ten vo svojom prvom z├ípase strelil svoj prv├Ż g├│l z prvej strely a div├íkom v Pittsburghu nazna─Źoval, ┼że by t├şm mohli ─Źaka┼ą lep┼íie ─Źasy. ┼átyri sez├│ny sa klub neprebojoval do play-off, no koncom 80. rokov t├şm doplnil k├íder o ─Ćal┼íie hviezdy a stal sa z neho konkurencieschopn├Ż t├şm.

V roku 1990 z├şskali Pens na drafte Jarom├şra J├ígra, ktor├Ż sa okam┼żite zaradil do ├║toku k Lemieuxovi a spolu vytvorili ob├ívan├ę duo. T├şm v sez├│ne 1990/91 ovl├ídol tabu─żky a bol ├║spe┼ín├Ż aj v play-off. Po fin├ílov├Żch s├║bojoch s Minnesotou sa klub do─Źkal prv├ęho Stanley Cupu. Penguins nav┼ít├şvili po sez├│ne ako v├┤bec prv├Ż v├ş┼ąazn├Ż t├şm Biely dom. V nasleduj├║cej sez├│ne sa t├şmu podarilo titul obh├íji┼ą.

V roku 1993 bola Lemieuxovi diagnostikovan├í Hodginsova choroba. V sez├│ne vynechal 24 z├ípasov, no i napriek tomu z├şskal Art Ross Trophy. T├şmu sa po prv├Żkr├ít podarilo vyhra┼ą z├íkladn├║ ─Źas┼ą a z├şska┼ą prv├║ Presidents Trophy.

V roku 1997 ukon─Źil Lemieux kari├ęru a okam┼żite bol uveden├Ż do Siene sl├ívy. Nov├Żm kapit├ínom sa stal J├ígr, ktor├Ż aj napriek jeho individu├ílnym v├Żkonom nedok├ízal t├şm privies┼ą k v├Ą─Ź┼í├şm ├║spechom.

Mimo ─żadu t├şm op├Ą┼ą bojoval o pre┼żitie a bol don├║ten├Ż vyhl├ísi┼ą bankrot. T├şm konkurzn├Ż sudca predal Mariovi Lemieuxovi, ktor├Ż prevzal nad klubom kontrolu 3. septembra 1999. ÔÇ×SupermarioÔÇť sa postaral o senz├íciu, ke─Ć sa 27. decembra vr├ítil sp├Ą┼ą do akcie a stal sa prv├Żm hraj├║cim majite─żom hokejov├ęho t├şmu.

Po v├Żmene J├ígra do Washingtonu sa t├şmu nedarilo a v roku 2002 po dvan├ístich rokoch po prv├Żkr├ít ch├Żbal v play-off. Do vyra─Ćovac├şch bojoch sa t├şm vr├ítil v roku 2007 a o rok nesk├┤r post├║pil a┼ż do fin├íle, v ktorom proti Detroitu neuspel. O rok nesk├┤r sa fin├íle zopakovalo, no tentokr├ít sa te┼íili z v├ş┼ąazstva Penguins, ktor├ş z├şskali svoj tret├ş Stanley Cup.

Na ┼ítvrt├Ż Stanleyho poh├ír sa ─Źakalo do roku 2016, kedy v ┼íes┼ąz├ípasovej s├ęrii Penguins uspeli nad San Jose. O rok nesk├┤r sa stali prv├Żm t├şmom od roku 1998, ktor├ęmu sa titul podarilo obh├íji┼ą. Vo fin├íle zdolali Nashville v ┼íes┼ąz├ípasovej s├ęrii.
 

Posledný zápas

04. 12. 2023
PHI 
-
 PIT

2:1 PP

(0:1, 1:0, 0:0, 1:0)

Nasledujúci zápas

TBL 
-
 PIT
06. 12. 2023 -

Novinky z t├şmu

03. 12. 2023 - Pittsburgh nast├║pil na sobotn├ę derby proti Philadelphii bez ├║to─Źn├şkov Matta Nieta a Noela Acciariho. Obaja utrpeli zranenia v dolnej ─Źasti tela, ktor├ę sa st├íle posudzuj├║ doktormi. Z Wilkes-Barre/Scrantonu z AHL bol povolan├Ż ├║to─Źn├şk Joona Koppanen.
01. 12. 2023 - Tristan Jarry nepomohol k ┼ítvrtkovej v├Żhre Pittsburghu 4:2 nad Tampou Bay len 39 z├íkrokmi, ale aj g├│lom do pr├ízdnej br├íny. Do hist├│rie NHL sa zap├şsal ako 14. brank├ír, ktor├Ż sa te┼íil z g├│lu.

28. 11. 2023 - T├şm Pittsburgh Penguins v utorok nav┼ít├şvi Nashville a je mo┼żn├ę, ┼że sa mu do akcie vr├íti ├║to─Źn├şk Bryan Rust. Ten v pondelok tr├ęnoval bez obmedzen├ş po tom, ─Źo vynechal tri z├ípasy pre zranenie dolnej ─Źasti tela. Tr├ęnoval pritom aj presilovky. O jeho ┼ítarte sa rozhodne v de┼ł z├ípasu.

Aktuálne v diskusii


V├║jtek (03.10.2016 - 08:14:40):
m├┤ze byt Brigant nie, napr. Jakubech ├íno ... ale vzdy si to Hapal logicky obh├íji a hned sa k tomu aj musel v m├ędiach vyjadrovat zatial ─Źo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minim├ílne a ked sa ho na to niekto z t├Żch p├ír novin├írov op├Żta tak e┼íte sa c├şti podr├í┼żden├Ż, akoby nemali ani pr├ívo.... na druhu stranu aspon sa n├ím tu kazd├Ż rok star├í o hlavnu t├ęmu. Fakt sa te┼í├şm uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale p├íni u┼ż dos┼ą!!! Toto je t├ęma o MSJ a nie o futbale, na┼íej lige alebo o projekte. O tom m├┤┼żte diskutova┼ą v pr├şslu┼ín├Żch t├ęmach. Toto je t├ęma ─Źisto o nomin├íci├ích a o samotn├Żch majstrovstv├ích.

Slováci v tíme

V t├şme nem├í platn├║ zmluvu ani jeden Slov├ík.

Reklama

O tíme v kocke

Pittsburgh Penguins

Vznik: 1967
Ar├ęna: PPG Paints Arena (kapacita: 18 087)
Adresa: PPG Paints Arena, 1001 Fifth Ave., Pittsburgh, PA 15219
Oficiálny web: www.pittsburghpenguins.com
Farma(AHL): Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Najv├Ą─Ź┼íie ├║spechy: 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017)
Vyraden├ę ─Ź├şsla: 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky)
Slov├íci v t├şme: R├│bert Dome, Ladislav Karab├şn, Martin ┼átrb├ík, Richard Lintner, ┼Żigmund P├ílffy, Tom├í┼í Surov├Ż, Ronald Petrovick├Ż, Mari├ín Hossa, Miroslav ┼áatan