SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1967 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale PPG Paints Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 087 divákov. Klub má vyradené čísla 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017). Farmárskym tímom je klub Wilkes-Barre/Scranton Penguins. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Róbert Dome, Ladislav Karabín, Martin Štrbák, Richard Lintner, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Miroslav Šatan.
Pred vznikom Penguins existoval v Pittsburghu tím Pirates, ktorý v NHL hrával počas 20. rokov. Mesto malo neskôr hokejový klub Hornets, ktorý pôsobil v AHL. Na jar roku 1965 sa štátny senátor Jack McGregor rozhodol, že dovedie do Pittsburghu opäť NHL a jeho úsilie bolo úspešné.

Tím dostal názov Penguins, ktorý vznikol aj z toho dôvodu, že tím mal hrávať svoje domáce zápasy v aréne, ktorej prezývka bola „iglu“. V logu bol tučniak s hokejkou umiestnený v trojuholníku, ktorý znázorňoval tzv. zlatý trojuholník, oblasť v meste Pittsburgh.

Vo svojej prvej sezóne Penguins nepostúpili do play-off a zaknihovali bilanciu 27-34-13. Jedným zo svetlejších momentov bol zápas proti Chicago, ktorý sa odohral 21. októbra 1967. Penguins zvíťazili 4:2 a stali sa prvým rozširujúcim tímom, ktorý vyhral nad tímom z Original Six.

V roku 1970 postihla tím tragédia, keď sa nádejný center Michel Briere zranil pri dopravnej nehode a po roku, ktorý strávil v nemocnici, zomrel. Tím vyvesil na jeho pamiatku dres s číslom 21, ktorý sa stal prvým vyveseným dresom v histórii tímu. V rovnakom roku klub po prvýkrát postúpil do play-off.

V roku 1975 postihli tím ekonomické problémy a všetko naznačovalo v jeho zánik, no nakoniec sa našiel nový majiteľ, skupina vedená Wrenom Blairom, ktorý klub zachránil.

Osemdesiate roky začal tím zmenou klubových farieb, ktoré sa z modrej a bielej zmenili na čiernu a zlatú. Tím k tejto zmene viedol aj fakt, že Pittsburgh má vo vlajke tieto farby, rovnako ako ich používali aj iné športové tímy v meste. Proti zmene boli v Bostone, no NHL so zmenou súhlasila, pretože už Pittsburgh Pirates používali túto kombináciu.

V rokoch 1983 a 1984 zaznamenal tím najhoršie bilancie v NHL a nebol na tom dobre ani ekonomicky. Trápenie na ľade malo však pozitívny dopad na budúcnosť Penguins, pretože v roku 1984 na drafte získali fenomenálneho Maria Lemieuxa.

Ten vo svojom prvom zápase strelil svoj prvý gól z prvej strely a divákom v Pittsburghu naznačoval, že by tím mohli čakať lepšie časy. Štyri sezóny sa klub neprebojoval do play-off, no koncom 80. rokov tím doplnil káder o ďalšie hviezdy a stal sa z neho konkurencieschopný tím.

V roku 1990 získali Pens na drafte Jaromíra Jágra, ktorý sa okamžite zaradil do útoku k Lemieuxovi a spolu vytvorili obávané duo. Tím v sezóne 1990/91 ovládol tabuľky a bol úspešný aj v play-off. Po finálových súbojoch s Minnesotou sa klub dočkal prvého Stanley Cupu. Penguins navštívili po sezóne ako vôbec prvý víťazný tím Biely dom. V nasledujúcej sezóne sa tímu podarilo titul obhájiť.

V roku 1993 bola Lemieuxovi diagnostikovaná Hodginsova choroba. V sezóne vynechal 24 zápasov, no i napriek tomu získal Art Ross Trophy. Tímu sa po prvýkrát podarilo vyhrať základnú časť a získať prvú Presidents Trophy.

V roku 1997 ukončil Lemieux kariéru a okamžite bol uvedený do Siene slávy. Novým kapitánom sa stal Jágr, ktorý aj napriek jeho individuálnym výkonom nedokázal tím priviesť k väčším úspechom.

Mimo ľadu tím opäť bojoval o prežitie a bol donútený vyhlásiť bankrot. Tím konkurzný sudca predal Mariovi Lemieuxovi, ktorý prevzal nad klubom kontrolu 3. septembra 1999. „Supermario“ sa postaral o senzáciu, keď sa 27. decembra vrátil späť do akcie a stal sa prvým hrajúcim majiteľom hokejového tímu.

Po výmene Jágra do Washingtonu sa tímu nedarilo a v roku 2002 po dvanástich rokoch po prvýkrát chýbal v play-off. Do vyraďovacích bojoch sa tím vrátil v roku 2007 a o rok neskôr postúpil až do finále, v ktorom proti Detroitu neuspel. O rok neskôr sa finále zopakovalo, no tentokrát sa tešili z víťazstva Penguins, ktorí získali svoj tretí Stanley Cup.

Na štvrtý Stanleyho pohár sa čakalo do roku 2016, kedy v šesťzápasovej sérii Penguins uspeli nad San Jose. O rok neskôr sa stali prvým tímom od roku 1998, ktorému sa titul podarilo obhájiť. Vo finále zdolali Nashville v šesťzápasovej sérii.
 

Posledný zápas

17. 04. 2024
NYI 
-
 PIT

5:4

(1:1, 2:2, 2:1)

Nasledujúci zápas

PIT 
-
 NYR
09. 10. 2024 -

Novinky z tímu

04. 05. 2024 - Tím Pittsburgh Penguins v piatok oznámil, že sa s okamžitou platnosťou lúči so službami pridruženého trénera Todda Reirdena. Táto novinka prichádza po tom, čo sa tím nekvalifikoval do play-off v druhej sezóne po sebe. Reirden, ktorý bol predtým hlavným trénerom Washingtonu, pôsobil v Pittsburghu po druhýkrát. Predtým bol asistentom trénera Dana Bylsmu v rokoch 2010 až 2014.
19. 04. 2024 - Tím Pittsburgh Penguins po skončení sezóny poslal Jacka St. Ivanyho, Valtteriho Puustinena a Radima Zohornu do Wilkes-Barre/Scranton z AHL. Namierené tam má aj obranca Ryan Shea, ktorý však musel byť zapísaný na waiver listinu nechránených hráčov.
30. 03. 2024 - Tím Pittsburgh Penguins si bude musieť neurčitý čas poradiť bez služieb obrancu Ryana Gravesa, ktorý nedohral štvrtkový zápas proti Columbusu. Klub potvrdil, že ho trápia následky otrasu mozgu. Po boku Jacka St. Ivanyho by ho mohol nahradiť ďalší nováčik, John Ludvig.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V tíme nemá platnú zmluvu ani jeden Slovák.

Reklama

O tíme v kocke

Pittsburgh Penguins

Vznik: 1967
Aréna: PPG Paints Arena (kapacita: 18 087)
Adresa: PPG Paints Arena, 1001 Fifth Ave., Pittsburgh, PA 15219
Oficiálny web: www.pittsburghpenguins.com
Farma(AHL): Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Najväčšie úspechy: 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017)
Vyradené čísla: 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Róbert Dome, Ladislav Karabín, Martin Štrbák, Richard Lintner, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Miroslav Šatan