SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1967 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale PPG Paints Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 087 divákov. Klub má vyradené čísla 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017). Farmárskym tímom je klub Wilkes-Barre/Scranton Penguins. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Róbert Dome, Ladislav Karabín, Martin Štrbák, Richard Lintner, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Miroslav Šatan.
Pred vznikom Penguins existoval v Pittsburghu tím Pirates, ktorý v NHL hrával počas 20. rokov. Mesto malo neskôr hokejový klub Hornets, ktorý pôsobil v AHL. Na jar roku 1965 sa štátny senátor Jack McGregor rozhodol, že dovedie do Pittsburghu opäť NHL a jeho úsilie bolo úspešné.

Tím dostal názov Penguins, ktorý vznikol aj z toho dôvodu, že tím mal hrávať svoje domáce zápasy v aréne, ktorej prezývka bola „iglu“. V logu bol tučniak s hokejkou umiestnený v trojuholníku, ktorý znázorňoval tzv. zlatý trojuholník, oblasť v meste Pittsburgh.

Vo svojej prvej sezóne Penguins nepostúpili do play-off a zaknihovali bilanciu 27-34-13. Jedným zo svetlejších momentov bol zápas proti Chicago, ktorý sa odohral 21. októbra 1967. Penguins zvíťazili 4:2 a stali sa prvým rozširujúcim tímom, ktorý vyhral nad tímom z Original Six.

V roku 1970 postihla tím tragédia, keď sa nádejný center Michel Briere zranil pri dopravnej nehode a po roku, ktorý strávil v nemocnici, zomrel. Tím vyvesil na jeho pamiatku dres s číslom 21, ktorý sa stal prvým vyveseným dresom v histórii tímu. V rovnakom roku klub po prvýkrát postúpil do play-off.

V roku 1975 postihli tím ekonomické problémy a všetko naznačovalo v jeho zánik, no nakoniec sa našiel nový majiteľ, skupina vedená Wrenom Blairom, ktorý klub zachránil.

Osemdesiate roky začal tím zmenou klubových farieb, ktoré sa z modrej a bielej zmenili na čiernu a zlatú. Tím k tejto zmene viedol aj fakt, že Pittsburgh má vo vlajke tieto farby, rovnako ako ich používali aj iné športové tímy v meste. Proti zmene boli v Bostone, no NHL so zmenou súhlasila, pretože už Pittsburgh Pirates používali túto kombináciu.

V rokoch 1983 a 1984 zaznamenal tím najhoršie bilancie v NHL a nebol na tom dobre ani ekonomicky. Trápenie na ľade malo však pozitívny dopad na budúcnosť Penguins, pretože v roku 1984 na drafte získali fenomenálneho Maria Lemieuxa.

Ten vo svojom prvom zápase strelil svoj prvý gól z prvej strely a divákom v Pittsburghu naznačoval, že by tím mohli čakať lepšie časy. Štyri sezóny sa klub neprebojoval do play-off, no koncom 80. rokov tím doplnil káder o ďalšie hviezdy a stal sa z neho konkurencieschopný tím.

V roku 1990 získali Pens na drafte Jaromíra Jágra, ktorý sa okamžite zaradil do útoku k Lemieuxovi a spolu vytvorili obávané duo. Tím v sezóne 1990/91 ovládol tabuľky a bol úspešný aj v play-off. Po finálových súbojoch s Minnesotou sa klub dočkal prvého Stanley Cupu. Penguins navštívili po sezóne ako vôbec prvý víťazný tím Biely dom. V nasledujúcej sezóne sa tímu podarilo titul obhájiť.

V roku 1993 bola Lemieuxovi diagnostikovaná Hodginsova choroba. V sezóne vynechal 24 zápasov, no i napriek tomu získal Art Ross Trophy. Tímu sa po prvýkrát podarilo vyhrať základnú časť a získať prvú Presidents Trophy.

V roku 1997 ukončil Lemieux kariéru a okamžite bol uvedený do Siene slávy. Novým kapitánom sa stal Jágr, ktorý aj napriek jeho individuálnym výkonom nedokázal tím priviesť k väčším úspechom.

Mimo ľadu tím opäť bojoval o prežitie a bol donútený vyhlásiť bankrot. Tím konkurzný sudca predal Mariovi Lemieuxovi, ktorý prevzal nad klubom kontrolu 3. septembra 1999. „Supermario“ sa postaral o senzáciu, keď sa 27. decembra vrátil späť do akcie a stal sa prvým hrajúcim majiteľom hokejového tímu.

Po výmene Jágra do Washingtonu sa tímu nedarilo a v roku 2002 po dvanástich rokoch po prvýkrát chýbal v play-off. Do vyraďovacích bojoch sa tím vrátil v roku 2007 a o rok neskôr postúpil až do finále, v ktorom proti Detroitu neuspel. O rok neskôr sa finále zopakovalo, no tentokrát sa tešili z víťazstva Penguins, ktorí získali svoj tretí Stanley Cup.

Na štvrtý Stanleyho pohár sa čakalo do roku 2016, kedy v šesťzápasovej sérii Penguins uspeli nad San Jose. O rok neskôr sa stali prvým tímom od roku 1998, ktorému sa titul podarilo obhájiť. Vo finále zdolali Nashville v šesťzápasovej sérii.
 

Posledný zápas

10. 03. 2020
NJD 
-
 PIT

2:5

(1:1, 0:1, 1:3)

Nasledujúci zápas

CBJ 
-
 PIT
12. 03. 2020 -

Novinky z tímu

29. 05. 2020 - Tím Pittsburgh Penguins umiestnil centra Linusa Ölunda na nepodmienečnú waiver listinu s cieľom ukončiť s ním zmluvu. Dvadsaťdvaročný Švéd, ktorého klub draftoval v roku 2017 zo 155. miesta, opúšťa organizáciu, v ktorej sa nedokázal prebojovať do prvého tímu. V nižšej AHL odohral v ročníku 2018/19 61 zápasov so ziskom 15 bodov (6+9) a v tejto sezóne bol na hosťovaní v tíme Brynäs IF zo švédskej SHL, v ktorej vyprodukoval 14 bodov (4+10) v 49 dueloch.
15. 05. 2020 - Športový svet dostane ďalšieho Lemieuxa s číslom 66. Tím NFL New York Giants vo štvrtok odhalil čísla dresov jeho nováčikov, pričom zaujalo číslo Shanea Lemieuxa, ktorý bude nosiť 66-ku, ktorú v hokejovom svete preslávil Mario Lemieux v Pittsburghu. Nie je známe, či si ho dvadsaťtriročný rodák z Oregonu vybral práve z rešpektu k hokejovej legende, ale spája sa s ním aj iná hokejová súvislosť. Na Oregonskej univerzite predtým vytvoril dvojičku s Tyrellom Crosbym, takže tam mali nečakané duo Lemieux-Crosby. Ich čísla však vtedy nesedeli – Lemieux mal Jágrovu 68-ku a Crosby 65-ku namiesto 87-ky, ktorú nosí súčasný kapitán Penguins Sidney Crosby.
05. 05. 2020 - Kapitán Penguins Sidney Crosby venoval 100 000 jedál potravinovej banke v Pittsburghu, ktorá ich bude distribuovať cez svoje viaceré asistenčné programy. „Videl som ľudí z Pittsburghu, ako sa zomkli, aby pomáhali druhým, a ja som chcel byť toho súčasťou,“ poznamenal hviezdny útočník. Daná potravinová banka rozdala počas posledných siedmich týždňov pandémie koronavírusu viac ako 1,9 milióna kilogramov jedla, čo je o zhruba 450 tisíc kilogramov viac, ako rozdala za rovnaké obdobie v minulom roku.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V tíme nemá platnú zmluvu ani jeden Slovák.

Reklama

O tíme v kocke

Pittsburgh Penguins

Vznik: 1967
Aréna: PPG Paints Arena (kapacita: 18 087)
Adresa: PPG Paints Arena, 1001 Fifth Ave., Pittsburgh, PA 15219
Oficiálny web: www.pittsburghpenguins.com
Farma(AHL): Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Najväčšie úspechy: 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017)
Vyradené čísla: 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Róbert Dome, Ladislav Karabín, Martin Štrbák, Richard Lintner, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Miroslav Šatan