Dnešok je v histórii NHL dňom Gordieho Howea: Až trikrát posunul ligu do nových výšin

Dnešný deň v histórii NHL môžeme nazvať dňom Gordieho Howea. Muž s veľavravným synonymom Mr. Hockey toho v tento deň dosiahol vskutku veľa.

„Dňom Gordieho Howea” nemáme na mysli takto pomenované slávnosti, ktorých sa tento legendárny hokejista počas svojej kariéry dočkal v Michigane, Saskatchewane, Toronte či inde v rokoch 1959, 1966, 1971, 1972 a neskôr. Máme na mysli tri veľkémíľniky, ktoré – zhodou okolností – dosiahol vždy 27. novembra, a vo všetkých troch prípadoch to dokázal ako prvý v ligových dejinách.

O ktoré významné Gordieho míľniky išlo, koľko ďalších hráčov ich doteraz dosiahlo a ktorí súčasní hráči NHL k nim majú najbližšie?

27.11.1960: Prvý s 1000 bodmi

Prvý veľký míľnik s dátumom 27. novembra Howe dosiahol v roku 1960 v zápase medzi Detroitom a Torontom (2:0). Na métu 1000 bodov v základnej časti NHL sa dostal vďaka prihrávke na gól Howieho Glovera v prvej tretine. Neskôr, na konci druhej tretiny, rovno načal druhú tisícku, keď asistoval pri góle Norma Ullmana.

Na métu 1000 kanadských bodov v základnej časti NHL doteraz dosiahlo 97 hráčov, vrátane Slovákov Petra Šťastného, Mariána Hossu a slovenského rodáka Stana Mikitu. Zo súčasných hokejistovmá k tejto méte najbližšie John Tavares (995).

27.11.1965: Prvý so 600 gólmi

Druhý veľký míľnik s dátumom 27. novembra Howe dosiahol presne päť rokov po pokorení hranice 1000 bodov v NHL. V zápase z 27. novembra 1965 medzi Montrealom a Detroitom (3:2) sa gólovo presadil v 57. minúte, keď prekonal domáceho gólmana Gumpa Worsleyho a ako prvý sa dostal na métu 600 gólov.

Howe neskôr ako prvý strelil aj svoj 700. a 800. gól v NHL. S 801 gólmi je tretím najlepším strelcom v ligových dejinách a najlepším strelcom spomedzi hokejistov, ktorí v NHL hrávali v rokoch 1946 až 1980.

Métu 600 gólov v základnej časti NHL doteraz dosiahlo 20 hráčov. Zo súčasných hokejistov má k nej najbližšie Sidney Crosby (563).

27.11.1969: Prvý s 1700 bodmi

Presne deväť rokov po tom, ako dosiahol na métu 1000 bodov v NHL, zaokrúhlil Howe svoj kariérny súčet v základnej časti na 1700 bodov. Podarilo sa mu to vďaka dvom asistenciám v zápase z 27. novembra 1969 medzi Detroitom a Los Angeles (5:1). Na hranicu 1700 bodov dosiahol vo svojom 1567. zápase v NHL.

Howe pridal do konca svojej kariéry ešte 150 bodov a s 1850 bodmi v NHL zostáva štvrtým najproduktívnejším hráčom v ligových dejinách a jednoznačne najproduktívnejším hráčom z obdobia rokov 1946 až 1980.

Na hranicu 1700 bodov v NHLdosiahlo okrem Howea ešte ďalších sedem hráčov. Spomedzi súčasných hokejistov je k nej najbližšie Crosby (1526).

Novinky z tímu

09. 02. 2024 - Útočník Detroitu Patrick Kane vyzeral byť vo svojej koži počas štvrtkového tréningu, po ktorom potvrdil, že sa zo zranenia dolnej časti tela vráti v sobotnom zápase proti Vancouveru. „Bolo pekné ma týždeň až desať dní navyše, aby ste si dali viac času na zotavenie a nič neuponáhľali,“ povedal Kane.
31. 01. 2024 - Útočník Detroitu Patrick Kane očakáva, že sa do základnej zostavy vráti až po prestávke určenej zápasu hviezd. Nebude tak hrať v stredajšom zápase proti Ottawe, ktorý bude siedmy vynechaný pre zranenie dolnej časti tela. „Mal by som byť pripravený po prestávke. Nevidím dôvod, prečo by som nemal byť schopný vrátiť sa po nej,“ povedal po utorkovom tréningu. Red Wings odohrajú prvý zápas po prestávke 10. februára proti Vancouveru.
24. 01. 2024 - Útočník Detroitu Patrick Kane by sa mohol vrátiť do akcie ešte pred prestávkou určenou pre zápas hviezd. Americký veterán nehral od 14. januára, kedy utrpel zranenie dolnej časti tela. Tento týždeň by sa mal vrátiť na ľad. Ak by sa pred prestávkou nevrátil, tréner Derek Lalonde by z toho tragédiu nerobil.

Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.