«

Komunita: Blog užívateľa Miska98

Nová sezóna a chuť

Publikované: 20. 09. 2018, Autor: Miska98   Zobraziť články autora »
Je to presne sedem rokov od doby, čo som na svojom blogu uverejnila posledný článok. Rysoval sa jeden z posledných, ak nie skutočne posledný úspešný rok pre červených Diablov. Ich ťažobnú silu vtedy zastavili práve Los Angeles Kings s výherným skóre 4:2 na zápasy. Niežeby sa jednalo o môj koniec spôsobený práve týmto faktom, asi skôr len puberta a zámena hobbies (čo si inteligentný jedinec dokáže podľa môjho nicku vypočítať, koľko rokov som mala vtedy a koľko mám dnes).

Na nejaký čas som skončila s hokejom, zbežne som ho sledovala a zaujímala sa ňom, avšak plnou parou som sa k nemu vrátila len tesne pred koncom základnej časti uplynulej sezóny. Krvopotne som držala palce NJD, aby sa vyšvihli do PO a pozrela som si každý jeden zápas vrátane povinného odpočúvania amerických staníc počas play-off. Je pravdou, že sme skončili hneď v prvom kole, ale ruku na srdce. Proti rozbehnutým Lightnings s detonačnou rozbuškou v podobe Stamkosa sme šancu nemali. Napriek tomu som sa necítila zahanbená, pretože predošlé roky vyzerali tak, ako vyzerali. Pri tíme New Jersey Devils ste si poľahky našli prosté did not qualify. Inými slovami, skončili pod čiarou. Niekedy hlboko a niekedy tesne.

Teraz sme však späť. Obaja. Minimálne teda ja, nedokážem tvrdiť vopred, ako môže skončiť táto sezóna a netrúfam si to ani odhadnúť, pretože som dlho bola mimo informácií. Vzhľadom na začiatok sezóny sa však patrí tesne pred úplným odštartovaním tretieho októbra si zhrnúť čo-to o červených diabloch.

Kapitán: Andy Greene (O)
Asistent kapitána: Brian Boyle (C), Taylor Hall (LW), Kyle Palmieri (A), Travis Zajac (C)

DRESY A BRODEUR

Po prvý raz po 26 sezonách sa Devils rozhodli predstaviť svoje dresy tak trochu ináč. Klasickejšie. Návrat do sezóny sa má udiať práve v pôvodnej kombinácii farieb biela, červená, zelená; ktoré odštartovali svoju pôsobnosť v tíme v roku 1982 a pokračovali až do roku 1992. Matematicky, desať rokov sa držali v kádri Diablov. Tieto dresy budú však nosené len štyrikrát v Prudential centre pre nadchádzajúcu sezónu. Osobne by som nebola proti ani vtedy, ak by presedlali oficiálne práve na ne, ale červená je proste červená. A čo sú Diabli bez nej? ;)

Dres

Pred štartom sezóny sme sa zároveň mohli dozvedieť, že Martin Brodeur opúšťa stánok St. Louis Blues a vracia sa do NJD ako viceprezident Oddelenia obchodného rozvoja.

PROSPECTS

Marián Studenič 19, útočník, 5. kolo v roku 2017
Studenica sme mali možnosť posledné dve sezóny registrovať v lige OHL s tímom Hamiltonských Bulldogov (celkovo nazbieraných 78 bodov v 120 zápasoch). Reprezentoval aj Slovensko na posledných dvoch svetových šampionátoch juniorov. Jeho hlavnými atribútmi sú rýchlosť, orientácia na ľade a reputácia skúseného tvorcu hry. Tá je preferovanejšia než práve skórovateľa, hoci sa Marián ukázal, že dokáže aj skórovať, keď je to potrebné. Počas kempu ukázal, že zároveň je schopný súťažiť vo vyššej súťaži aj na základe fyzických parametrov.

Studenič

Brett Seney 22, útočník, 6. kolo v roku 2017
Posledné štyri sezóny strávil ako najlepší strelec na Merrimack College, počas ktorých ukázal, že je schopný súťažiť so staršími, väčšími a silnejšími hráčmi, než je on sám (175 centimetrov, 71 kilogramov). Práve vďaka neveľkým rozmerom oplýva značným pomerom rýchlosti, čo dopĺňa aj veľká dávka húževnatosti. Počas pobytu v AHL ukázal, že je schopný nazbierať osem bodov v dvanástich zápasoch v Binghamton Devils (tri góly a päť asistencii). Jeho najväčším mínusom je ale jeho disciplína, keďže je typické, že si odpyká aspoň jeden trest za zápas.

Seney

Colby Sissons 20, obranca, UFA, 2016
Sissons podpísal zmluvu ako nedraftovaný free agent kvôli jeho ofenzívneho potenciálu, ktorý ukázal na Prospects Challenge ako nedraftovaný pozvaný spred dvoch rokov. Manažment Diablov bol uchvátený tým, čo videl, takže nechceli riskovať, že by ho stratili v prospech iného tímu na Drafte v roku 2017. Poslednú sezónu pomáhal Swift Current Broncos vo WHL pri výhre ligového šampionátu, kedy sa preukázal v základnej časti 71 bodmi v 72 regulérnych zápasoch pridávajúc 23 ďalších bodov v 26 zápasoch v playoff.

Sissons

Yegor Sharangovich 20, útočník, 5. kolo v roku 2018
Posledné tri roky reprezentoval na U20 svetovom šampionáte svoju rodnú krajinu, Bielorusko. Zároveň si odohral nejaké tie minúty pre tím Dinamo Minsk v KHL, čo mu istotne dalo skúsenosti do ďalších rokov. Zúčastnil sa aj svetového mužského šampionátu, čo mu umožnilo hrať proti mnohým najlepším športovcom v ľadovom hokeji. Je známy vynikajúcimi múdrymi rozhodnutiami, kedykoľvek pri puku, dokáže spomaliť hru a zároveň je kreatívny pri tvorení hry.

Sharangovich

PREDSEZÓNNE ZÁPASY

Diabli už majú za sebou dva zo svojich prípravných zápasov, pričom práve dnes by mali hrať proti New York Islanders. Doterajšia bilancia je 0/2 vyhratých zápasov, pričom práve ten proti Rangers vyhrali po predĺžení. Do oboch zápasov nastupovali s rôznymi zostavami.

New Jersey Devils vs. Montreal Canadiens 1:3

Zápas proti Montreal Canadiens odštartovali Devils premiešaním tímu s nováčikmi. Zachytali si aj Blackwood a Lack, práve druhý menovaný strávil v bránke Montrealu vyšší časový úsek, a síce rovných štyridsať minút. Už počas prvej tretiny sa jasne ukazovalo, že Montreal vstúpil do zápasu s prevahou, keď sa im podarilo vysielať na brankára Diablov jednu strelu za druhou. Peknú šancu si vytvorili aj Studenič so Zajacom, ktorý to ale po otočke nepremenil. Avšak boli to práve červení z New Jersey, ktorí dokázali otvoriť skóre zápasu na 1:0 prostredníctvom hráča Blakea Speersa a to za stavu oslabovky. Ten prebral na svojej obrannej polovici puk a úžasnou rýchlosťou sa dostal do úniku, ktorý zakončil úspešne do brány Anttiho Niemiho backhandom. Druhá tretina sa niesla v uhorkovom prívlastku, pretože ani jeden zo zúčastnených tímov nevstrelil gól, hoci šance boli na oboch stranách. Montreal sa dokonca dostal v siedmej minúte do prečíslenia troch proti dvom, avšak Lack spoľahlivo podržal svoj tím a nedovolil puku preniknúť za jeho chrbát. V tretej tretine došlo aj ku výmene brankára, Lacka prestriedal Blackwood. Ten sa ukázal sprvu v dobrom svetle, keď sa mu podarilo zničiť strelu. New Jersey sa dostali do spornej gólovej situácie, kedy Coleman dorazil puk do bránkoviska, avšak počas tohto zákroku znemožnil brankárovi reagovať, pretože došlo ku jasnému telesnému kontaktu. Hoci sa Diabli tešili, ich radosť netrvala ani pár sekúnd, rozhodca reozolútne ukázal, že gól platiť nemôže. Canadiens tieto ofenzívne snahy červených potrestali následnou akciou zakončenou Victorom Metem, ktorý spracoval presnú a smrtnosnú príhrávku od Chaputa. 1:1. Lenže tam utrpenie Devils zďaleka nekončilo. Po chybe od Blackwooda za bránkoviskom spracoval puk z veľmi ťažkého uhla Charles Hudon, ktorému sa podarilo skórovať z temer nemožnej situácie. Pravdepodobne z toho bol zaskočený aj samotný Blackwood. Toho bránka sa naplnila ešte po tretíkrát, keď s presnosťou poslal Kontkaniemi puk za jeho chrbát. V podstate sa jednalo o rovnakú situáciu ako pri prvom, kontaktnom góle. Kontaniemi pálil z ľavého kruhu, Blackwood to tak dostal do vzdialenejšieho rohu brány. Zápas skončil prehrou Diablov a úspešnou odplatou Canadiens za dva (hoci ten jeden neuznaný) vstrelené góly do siete.

Highlight: TU!

New York Rangers vs. New Jersey Devils 4:3 PP

Čo by to bolo za predsezónne obdobie, ak by jedným z prvých zápasov nebol práve tento? Proti najväčším rivalom New Jersey? Devils hrali doma a už úvodnú prvú tretinu zahájili snahou o vstrelenie gólu, čo sa nekonalo počas presilovky, ktorá červeným nevyšla. V 6. minúte zápasu sa však presadil Nick Lappin, ktorému sa otvoril úplne voľný priestor na prienik a následnú strelu na bránkovisko Rangers. Georgiev tak nemal žiadnu šancu a pykal za chybu vlastnej obrany. Kľúčové meno Lias Andersson sme mohli počuť už pri akcii pred bránkou Diablov, kedy sa podieľal na útoku, avšak neúspešnom, v oslabovke. Ani túto šancu presilovky červení nepremenili. McLeod vypálil po Georgievovi strelu zápästím, no napriek tomu, že mu pri chytaní clonili, ju spoľahlivo uzemnil. Počas tretej presilovky sa dostal k slovu práve Lias Andersson, ktorý zachytil nesprávne nahratý puk od Taylora Halla, a premenil šancu shorthandom. Našťastie, Diabli vynahradili túto hrubú chybu fanúšikom vstrelením gólu v posledných dvadsiatich dvoch sekundách presilovky. Autorom gólu bol John Quenneville za asistencie Smitha a Boylea. Anderssonove meno bolo počuť aj počas ďalšej akcie na bránku Kinkaida. Oba tímy sa v druhej tretine snažili premeniť svoje šance, kapitán Diablov, Andy Greene, dokonca rozozvučal po svojej strele tyč. No ten, kto skutočne rozkymácal sieť v bránkovisku, bol hráč Rangers, Pavel Buchnevich. Po vyhratom buly a prihrávke Hayesa strieľal úplne nekrytý do hornej časti brány. A úspešne! Rangers tak využili svoju presilovku. Počas ďalšej presilovky sa Devils urputne snažili dostať znova do vedenia, no neúspešne. Až v tretej tretine sa im to podarilo za zvýhodneného stavu. Autorom tretieho gólu bol už po druhýkrát v zápase Nich Lappin, ktorý sa dokázal vynájsť v tlačenke medzi kruhmi a premeniť svoju šancu skvelou strelou zápästím. Rangers sa dostali do nebezpečnej situácie, kedy mohli vyrovnať, pri úniku Schneidera, no vystriedaný brankár Johnson jeho pokus znemožnil. Ani nie o minútu sa im to už však podarilo. Magická nováčikovská posila Lias Andersson bol prvý, kto sa najrýchlejšie zorientoval a odrazený puk dorazil za chrbát brankára Devils. Do konca riadneho hracieho času sa už žiadnemu z tímov nepodarilo zmeniť skóre, a tak šiel zápas rovno do predĺženia. Tam sa ukázali úspešnejší Jazdci a ich hrdinom Neal Pionk. Po nádhernej súhre od jeho spoluhráčov Buchnevicha a Fasta triafal v podstate do prázdnej brány. Zápas sa tak skončil s nelichotivým skóre pre Devils 4:3 po predĺžení.