Menu
InstagramFacebookTwitter
SlovakNHL.sk
Účet používateľa Vyhľadávanie
Zavrieť SlovakNHL.sk
»
odložené
COL
LAK
po 2. tr.
ANA
0
VGK
3
odložené
VAN
EDM
17. 04.
kurzy
22:00info
MTL
OTT
21:00info
BUF
PIT
18:30info
NYR
NJD
18:30info
PHI
WSH
NHL live
01:00info
CAR
NSH
01:00info
TBL
FLA
NHL live
01:00info
DET
CHI
04:00info
WPG
EDM
NHL live
01:00info
VAN
TOR
02:00info
MIN
SJS
02:00info
DAL
CBJ
00:00info
ARI
STL
18. 04.
kurzy
18:00info
BOS
WSH
NHL live
21:00info
NJD
NYR
00:30info
PHI
NYI
NHL live
03:00info
COL
LAK
22:00info
ANA
VGK
21:00info
BUF
PIT
«

Komunita: Blog užívateľa Canucks 333

Najlepší brankári tímov NHL II. - MINNESOTA WILD

Publikované: 18. 07. 2020, Autor: Canucks 333   Zobraziť články autora »
Večery v atriových domov v Bratislave sú horúce rovnako ako aj dni. Chladím sa písaním o hokeji, o brankároch, ktorí s mrazivou presnosťou zachraňujú puky.

Vítam vás pri sérii článkov, ktoré sa budú venovať bránkoviskám tímov NHL.
Z histórie každého tímu, ktorý sa objavil v modernej histórii NHL (čiže od roku 1967) vyberám piatich najlepších brankárov, podľa štatistík, vplyvu na vývoj tímu a chtiac, nechtiac aj podľa môjho subjektívneho pohľadu.
Zvolené poradie je zostupné na základe roku vstupu tímu do NHL.
Keďže Vegas Golden Knights ako tím v lige fungujú veľmi krátko a Winnipeg Jets radíme ako "franchise" Atlanty Thrashers, začneme dvojicou tímov, ktoré sú v lige najmladšie (Columbus Blue Jackets, Minnesota Wild).


Štatistiky a prehľady:

História bránkoviska Minnesoty Wild je ešte chudobnejšia než v prípade Columbusu Blue Jackets. Za 20 rokov existencie klubu sa v bránke vystriedalo len 18 brankárov, z toho post jednotky zastávali šiesti brankári. Viac ako 100 zápasov odchytalo iba 5 gólmanov.
V Play-off sa predstavilo v drese Wild prekvapivo až osem gólmanov. Samozrejme túto štatistiku ovplyvňoval herný výkon celého tímu (napríklad Rolson zažil fantastické Play-off v sezóne 02/03, kde nazbieral všetky svoje zápasy).
Je otázkou do budúcnosti, či Devan Dubnyk predbehne Bäckstroma v odchytaných zápasoch. Dubnyk je každopádne v Play-off štatistike pravdepodobne nadlho neohrozený.

Poradie v počte odchytaných zápasov v základnej časti:
1. Niklas Bäckstrom (FIN) - 409
2. Devan Dubnyk (KAN) - 328
3. Manny Fernandez (KAN) - 260
4. Dwayne Rolson (KAN) - 167
5. Josh Harding (KAN) - 151
6. Darcy Kuemper (KAN) - 102
7. Alex Stalock (KAN) - 89
8. Jamie McLennan (KAN) - 38
9. José Theodore (KAN) - 32
10. Matt Hackett (KAN) - 13

Poradie v počte odchytaných zápasov v Play-off:
1. Devan Dubnyk (KAN) - 26
2. Niklas Bäckstrom (FIN) - 11
3. Dwayne Rolson (KAN) - 11
4. Manny Fernandez (KAN) - 9
5. Darcy Kuemper (KAN) - 9
6. Ilja Bryzgalov (RUS) - 9
7. Josh Harding (KAN) - 6
8. Alex Stalock (KAN) - 1

Ako bude pre drvivú väčšinu histórie bránkovisiek tímov NHL typické - v bránke Wild prevažovali Kanaďania. Jediným Európanom, ktorý sa v tíme udržal dlhší čas je Niklas Bäckstrom. Na vyváženie nepomeru - zo všetkých brankárov vydržal v tíme najdlhšie.

Národnostné zloženie histórie bránkoviska Wild:
Kanada - 12 (Devan Dubnyk, Josh Harding, Manny Fernandez, Dwayne Rolson, Alex Stalock, Darcy Kuemper, Zac Bierk, Wade Dubliewicz, Matt Hackett, Dieter Kochan, Jamie McLennan, José Theodore)
Fínsko - 2 (Niklas Bäckstrom, Kappo Kähkonen)
Rusko - 2 (Ilja Bryzgalov, Anton Chudobin)
USA - 2 (Derek Gustafson, John Curry)

5. JOSH HARDING #37Josh Harding je legendou svetového hokeja bez akýchkoľvek ďalších otázok. Napriek tomu, že odchytal len jedinú sezónu na pozícii jednotky a niekoľko rokov v organizácii Minnesoty zastával funkciu náhradníka je to, čo Hardinga činí legendou jeho charakter, oddanosť hre a najmä obdivuhodný boj so zákernou chorobou ALS (amyotrofická laterárna skleróza - spôsobuje postupné odumieranie a ochabovanie svalov, postihnutý sa postupne stáva imobilným až napokon zvyčajne zomiera na zlyhanie srdca, alebo celkové zlyhanie organizmu - diagnóza je to neliečiteľná, známy príklad medického zázraku bol britský astrofyzik Stephen Hawking, ktorý s diagnózou prežil 50 rokov, väčšinou sa životnosť postihnutého touto diagnózou odhaduje na niekoľko rokov).
Ale pekne po poriadku. Kariéra Josha Hardinga začala v roku 2000 kedy sa raketovým tempom profiloval ako veľká nádej kanadského hokeja.
Po tom, čo v roku 2002 sa stal súčasťou druhého All-Star Teamu WHL bol draftovaný Minnesotou Wild v 2. kole, z celkovej pozície 38.
Harding sa svojej šance chopil naplno a v sezóne 02/03 sa stal nielen najlepším brankárom WHL, ale aj najlepším hráčom celej ligy. Jeho nekonvenčný akrobatický štýl a lapačka umiestnená v pravej ruke prinášali sviežu energiu do kanadského hokeja a pripomínali v tom čase excelujúceho gólmana Montrealu - Josého Theodora.
Vo výborných výkonoch pokračoval aj v nasledujúcich rokoch, pričom v roku 2004 získal s kanadským výberom striebornú medailu na Majstrovstvách sveta do 20 rokov.
Svoj NHL debut si odbil v roku 2006, kedy zasiahol do troch zápasov, v ktorých tím priviedol k dvom výhram. Napriek tomu, že väčšinu sezóny 06/07 strávil na "farme", čísla mal fantastické a v siedmich zápasoch, ktoré odchytal v drese Wild si pripísal fantastickú 96% úspešnosť zákrokov.
Harding bol húževnatý a veľmi živý brankár, neustále vylepšoval svoj štýl a svojou silnou psychikou vedel držať svoj tím nad vodou. Bol to brankár nový, iný, chytajúci niekde medzi Haškom a Royom, večne bdelý, ale intuitívny.
Od roku 2007 sa stal stálou súčasťou brány Wild. Prakticky celý čas bol viac než stabilným náhradníkom Niklasa Bäckstroma, ktorý mu výbornými výkonmi nedovoľoval prevziať kontrolu nad bránkoviskom Wild. Harding bol trpezlivý a pozorný a aj vďaka jeho práci majú Wild tak úzku históriu brankárov. V roku 2009 získal na Majstrovstvách Sveta s Kanadou striebornú medailu - nezasiahol však ani do jedného zápasu.
Do roku 2012 ani v jednej sezóne jeho % úspešnosť zákrokov nepodliezla 90%. Josh bol vždy prirpavený a obetavý. Je nešťastná zhoda okolností, že pôsobil v tíme, ktorý mal tak kvalitnú jednotku. V tom čase mnoho tímov hľadalo nádejného gólmana. To či by si Harding udržal výkonnosť aj vo väčšej porcii zápasov je už samozrejme otázne.
V roku 2012 mu diagnostikovali ALS. Nad jeho kariérou, životom aj rodinou začal visieť otáznik.
Harding sa však rozhodol pokračovať v hokeji a hoc sezóna 12/13 bola ťažká a Harding sa potácal so zlou výkonnosťou bola mu udelená Bill Masterson Award za oddanosť hokeju a športový vzor.
Akoby ho ocenenie motivovalo a v sezóne 13/14 zastával prvýkrát v kariére post jednotky, kedy si
v 29 zápasoch pripísal 93,3% úspešnosť zákrokov, čím šokoval hokejovú verejnosť.
Brankár s diagnostikovanou ALS odchytal v najlepšej hokejovej lige sveta fantastickú sezónu a vytlačil z brány dlhoročnú jednotku Bäckstroma a držal krok aj s mladou nádejou - Darcym Kuemperom.
Napriek výraznému úspechu bola nasledujúca sezóna (14/15) jeho poslednou v kariére. Zhoršujúce sa ochorenie si vyžiadalo daň, a tak Harding nikdy nestihol naplno využiť svoj potenciál. Odchytal len dva zápasy v AHL a koniec. Dnes sa Harding venuje svojej nadácii v boji proti ALS a pomáha
s medializáciou a financovaním liečby a diagnózy.
Harding v 151 zápasoch v drese Minnesoty vyhral 60 krát, pripísal si 91,8% úspešnosť zárkokov (mimoriadne vysokú) a 10 čistých kont.
Hardingov príbeh je smutno-krásny avšak mimoriadne inšpiratívny. Jeho bojovnosť a húževnatosť, ktorou sa dokázal presadiť aj napriek ochoreniu je inšpiráciou nielen pre športovcov, ale pre každého, kto zvádza boj.


4. DWAYNE ROLSON #35Ďalšia vyblednutá fotografia na zdanlivo bezbrehom kontinente kanadských brankárov. Nie že by Dwayne Rolson nebol brankárom obdivuhodným, alebo nekvalitným. Rolson patril k výraznám gólmanom prvej polovice prvého desaťročia 21. storočia (príliš veľa čísel v jednej vete - ja viem).
Jeho pôsobenie v Minnesote sa nutno spája s jeho brankárskym kolegom - Mannym Fernandezom, ktorých rivalský súboj bol veľkým highlightom úvodných sezón Minnesoty Wild.
Rolson sa do NHL dostal relatívne neskoro - až tesne pred tridsiatkou. Ťažko povedať čo bolo dôvodom. Rolson študoval na univezite a zdá sa, že všetku energiu venoval najmä štúdiu, popri ktorom sa venoval univezitnému hokeju. Avšak v poslednom roku na univerzite sa Rolson vyprofiloval ako športovec a stal sa najlepším brankárom a hráčom roka v NCAA. Napriek tomu, nikdy nebol draftovaný.
V roku 1994 dostal šancu v AHL na "farme" Calgary Flames a až v roku 1996 si v ich drese odbil premiréu v NHL. Ešte v 1995-om sa stal súčasťou prvého All Star Teamu AHL a získal bronzovú medailu na seniorských Majstrovstvách Sveta.
V Calgary sa výraznejšie neosvedčil, a tak bol vymenený do Buffala Sabres, kde kryjúc chrbát Dominikovi Haškovi strávil takisto dve nie veľmi vydarené sezóny.
Sezónu 00/01 dokonca strávil na farme St. Louis Blues, kedy ho ani raz nepovolali do prvého tímu. Napriek tomu bol v AHL vyhlásený za najlepšieho brankára sezóny a prevalcoval svojich oponentov vo všetkých gólmanskych štatistikách.
Minnesota Wild po odchode náhradného gólmana Jaimieho McLennana hľadalo náhradu na post back-upa (a Derek Gustafson ani Zac Bierk nepôsobili trikrát dôveryhodne) podpísalo Rolsona ako neobmedzeného voľného hráča.
Až v Minnesote sa Rolsonov potenciál naplno prejavil v plnej miere.
V prvej sezóne, ešte robil náhradníka výbornému Mannymu Fernandezovi s nie veľmi presvedčivými, ale solídnymi štatistikami.
V sezóne druhej (02/03) však naplno preválcoval pôvodnú jednotku tímu a s fantastickou 92,7% úspešnosťou zákrokov v 50-tich zápasoch priviedol Minnesotu do Play-off, kde ju vytiahol až do finále konferencie, kde narazili na Anaheim Mighty Ducks (s výborným Jeanom-Sebastienom Giguerom).
Rolson na výborné výkony napojil v ďalšej sezóne (03/04), ktorú si však s Fernandezom rozdelili viac menej na polovicu. Dwayne si pripísal fantastických 93,3% úspešnosti zákrokov a stal sa súčasťou All-Star Game. Jeho % úspešnosť zákrokov bola v tom čase najvyššia v lige.
Po Výluke sa do brány Wild nevrátil ten istý Rolson. Zabudol vyhrávať a súboj velikánov napokon predsalen vyhral Fernandez, keď v sezóne 05/06 sa vrátil na post jednotky a ešte v tej sezóne bol vymenený do Edomontonu Oilers za prvý výber v Drafte 2006.
Ironicky paradoxné je, že Rolson Edmonton priviedol v tej istej sezóne do finále Stanley-Cupu, kde ich nakoniec porazila Carolina Hurricanes.
Po pôsobení v Edmontone, kde podával solídne výkony, sa už ako štyridsaťročný presunul do New Yorku Islanders, kde napriek svojmu veku bol stále vďačnou jednotkou, až neskôr dvojkou.
Posledným tímom v jeho kariére bola Tampa Bay Lightning, kde strávil dve sezóny, v ktorých odchytal takmer 40 zápasov (v každej).
Kariéru ukončil v roku 2012 ako 42-ročný. Pôsobil v Anaheime Ducks ako tréner brankárov.
Rolson a Fernandez sú naozaj kultové duo v histórii Minnesoty. Rolson si v 167 zápasoch pripísal 62 víťazstiev, 91,9% úspešnosť zárkokov a 15 čistých kont.
Nikdy nie je neskoro. To nás v úvode a aj na konci svojej kariéry naučil Dwayne Rolson.


3. MANNY FERNANDEZ #35Manny Fernandez je druhým z kultovej dvojice gólmanov sprevádzajúcih Minnesotu v jej začiatku.
V úvodných rokoch svojej kariéry sa profiloval postupne, ale isto.
Po tom čo bol v roku 1991 vyhlásený za najnádejnejší brankársky prospekt juniorskej QMAAA, bol v roku 1992 draftovaný v 3. kole z celkového 52. miesta Quebecom Nordiques, ktorého dres však nikdy neobliekol.
Prvých niekoľko rokov v seniorskom hokeji strávil v QMJHL, kde bol v roku 1993 vyhlásený za najužitočnejšieho hráča Play-off.
Národný dres obliekol iba raz, kedy s juniorským výberom Kanady získal zlato v roku 1994. V tom istom roku bol húževnatý Fernandez vymenený do Dallasu Stars, kde si odbil svoj debut v NHL.
Svoju kariéru až do roku 2000 strávil striedavo v tíme Stars (kde dokopy však odchytal iba 36 zápasov) a striedavo v IHL, kde získal v roku 1995 ocenenie za najužitočnejšieho hráča ligy.
Jeho prvá plnohodnotná sezóna v NHL však bola až 99/00, kedy v Dallase sa stal plnohodnotým náhradníkom Eda Belfoura. Fernandez si udržal v 24 zápasoch výbornú 92% úspešnosť zákrokov.
V tom momente do ligy vstúpila Minnesota, a tak v rámci výmeny za Brada Lukowicha a výber v 3. a 4. kole Draftu 2000 bol Fernandez vymenený na sever Spojených štátov.
Fernandez sa svojej pozície chopil vkusne a v prvej sezóne si udržal 92% úspešnosť zákrokov a jasne ukázal dominanciu nad Jamiem McLennanom, ktorý po sezóne organizáciu Wild opúšťa.
Manny má našliapnuté na budúcnosť jasnej jednotky NHL už ako dvadsaťšesťročný. Vtedy však do tímu prichádza jeho nový rival, vtedy už podstatne starší Dwayne Rolson a Fernandezova výkonnosť výrazne klesá. Začína súboj dvoch progresívnych gólmanov o post jednotky.
Zataiľ čo sezónu 01/02 si rozdelili takpovediac fifty-fifty, v sezóne 02/03 už jasnejšie dominoval Rolson. Fernandezova výkonnosť sa takisto vrátila späť do nadpriemeru a s 92,7% úspešnosťou bol viac než luxusným náhrandíkom. Rolsonov najlepší výkon v sezóne 03/04 Fernandez nedokázal predčiť (93,3% úspešnosť zákrokov) a Fernandez sa stal jasným porazeným v súboji dvoch "bratov".
Za tri sezóny, v ktorých spoločne pôsobili bol vytlačený z postu jednotky a napriek mimoriadnej snahe Rolsonove umenie bolo lepšie.
To sa však zmenilo počas Lockdownu (ktorý strávil vo švédskej Luluee), po ktorom Rolson pod tlakom pripraveného Fernandeza prepadol a bol vymenený.
Manny bol predsa len mladší brankár s väčším potenciálom a dokázal, že svoje čísla vie udržať na nadpriemernej úrovni. Odmenou za toto rozhodnutie bola Jenningsová trofej v sezóne 06/07, ktorá je udeľovaná za najnižší priemer inkasovaných gólov na zápas. Fernandez ju získal spolu s novou črtajúcou sa brankárskou nádejou - Niklasom Bäckstromom, ktorý bol pripravený stať sa novou jednotkou tímu.
Fernandez bol vymenený do Bostonu Bruins, kde sa však od samého začiatku začal potácať so zraneniami a v sezóne 07/08 odchytal iba štyri zápasy.
Nasledujúca sezóna (08/09) bola posledná v jeho kariére, kde druhýkrat v kariére získal Jenningsovu trofej. Tentokrát ako náhradník Tima Thomasa. Po sezóne ukončil kariéru pre zdravotné komplikácie vo veku 35 rokov.
Možno sa logicky naskytáva otázka prečo som vybral Fernandeza pred Rolsona.
Ak porovnáme ich výkonnosť je veľmi obdobná, v konkrétnych sezónach je Rolsonova vyššia. Avšak Jennings a najmä fakt, že Fernandez sprevádzal Minnesotu prvých 7 rokov jej existencie sú pre mňa jasným argumentom, že mal na vývoj bránkoviska Wild väčší dopad než Rolson.
Samozrejme pohľady sa môžu líšiť a tento súboj dvoch veľkých rivalov nebude nikdy definitívne vyriešený. Bolo to zaujímavé sledovať a ešte zaujímavejšie je spomínať a spätne analyzovať.
Fernandez si v 260 zápasoch v drese Wild pripísal 91,4% úspešnosť zákrokov, 113 víťazstiev a 12 čistých kont.


2. DEVAN DUBNYK #40Jediný stále aktívny brankár (dokonca stále brankár tímu Wild) na našom zozname je muž, ktorý NHL šokoval svojim posunom brankárskeho štýlu motýlik, ktprý vylepšil do roviny tzv. "hybridu".
A pritom Dubnyk v úvodných rokoch svojej kariéry zažil tvrdý pád na dno a takmer nikto nepredpokladal, že práve u Wild zažije veľké znovurzrodenie. Dubnyk však povstal ako Fénix z popola.
Vráťme sa však na začiatok. Po niekoľkých vydarených sezónach v ECHL a CHL bolo najväčším úspechom Dubnykovej mladosti zlato z Majstrovstiev sveta juniorov do 18 rokov z roku 2004.
Práve jeho výkony na tomto turnaji prispeli k vysokej draftovej pozícii, ktorú zaujal. Bol draftovaný v prvom kole Edmontonom Oilers z celkového 14. miesta.
V organizácii Oilers dostal však prvú šancu až o 6 rokov neskôr, kedy si svoj NHL debut odbil v roku 2009. Jeho prvá sezóna, v ktorej dostal viac priestoru než je na nováčika zvykom však nedopadla slávne. V 19 zápasoch si pripísal 88,9% úspešnosť zákrokov a sezónu dokončil na farme.
V sezóne 10/11 však dostáva znova šancu ako náhradník za Nikolajom Chabibulinom a v organizácii Oilers sa drží solídne. To všetko mení sezóna 13/14, kedy zažíva extrémny výkonnostný prepad a po výmene do Nashvillu Predators sa dokonca ocitá na farme.
Práve leto 2014 bolo pre Dubnyka kľúčové. Vtedy sa totiž začal intenzívne venovať prepracovaniu gólmanského štýlu a úvod sezóny 14/15 (už v drese vtedy ešte Phoenixu Coyotes) sa jeho výkonnosť vracia nad 91% úspešnosť zákrokov.
Zlomovým bodom v jeho kariére sa napokon stáva výmena do Minnesoty (za 3. kolo Draftu 2015), kde naplno začína svoju dominanciu.
Hybridný štýl natoľko zafungoval a zmenil ponímanie brankára, že v úvodnej sezóne zaznamenal až 93,6% úspešnosť zárkokov, čím stanovil klubový rekord v rámci jednej sezóny.
Dubnyk sa po Niklasovi Bäckstromovi tak stal viac než stabilnou jednotkou, ktorá priviedla Wild do Play-off štyrikrát v rade. Do roku 2019 jeho výkonnosť neklesla a držala sa v miere 92%.
V rokoch 2016, 2017 a 2019 sa stal súčasťou All Star Teamu NHL a bolo len veľmi ťažké predstaviť si Minnesotu bez Dubnyka v bránkovisku.
Situácia sa však zmenila v ešte stále aktuálnej sezóne, kedy profilujúci sa Alex Stalock prebral miesto jednotky. Zapríčinil to druhý výrazný pokles Dubnykovej výkonnosti v kariére (v súčasnej sezóne si pripísal iba 89% úspešnosť zákrokov):
Napriek tomu, že Dubnyk má "iba" 34 rokov, zapísal sa do brankárskej histórie Wild výraznou mierou. Po dvojici Fernandez-Rolson a neskoršej nadvláde Niklasa Bäckstroma (ktorému sekundovali Josh Harding a Darcy Kuemper) tak je Dubnyk dôležitým gólmanom pre vývoj brankárskeho umenia ako takého. Práve jeho progresívny hbyridný štýl posunul hranice brankárskeho výkonu a otvoril nové možnosti v rámci pozičného chytania, vrátil niektoré akrobatické prvky a spochynil neohrozeného motýlika, ktorého reprezentovali veľkí brankári ako Martin Brodeur, Roberto Luongo, či Henrik Lundqvist.
V šiestich sezónach si priemernú úspešnosť zákrokov udržal nad 91,5% a priviedol tím k takmer 200 víťazstvám v 328 zápasoch.


1. NIKLAS BÄCKSTROM #32Pamätáte si na Niklasa Bäckstroma? Však áno! A však vás šokujete, že ste na neho zabudli?
Presne takto sa ohľadom najvyťažovanejšieho brankára histórie Wild, ktorý prakticky celú svoju kariéru v NHL strávil v ich drese, cíti väčšina hokejových fanúšikov.
Všetci si ho pamätajú, každý ho má spojeného s Minnesotou, ale napriek tomu, že podával výrazné a kvalitné výkony tím Wild bol v tých časoch natoľko slabým tímom, že Bäckstomove výkony zanikli ako polička na vysokoškolských internátoch zapadne prachom.
Odchovanec fínskeho hokeja a brankárska legenda Karpätu, ktorý ešte pred vstupom do NHL vyhral dvakrát SM-Ligu, dvakrát sa stal jej najlepším brankárom, bol vyhlásený za najlepšieho fínskeho hoekjistu a v reprezentačnom drese priviedol svoju krajinu k striebru na olympiáde v Turíne, nebol nikdy draftovaný. Je až zarážajúce ako mohli takto výrazný talent scouti niekoľko rokov obchádzať.
Bäckstrom, pokojný, pozorný a usporiadaný brankár, ktorý prakticky nemal slabinu. Fínsky chlad, ktorý si podmanil fínske ľady, ktoré stoja v nemej a ironickej oponentúre rozhorúčeným fínskym saunám sa do NHL dostal skrz skúšobný kontrakt s Minnesotou.
A vyšlo to. Hneď v prvej sezóne spolu s Mannym Fernandezom (ktorému ukradol post jednotky) zíksla Jenngsovu trofej za najnižšie GAA v lige a dokonca aj jeho % úspešnosť bolo v lige najvyššia (92,9%). Bäckstrom prišiel do organizácie Wild ako diviak spod slovenského sídliska. Čakane, ale absolútne (ospravedlňujem sa za metafory pri tomto brankárovi, mám pocit, že Dubnyk bol veľmi nudne napísaný, ale no tak je to Dubnyk, pozn. aut.).
V dvoch ďalších sezónach si udržal % úspešnosť zárkokov nad 92%, do bránky poriadne nepúšťal ani Josha Hardinga a už vôbec Wade Dubliewicza, ktorého kariéra práve vďaka Bäckstromovi nabrala prudký spád. Bäckstrom bol tak kvalitný gólman, že až zarážajúce, že počas jeho pôsobenia v Minnesote sa zúčastnil All-Star Game iba raz a ana Vezinovu trofej nebol nikdy ani len nominovaný.
Pokojný a tichý Fín bol stabilnou jednotkou, v roku 2008 získal bronzovú medialu na MS v Ottawe, čo nasledoval olmypijský bronz vo Vancouveri a napokon ešte striebro z MS v Moskve.
Minnesota sa potácala krízou a Play-off sa za Bäckstromovho pôsobenia zúčastnili iba dvakrát (2007 a 2008), pričom ani v jednom prípade nepostúpila cez prvé kolo.
Práve vďaka nevýraznosti a kvalitatívnom potácaní sa tímu Bäckstrom zanikol a jeho čísla postupne padali skrz obranu deravú ako predlaktie závisláka na heroíne, alebo ako mince cez automat na lístky na MHD. Tak či onak, padal ku dnu.
Sezóny 13/14 a 14/15 boli pre Bäckstroma o to smutnejšie, že jeho typická porcia zápasov (nad 40) mu bola odcudzená a jednotkou tímu sa stal najskôr Josh Harding (s ALS) a Darcy Kuemper (resp. Devan Dubnyk). Jeho výkonnosť sa prepadla na 88,7% úspešnosť zárkokov a po dlhých 9 sezónach v drese Wild sa vydal do Calgary Flames, kde však odchytal iba štyri zápasy a vrátil sa do zeme zabudnutej - rodného Fínska, kde sa HIFK (svoj pôvodný domáci klub) odchytal ešte tri priemerné sezóny.
Ak hovoríme, že Paul Bäumer v diele Na západe nič nové od Ericha Maria Remarqua bol v nesprávnom čase (1. sv. vojna) na nesprávnom mieste (západný front, pod paľbou guľometných hniezd), tak môžeme vidieť, že Bäckstroma s ním nespája iba veľmi ojedinelá kombinácia začiatočných písmen ich priezviska. Bäckstrom mal v Minnesote smolu, podával, dobré výkony a zbytočne. Nihilizmus v praxi. Sizyfos v kocke.
V 408 zápasoch si pripísal 194 víťazstiev, 91,5% úspešnosť zákrokov a 28 čistých kont.
Napriek tomu, že ste na neho takmer zabudli, dúfam, že som vám skrz inzitné metafory zafixoval tohto výnimočného brankára v mysli na nejaký čas.
Napriek tomu, že z štvorice elitných gólmanov Minnesoty, by teoreticky ktokoľvek mohol skončiť na prvom mieste, vybral som práve Bäckstroma, ktorý 9 mizerných sezón podával svetové výkony napriek tomu, že priamo išiel proti dramaturgii tímu. Nebol divocohom, bol ľadovo presným a vytrvalým vlkom. Chcel som napísať, že dúfam, že si užíva zaslúženú saunu, avšak aktuálne pracuje ako európsky brankársky scout pre tím Columbus Blue Jackets.


BUDÚCNOSŤ?
Nebude to trvať dlho a na poslednom mieste hrdinský Josh Harding bude vymenený aktuálnou jednotkou Wild - Alexom Stalockom. Či však Dubnyk dokáže dobyť prvé miesto, ktoré drží Bäckstrom, alebo Stalock vôbec ohroziť Rolsona ukáže až čas.
Minnesota za svoju krátku existenciu v bránkovisku vystriedala množstvo brankárskej kvality a na malom priestore zhutnila skveý potenciál.
Budúcnosť tímu aktuálne záleží od Alexa Stalocka.


Zdieľať článok na Facebooku
Hodnotenie: +4.67
Na hodnotenie musíte byť prihlásený!
Komentáre k príspevku
20. 07. 2020 - 08:00
Ahoj Canucks. Dovolím si poopraviť ťa, lebo ma skoro porazilo pri čítaní odstavca o Rolosonovi. On sa totiž volá Dwayne ROLOSON, nie Rolson. S rebríčkom súhlasím a je to dobre napísaný článok ale pohľad do budúcnosti nemáme rovnaký. Ja si myslím, že Stalock nebude mužom budúcnosti Wild, ale jeho miesto možno už od budúcej sezóny preberie opätovne "fínska škola" a jej produkt Kaapo Kähkonen. Samozrejme veľa bude závisieť od výkonnosti Dubnyka a to koľko ešte v tíme bude. Avšak aspoň za mňa stále hovorím, že Stalocka by bolo dobré vymeniť, pokiaľ má slušnú hodnotu a pri Dubnykovi nechať rásť Kähkonena, prípadne aj Mata Robsona. Ale to je zase môj pohľad na vec. Ďakujem za článok a rád si prečítam aj ostatné z tejto "série"
24. 07. 2020 - 19:18
Palec hore za clanok, originalne prirovnania a za ozivenie tejto sekcie. Kazdopadne, u Hardinga mas chybu. Jemu diagnostikovali roztrusenu sklerozu, s ALS by uz bol pravdepodobne dnes mrtvy.
Pridať komentár
Ak chcete prispiet do diskusie, prosím prihláste sa alebo ak ešte nemáte vlastný úcet, zaregistrujte sa.
Krátke správy
Najnovšie články
Canucks sa vrátil ďalší hráč. Skončil už Pettersson v tejto sezóne?Ullmark by sa už v tejto sezóne vrátiť nemuselWinnipeg podpísal novú päťročnú zmluvu s americkým útočníkomDetroit a Edmonton si upísali veľké talenty z prvého kola draftuÚtočník Toronta dostal trest za nebezpečný švih hokejkou + videoCanucks sa vrátia zajtra, Avalanche odložili 3 duely, NHL pozmenila rozpisRužičkovi môže pobyt v prvom tíme pomôcť k poslednému krokuPánikov víťazný debut, opäť hral aj Studenič. Hall hviezdou dueluPanthers majú druhú najvyššiu návštevnosť v NHLLightning ponúkajú prespatie v aréne so Stanleyho pohárom + fotoV Calgary majú problém s novou arénouNHL a CHL plánujú spoločné podujatie pred tohtoročným draftomAndersen robí pokroky, Matthews vynechal zápasBrankárska jednotka Colorada vynechá minimálne dva týždneStamkos bol zapísaný na listinu dlhodobo zranených hráčovNávrat Canucks sa odkladá. Odohrajú všetkých 56 zápasov?Leafs si upísali ruského mladíka. Do Toronta pricestuje v tomto ročníkuAHL: Skvelá séria Húsku trvá! Lepšiu bilanciu má len jeden brankárNové číslo, známe tváre: Pánik po prvýkrát trénoval s Red WingsJurčo sa tešil z výhry, Tatar nie. Jaroš nehralÚtočník Canucks: Na návrat nie sme pripraveníBostonu by sa mal vo štvrtok vrátiť do zostavy Tuukka RaskBishop si v tejto sezóne nezachytá. Nevráti sa ani hviezdny útočníkNa ľad sa vrátili traja hráči Canadiens, vrátane Careyho PriceaViac článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk
To najlepšie z blogov
Autodielyexpert.sk
SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2021 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies
Odporúčame:  NHL live  |  Chudnutie  |  Sprievodca výberom tréningového plánu