Fikcia: Na tribúnach bude ľudoprázdno

Osudový bol včerajší zápas medzi rivalmi Ottawou a Torontom. V 43. minúte hodil na ľad jeden z fanúšikov Maple Leafs dymovnicu, čo bolo signálom pre jeho „kumpánov“. Začal sa chaos, zmätok, krik, proste panika akú poznáme z akčných filmov.

Ochrankári, neskôr aj polícia a „kukláči“ s nespratníkmi bojovali niečo vyše pol hodinu! Po upokojení situácie záchranka mohla konštatovať ten najhorší verdikt u piatich fanúšikov. S ťažkým zranením vyviazlo 120 fanúšikov a s ľahkými sa môže „pochváliť“ až 4956 fanúšikov.

Primár kanadskej nemocnice David Czopikovsky túto udalosť ozrejmil takto: „Bolo to hrozné, nestíhali sme, všetko bolo preplnené a naša nemocnica sa na pár hodín podobala na Sodomu, alebo Gomoru. Ako po teroristickom útoku, alebo živelnej katastrofe! Takisto by som chcel vysloviť úprimnú sústrasť rodinám zosnulých.“

Odborníci začínajú stále častejšie skloňovať nejakú obdobu hooligans, čo poznáme najmä z anglickej futbalovej Premier League. Jednoducho gangy, ktoré sa dohodnú na spoločnú hromadnú bitku. Toto bol prvý podobný prípad na hokejových štadiónoch – a hneď si vybrali beznádejne vypredaný zápas!

Zranenia samozrejme utrpeli aj niektorý hráči. Najhoršie dopadol Dany Heatley z Ottawy, ale „konkurenciu“ si môže hľadať napríklad v Matsovi Sundinovi alebo Antonovi Volochenkovi, ktorí utrpeli tiež veľmi bolestivé zranenia.

Pozostalým obetí vyplatia oba kluby finančnú hotovosť v zatiaľ nezistenej výške. Známe je tiež, že oba dostanú vysoké sankcie. Ale už to asi nenavráti dobré meno NHL budované dlhé desaťročia. Ľudia budú mať oprávnený strach. Deti na tribúnach v najbližšej dobe sotva uvidíme a všeobecne ľudia budú chodiť radšej do parku, obchodných centier alebo „fast foodov“ ako na hokej.

Nám sa ako jedinému európskemu médiu podarilo dostať názor od komisára NHL Garryho Battmana: „Je to hrozné. Ak nebudú diváci, nebudú ani financie, a keď nebudú financie, tak to tu môžeme pokojne zavrieť! Ešte raz vyzízam fanúšikov – na štadiónoch sú prijaté tie najvyššie bezpečnostné opatrenie. Nebojte sa chodiť na hokej. Už sa to nestane!“

Dojemné, ale sú bezpečnostne zložky natoľko pripravené, aby dokázali čeliť takto organizovaným skupinám? Ak nie, povolia v Severnej Amerike zbrojný pas na základe toho, že sa ako fanúšik chcete cítiť bezpečne? Tak aj na tieto otázky dostaneme odpoveď v nasledujúcich dňoch, no už teraz pevne veríme, že sa takto skúsená liga dokáže vypriadať aj s takýmto problémom. I keď to samozrejme nebude ľahké...

Nočná mora asi každého diváka alebo hráča. Pevne veríme, že tato našťastie len fikcia sa nikdy nestane realitou!


Autor: David Mikuš | Vydané: 11. 02. 2007 | Rubrika: Slováci v NHLSlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL