Legendy NHL: Terry Sawchuk

Terry Sawchuk v bránke odchytal viac zápasov ako ktorýkoľvek iný brankár v histórií NHL. Stal sa prvým brankárom, ktorý zvíťazil v 400 stretnutiach (300 je mimoriadny výkon) a v histórií NHL drží prvenstvo v počte zápasov v ktorých vychytal nulu (103).

Terry SawchukTerry Sawchuk, narodený 28. 12. 1929 v kanadskom Winnipegu, prišiel do NHL v sezóne 1949-50 ako dvadsaťročný chlapec a držiteľ dvoch titulov najlepšieho nováčika z dvoch nižších líg. V roku 1949 bol jednotkou v Detroite Harry Lumley, ktorý doviedol Red Wings k vytúženému Stanley Cupu.

Detroit však mal takú dôveru v Sawchukovo umenie, že už v sezóne 1950-1951 Lumleya predal a do brány postavil ako jednotku Terryho. Ukázalo sa, že to bol rozumný ťah, čo dokumentoval aj fakt, že „Uke“ získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika.

V nasledujúcom roku priviedol „červené krídla“ až k zisku Stanley Cupu a ako najlepší brankár ligy získal Vezina Trophy. V štyroch z ôsmych zápasov play-off mal čisté konto.

V nasledujúcich troch rokoch Detroit získal ďalšie dva Stanleyho poháre a Sawchuk dvakrát Vezina Trophy. V priebehu prvých piatich sezón v NHL jeho ročný priemerný počet inkasovaných gólov na zápas nikdy nepresiahol 1,99!

Terry SawchukSawchuk mal ako brankár bleskové reflexy. Stál pred bránkou hlboko sklonený a s obľubou sa spúšťal na kolená a blokoval strely. Dnes sa tomuto postoju hovorí „motýlik“(butterfly) a je typický pre mnoho brankárov. Sawchuk bol však prvý.

Žiadny iný brankár nechcel chytať v polohe tak nízko nad ľadom, pretože vtedy ešte brankári nenosili ochranné brankárske masky!

Sawchuk bol vynikajúci, Red Wings sa ho však aj tak v sezóne 1955-56 vzdali. Dva roky obliekal dres Bostonu Bruins, ale potom ho Detroit získal späť. Potom Sawchuk strávil ďalších sedem sezón v Hockeytowne a až v ročníku 1964-65 prešiel do Toronta.

V tej istej sezóne zažiaril aj v bránke Maple Leafs. Spoločne s Johnnym Bowerom sa delili o Vezina Trophy. V roku 1967 obaja dopomohli „javorovým listom“ k zisku Stanley Cupu.

Keď sa v sezóne 1967-68 rozšírila NHL o šesť nových klubov, Terry Sawchuk prešiel do Los Angels Kings. Následne znovu hral za Detroit a o sezónu neskôr prešiel do New York Rangers. 31. mája 1970 šokovala celý svet hrôzostrašná správa – fenomenálny Terry Sawchuk zahynul po následkoch nehody pri wrestlingovom zápase!

Hneď o rok bol uvedený do siene slávy. V roku 1994 vyvesili jeho dres pod strop miestnej haly v Detroite. Podľa The Hockey News sa stal deviatym najlepším hokejistom histórie a najvyššie hodnoteným brankárom.

Terry Sawchuk - video:Autor: David Mikuš | Vydané: 14. 04. 2007 | Rubrika: MagazínSlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL