Chára ukázal novou zmluvou srdce. Komu venoval jubilejný gól?

Slovenský obranca Zdeno Chára sľúbil svojmu otcovi, že do konca sezóny strelí svoj 200. gól v NHL. Sľub dodržal. Podarilo sa mu ho streliť pri sobotnom víťazstve 7:3 nad Floridou, v deň, v ktorý podpísal nový ročný kontrakt s Bostonom Bruins.

Have a day, Zee!#NHLBruins pic.twitter.com/45p3jScC9X

— Boston Bruins (@NHLBruins) 24. marca 2019

Štyridsaťdvaročný trenčiansky rodák sa stal 22. obrancom v histórii NHL, ktorý vo svojej kariére pokoril métu 200 gólov. Stal sa 11. Slovákom, ktorému sa to podarilo, pričom ani jeden z tých predošlých nebol obrancom. Momentálne má rovnaký počet gólov ako Richard Zedník.

„Rád by som tento gól venoval môjmu otcovi. On ma priviedol k hokeju a vždy bol pre mňa veľkou oporou, vždy ma učil, čo mám robiť, ako trénovať,“ povedal Chára po zápase, v ktorom si Bruins zaistili účasť v play-off.

„Vždy, keď dosiahnete míľnik, je to špeciálne. Nie som hráčom, ktorý strelí ďalších 100 gólov. Na hráča, ktorý tento šport ani nemal hrať, je to celkom dobré číslo. Navyše sme dnes získali veľké víťazstvo, ktorým sme si zaistili play-off.“

Chára sa stal piatym obrancom vo veku 42 a viac rokov, ktorý strelil v NHL gól. Naposledy to dokázal Chris Chelios v roku 2008 ako 46-ročný. Z hráčov Bruins je najstarším autorom gólu od 2. apríla 2011, keď skóroval štyridsaťtriročný Marc Recchi.

Ukázal srdce zľavou v prospech tímu

Chára v sobotu podpísal ročnú zmluvu za 2 milióny amerických dolárov, čo je na hráča, ktorý hráva pravidelne cez 20 minút, veľmi výhodná zmluva z pohľadu tímu. Generálny manažér Don Sweeney bude mať vďaka nej väčšiu pružnosť pri udržiavaní kvalitnej zostavy.

„Myslím si, že všetci vieme, že budúca sezóna bude veľmi dôležitá pre túto organizáciu a ja som sa len chcel uistiť, keď sme mali rokovania s Donom, že bude tím v najlepšej možnej pozícii pre ďalšie sezóny. Určite to bolo niečo, čomu sme prikladali dôležitosť a okolo čoho sme sa snažili pracovať,“ poznamenal Chára, ktorý v sobotu odohral 25 minút.

Chára, ktorý má ešte v tejto sezóne plat vo výške 5 miliónov amerických dolárov, ukázal, že mu záleží na tíme, ktorého kapitánom je od roku 2006. Jeho zotrvanie robí radosť aj Bruins, ktorí aj napriek jeho pokročilému veku môžu stále oceňovať jeho veľký prínos.

„V defenzíve má stále vplyv na náš tím v každom zápase. Hráva proti silným súperom, hráva v dôležitých minútach, v oslabeniach. Ostatné tímy si neužívajú ten čas, keď je na ľade,“ skonštatoval Sweeney

„Dodali sme jeho páru trochu pohyblivosti s Charliem (McAvoyom), ktorý tiež vie dobre pracovať s pukom. Brandon (Carlo) ho tiež dobre dopĺňal. ´Zee´ prispôsobil svoju hru. Pracoval na tom veľmi tvrdo. Jeho minúty na ľade manažujem o trochu efektívnejšie a on nám to uľahčuje.“


Autor: Jozef Struhár | Vydané: 24. 03. 2019 | Rubrika: Slováci v NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL