Chára oslávil rekordný duel postupom, v San Jose videli senzačné predstavenie

V utorok sa odohrali dva zápasy číslo sedem. Vo Východnej konferencii si v ňom postup do druhého kola zaistil Boston, ktorý zdolal Toronto 5:1. Na západe zavŕšilo zvrat v sérii San Jose, ktoré vrátilo Vegas minuloročné vyradenie.

Východná konferencia

BOSTON – TORONTO 5:1 (konečný stav série: 4-3)

Joakim Nordström a Sean Kuraly zaznamenali po góle a asistencii, Tuukka Rask predviedol 32 zákrokov a Boston porazil Toronto 5:1, aby ako prvý tím v sérii vyhral dva zápasy po sebe a spečatil tým svoj postup do druhého kola play-off. V ňom narazí na Columbus. Svoj prvý gól v tohtoročných bojoch o Stanleyho pohár vsietil Marcus Johansson a góly do prázdnej brány pridali Charlie Coyle a Patrice Bergeron. Jediný gól Maple Leafs, ktorí prehrali siedmy zápas s Bruins v druhej sezóne po sebe a po tretíkrát z posledných troch prípadov, strelil v druhej tretine John Tavares. Znižoval ním stav na 1:2. Frederik Andersen inkasoval tri góly z 30 striel. Prehra „javorových listov“ tiež znamená, že už v play-off nezostal žiaden kanadský tím. Kým Boston si vylepšil svoju bilanciu v zápasoch číslo sedem na 15-12, Toronto si ju zhoršilo na 12-12. Z posledných šiestich vzájomných sérií vyhral všetky americký tím, čo je tretia najdlhšia séria v histórii NHL. Jej prvý duel sa odohral ešte v roku 1969.

Slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý s 13. zápasom číslo sedem v kariére vyrovnal rekord Patricka Roya a Scotta Stevensa, odohral v zápase 24 minút a 37 sekúnd. Bol najvyťažovanejším hráčom svojho tímu, ktorý viedol aj s troma plusovými bodmi. Prezentoval sa tiež jedným bodyčekom a jedným blokom.

Johanssonov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. T. Rask, 2. S. Kuraly, 3. J. Nordström (všetci BOS)

Marcus Johansson, útočník Bruins: „Myslím si, že v posledných dvoch zápasoch naše mužstvo jasne ukázalo svoj charakter. Zaslúžili sme si cestu do siedmeho zápasu v Toronte a platí to aj o dnešnom víťazstve. Sú to dobré pocity. “

Mike Babcock, tréner Maple Leafs: „Je to sklamanie. Myslím si, že v tohtoročnej sérii sme boli omnoho lepší ako v tej minuloročnej. Nakoniec sme však za to odmenení neboli.“

SAN JOSE – VEGAS 5:4 PP (konečný stav série: 4-3)

San Jose nie len, že prehrávalo v sérii proti Vegas 1:3 na zápasy, ale prehrávalo aj v siedmom zápase série už 0:3. Taký stav svietil v strede tretej tretiny. Aj napriek tomu však kalifornský tím uvidíme v druhom kole play-off, v ktorom narazí na Colorado. Rozhodol o tom Barclay Goodrow v 19. minúte predĺženia. Tomu však predchádzal aj senzačný obrat z tretej tretiny, o ktorom sa bude Codymu Eakinovi snívať celé leto. Zbytočným krosčekom na Joea Pavelskiho sa nechal vylúčiť a v následnej päťminútovej presilovke sa podarilo Sharks streliť štyri góly na ceste za výhrou 5:4. O vyrovnanie sa postarali Tomáš Hertl a dvojgólový Logan Couture. Obrat zavŕšil v 54. minúte Kevin Labanc, ktorý predtým asistovali pri všetkých troch góloch. Golden Knights viedli po góloch Williama Karlssona, Eakina a Maxa Paciorettyho. V závere sa za stavu 3:4 snažili, hrali presilovku a dostali sa do niekoľkých šancí. Nakoniec sa Jonathanovi Marchessaultovi podarilo vynútiť nadstavený čas len 47 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Tam však „Rytieri“ neubránili Goodrowa, ktorý prenikol cez obranu a uspel zoži-voči Marc-Andre Fleurymu. Ten v zápase kryl 43 striel. Martin Jones pomohol k postupu 34 zákrokmi.

Bod zvratu: Krosček Eakina, ktorý viedol k dokonalej pomste Sharks + video

V tretej tretine sme videli až šesť gólov, čo sa stalo v siedmom zápase série po druhýkrát v histórii. Rekord so siedmimi gólmi vytvorili North Stars a Kings v roku 1968. San Jose sa zase stalo piatym tímom, ktoré vyhralo rozhodujúci zápas číslo 7, keď v ňom prehrávalo už o tri góly. Napodobnilo Washington (1988), Edmonton (1991), Philadelphiu (2010) a Boston (2013). Len Sharks a Bruins pritom mali takúto stratu ešte v tretej tretine.

Goodrowov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. K. Labanc, 2. L. Couture, 3. T. Hertl (všetci SJS)

Barclay Goodrow, útočník Sharks: „Nedokážem si ani poriadne spomenúť na to, čo sa práve stalo. Bol to neskutočný moment. Bol to najdôležitejší gól mojej kariéry. V tej presilovke chlapci odviedli neuveriteľnú prácu, strelili štyri góly. Bolo to neuveriteľné.“

Gerard Gallant, tréner Golden Knights: „V minulej sezóne sme prehrali vo finále Stanleyho pohára a bolo to ťažké. Dnešok však bol ešte horší. Ten verdikt rozhodcov bol príšerný. Videli sme to všetci.“

Autor: Jozef Struhár | Vydané: 24. 04. 2019 | Rubrika: Sumáre