Oslabená Carolina vyhrala aj druhý zápas v New Yorku, Avalanche zdolali Sharks

V nedeľu pokračovalo druhé kolo play-off dvoma zápasmi. V prvom Carolina napriek strate zranených hráčov opäť uspela v New Yorku nad Islanders a vedie v sérii 2-0. Colorado zabojovalo a vyrovnalo stav série proti San Jose na 1-1.

Východná konferencia

NY ISLANDERS – CAROLINA 1:2 (stav série: 0-2)

Pre Carolinu sa druhý zápas série v Barclays Center nevyvíjal najlepšie. Už v prvom striedaní sa jej zranil obranca Trevor van Riemsdyk, v 14. minúte si strelil nešťastný vlastný gól Jaccob Slavin a v druhej tretine prišla aj o brankára Petra Mrázka. V úvodných 65 sekundách tretej tretiny však Warren Foegele a Nino Niederreiter skórovali v rozmedzí 48 sekúnd, aby zariadili triumf Hurricanes nad New Yorkom Islanders 2:1 a vedenie v sérii 2-0 na zápasy. Striedajúci gólman Curtis McElhinney pri jeho premiére v tomto play-off neinkasoval ani raz zo 17 striel. Mrázka, ktorý chytal do 27. minúty, prekonal oficiálne Mathew Barzal v presilovej hre ako jediný z 10 striel. V samom závere druhej tretiny ho pokoril aj Devon Toews, ale rozhodocovia gól neuznali pre úmyselné kopnutie puku do brány. Robin Lehner čelil iba 18 strelám. Jeho náprotivka McElhinneyho v tretej tretine pri tlaku domácich viackrát podržala bránková konštrukcia. Zapísal sa do histórie NHL ako vôbec prvý brankár, ktorý svoje prvé tri zápasy v play-off v kariére odchytal v dresoch troch rôznych tímov. Svoj prvý triumf vo vyraďovacích bojoch vychytal ako tretí najstarší brankár v histórii. Carolina vyhrala po druhý raz v histórii oba úvodné zápasy série play-off na ľade súpera (prvýkrát Hartford v roku 1986).

Tretí duel série sa odohrá v stredu v Raleigh. Hurricanes doň vstúpia so štvorzápasovou víťaznou šnúrou.

Neuznaný gól Devona Toewsa zo záveru 2. tretiny:

Pyrrhovo víťazstvo pre Carolinu. Prišla o útočníka, obrancu i brankára + video

McElhinney hrdinom Hurricanes. Postaral sa aj o historický zápis

Foegele a Niederreiter strelili najrýchlejšie dva góly v klubovej histórii od začiatku tretiny v play-off. O 10 sekúnd prekonali rekord z roku 2006 (Ray Whitney, Rod Brind'Amour). Foegele tiež vyrovnal rekord Hurricanes s gólom v 17. sekunde tretiny. Mrázkova séria bez inkasovania sa skončila na čísle 135:04 a bola druhá najdlhšia v klubovej histórii (Kevin Weekes –143:55, play-off 2002). Barzal sa stal po Anthonym Beauvillierovi druhým 21-ročným strelcom gólu Islanders v tomto play-off. Naposledy sa niečo také stalo v roku 1990 (Wayne McBean, Tom Fitzgerald).

Rozhodujúce dva rýchle góly Hurricanes:

Hviezdy duelu: 1. N. Niederreiter, 2. W. Foegele (obaja CAR), 3. M. Barzal (NYI)

Warren Foegele, útočník Hurricanes: „Nie som prekvapený z nášho výkonu, lebo ako v play-off sme hrali už v druhej polovici základnej časti. Sme naozaj odolná skupina hráčov. V každom zápase sa nám niekto zraní, ale vždy sa nájde niekto, kto zblokuje strelu alebo inak pomôže tímu. Som naozaj hrdý na toto mužstvo.“

Josh Bailey, útočník Islanders: „Aj taký je niekedy hokej. V sérii sme mohli viesť 2-0 na zápasy, ale prehrávame v nej 0-2. Nemôžeme sa však vzdávať. Stále veríme, že spoločne dokážeme zvrátiť stav série.“

SAN JOSE – COLORADO 3:4 (stav série: 1-1)

Tyson Barrie zaznamenal gól a dve asistencie, aby so svojím druhým trojbodovým výkonom v play-off v kariére doviedol Colorado k výhre 4:3 v San Jose v druhom zápase série, ktorej stav je teraz vyrovnaný 1-1. Gabriel Landeskog a Nathan MacKinnon si pripísali po góle a asistencii, Matt Nieto tiež skóroval. Matt Calvert dvakrát asistoval a Philipp Grubauer predviedol 31 úspešných zákrokov. Do štatistík si zapísal aj asistenciu pri víťaznom góle MacKinnona do prázdnej brány. Brent Burns, ktorý zažiaril dvoma gólmi a asistenciou, totiž ešte skorigoval výsledok 11 sekúnd pred koncom tretej tretiny v presilovej hre. Mal prsty aj v otváracom góle dvojbodového Evandera Kanea z prvej tretiny. V 59. minúte však chyboval, keď namiesto bránenia bodyčekoval Calverta, ktorý stihol prihrať MacKinnonovi na rozdielový gól. Tomáš Hertl tiež dvakrát asistoval a Martin Jones opustil duel s 28 zákrokmi. Colorado vyhralo v San Jose len tretíkrát za posledných 10 rokov (3-16-5), pričom predtým to dokázalo naposledy 28. decembra 2015 a v prvom zápase 1. kola play-off 2010. Tretí duel série je na programe v utorok v Denveri.

MacKinnon aj Mikko Rantanen si predĺžili bodové série na šesť zápasov. Dlhšiu ťahal v klubovej histórii v play-off naposledy Peter Forsberg v roku 2004 (7). Sú prvou dvojicou hráčov Avalanche, ktorí ťahajú v play-off naraz aspoň šesťzápasové bodové šnúry, práve od roku 2004 (Forsberg, Joe Sakic). Rekordérom Colorada v počte trojbodových zápisov v podaní obrancu v play-off je Sandis Ozolinš (4).

MacKinnonov víťazný gól do prázdnej brány:

Hviezdy duelu: 1. T. Barrie, 2. G. Landeskog (obaja COL), 3. B. Burns (SJS)

Tyson Barrie, obranca Avalanche: „Zdvihne nám to sebavedomie. V tejto hale je ťažké vyhrať a veľmi sa nám tu nedarilo, ale chceli sme v San Jose vyhrať aspoň raz a to sa nám podarilo. Veľkú zásluhu má na tom Grubauer, ktorý začal žiariť už dva mesiace pred play-off. V každom zápase nám dáva šancu vyhrať. Čo viac od neho môžeme chcieť?“

Brent Burns, obranca Sharks: „Sú dobrým tímom a vedeli sme, že na nás dnes zatlačia. V tejto fáze sezóny už musíte zabudnúť na skončený zápas, bez ohľadu na výsledok a sústrediť sa na ďalší. V Colorade si musíme ísť po víťazstvo.“

Autor: Marián Masaryk | Vydané: 29. 04. 2019 | Rubrika: Sumáre