Hurricanes postúpili do finále konferencie, Stars si vybojovali mečbal

V piatok sme spoznali prvého postupujúceho do tretieho kola play-off. Prvým finalistom Východnej konferencie sa stala Carolina, ktorá porazila Islanders aj vo štvrtom zápase série. O krok bližšie k postupu je aj Dallas, ktorý uspel v St. Louis.

Východná konferencia

CAROLINA – ISLANDERS 5:2 (kon. stav série: 4-0)

Carolina sa stala prvým tímom za posledných 26 rokov a deviatym v celej histórii NHL, ktorý v štyroch zápasoch vyradil tím, ktorý v predošlom kole uspel 4:0 na zápasy. Rozhodla o tom výhra 5:2 nad Islanders v piatkovom zápase, v ktorom newyorský tím opäť otvoril skóre zápasu, ale o vedenie rýchlo prišiel. Sebastian Aho využil v úvode prvej tretiny presilovku, aby odpovedal na presilovkový gól Mathewa Barzala, ktorý prišiel o dve minúty skôr. V druhej tretine si už domáci vybudovali trojgólové vedenie, keď sa postupne presadili v rozmedzí necelých siedmich minút Teuvo Teräväinen, Greg McKegg a Justin Williams. V závere tretej tretiny zvyšoval na 5:1 Andrej Svečnikov predtým, ako skóre uzavrel hosťujúci Brock Nelson. Ku spečateniu prvej bezchybnej štvorzápasovej série v klubovej histórii pomohol aj Curtis McElhinney, ktorý predviedol 26 zákrokov. Stal sa najstarším brankárom v histórii tímu, ktorý vychytal víťazstvo rozhodujúce o postupe. Prekonal Artursa Irbeho. V bráne hostí nastúpil predsa len opäť Robin Lehner, ktorý v nej však vydržal len zhruba 23 minút. Po treťom inkasovanom góle z 11 striel ho nahradil Thomas Greiss, ktorý kryl osem zo zvyšných 10 striel. Newyorský tím nevyhral ani jeden zápas v sérii play-off po prvýkrát od roku 1994.

Islanders ukončila vydarený ročník vlastná taktika, nie dlhé voľno

V piatok sa v PNC Aréne vytvoril rekord s 19 495 fanúšikmi. Tí okrem iného videli aj to, ako Warren Foegele s deviatym bodom v play-off vyrovnal nováčikovský klubový rekord Erika Colea z roku 2002. Williams zase ako desiaty aktívny hráč NHL pokoril métu 100 bodov vo vyraďovacích bojoch. Hurricanes nehrali v play-off od roku 2009, ale pri posledných štyroch účastiach v bojoch o Stanleyho pohár sa zakaždým dokázali dostať do konferenčného finále (2002, 2006, 2009, 2019).

McKeggov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. T. Teräväinen, 2. S. Aho, 3. C. McElhinney (všetci CAR)

Justin Williams, kapitán Hurricanes: „Toto znamená veľa pre mnohých ľudí. Znamená to veľa pre mňa. Znamená to veľa pre každého tu, pre každého, kto to sledoval doma, pre každého pri rádiu. Znamená to veľa aj pre našich hráčov.“

Barry Trotz, tréner Islanders: „Celý rok sme mali úspechy tým, že sme dokázali ubrániť súperov. Hrali sme na protiútoky, frustrovali sme ich. Hurricanes veľa z toho robili teraz nám. Keď tlačíte, my zvyčajne zaútočíme z protiútoku. Oni to však celú sériu robili nám.“

ST. LOUIS – DALLAS 1:2 (stav série: 2-3)

Bolo to tesné, ale Dallas sa priblížil na rozdiel jedinej výhry k prvej účasti v konferenčnom finále od roku 2008, keď uspel v piatom zápase série proti St. Louis na súperovom klzisku pomerom 2:1. Ben Bishop podal ďalší kvalitný výkon, keď zneškodnil 38 striel domácich, s ktorými vyrovnal klubový rekord v normálnej hracej dobe v zápase play-off, ktorý predtým spolu držali Ed Belfour a Marty Turco. Až 14 zákrokov pritom predviedol v tretej tretine. Stars strelili svoje góly v prvých dvoch tretinách – v prvej skóroval Jason Spezza už po necelých troch minútach hry, v druhej sa premiérovo v kariére v play-off tešil z gólu Esa Lindell. Duel zdramatizoval v strede tretej tretiny Jaden Schwartz, ktorý strelil kontaktný gól po zaváhaní Bishopa pri rozohrávke puku. Blues sa však už predĺženie vynútiť nepodarilo. Jordan Binnington opustil zápas s 25 zákrokmi.

Šiesty zápas série sa odohrá v nedeľu v Dallase a pozitívne pre domácich bude to, že doteraz vyhrali 10 sérií z 11, ak za stavu 2:2 na zápasy vyhrali piaty duel série.

Lindellov víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. B. Bishop (DAL), 2. E. Lindell (DAL), 3. J. Schwartz (STL)

Jim Montgomery, tréner Stars: „Ben Bishop bol dnes najlepším hráčom tohto zápasu. Myslím si, že Blues boli dnes lepším tímom ako sme boli my, ale Ben Bishop bol pre nás rozdielom. Bol pre nás rozdielom už mnohokrát. Je v bráne ako stena z tehál.“

Jaden Schwartz, útočník Blues: „Je to prehra a nezáleží na tom, kde sme ju zažili. Je to, samozrejme, ťažké, ale cítime sa sebavedomo a veríme, že sem ešte sériu prinesieme naspäť. Musíme odohrať náš najlepší zápas.“

Autor: Jozef Struhár | Vydané: 04. 05. 2019 | Rubrika: Sumáre