MS 2019: Fínsko v semifinále vynulovalo Rusko, Kanada jasne zdolala Česko

V predposledný hrací deň na MS 2019 na Slovensku bojovali zostávajúce štyri tímy o postup do finále. O zlato si v nedeľu večer zahrajú reprezentácie Kanady a Fínska, malé finále o bronz odohrajú medzi sebou Rusko a Česko.

SEMIFINÁLE:

Rusko – Fínsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Góly: 51. Antilla (Jokiharju, Kiviranta)

Marko Anttila sa v strede tretej tretiny postaral o jediný gól zápasu, v ktorom Fínsko zaskočilo dovtedy suverénne Rusko a po najtesnejšej výhre 1:0 ho vyradilo z boja o zlato. Pokúsi sa tak zopakovať bratislavskú cestu za titulom z roku 2011, keď tiež zdolalp „zbornú“ v semifinále. Anttila strelil svoj druhý gól na turnaji, pričom tým prvým vynútil vo štvrťfinále proti Švédsku predĺženie. Fínsky brankár Kevin Lankinen zastavil všetkých 32 striel súpera a odolal aj záverečnému tlaku Rusov po odvolaní Andreja Vasilevského. Ten predviedol 28 zákrokov. Ruský tím plný hviezd z NHL utrpel prvú prehru na šampionáte a bude opäť bojovať iba o bronzové medaily. Mladý tím Fínska bez väčšej hviezdy bol veľmi disciplinovaný a Rusku umožnil hrať jedinú presilovku.

Kanada – Česko 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Góly:6. Mark Stone, 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Mark Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, Strome) – 54. T. Zohorna (Kolář)

Česi prestrieľali Kanaďanov pomerom 41:30, ale Matta Murrayho prekonal iba Tomáš Zohorna, ktorý skorigoval prehru zverencov Miloša Říhu gólom na konečných 1:5. Mark Stone, Darnell Nurse, Pierre-Luc Dubois, Kyle Turris a Thomas Chabot skórovali z hráčov zámorského mužstva, ktoré si zahrá vo finále na treťom z posledných štyroch šampionátov. Česi budú môcť, rovnako ako pred ôsmimi rokmi v Bratislave, získať bronz. Patrik Bartošák striedal už v 26. minúte po treťom inkasovanom góle. Duel dochytal Pavel Francouz.