Skvelé slovenské sezóny IV. – Peter Bondra a sezóna, ktorú začal v Detroite

Peter Bondra vo svojej kariére pokoril v NHL métu 50 gólov dvakrát. V sezóne, v ktorej to dokázal druhýkrát, to s Washingtonom dotiahol až do finále Stanleyho pohára. My sa však teraz budeme venovať sezóne, v ktorej túto magickú métu pokoril premiérovo.

Pôjde o ročník 1995/96, ktorý prišiel po skrátenej sezóne 1994/95, v ktorej slovenský útočník viedol celú ligu s 34 gólmi. V lete mu končila zmluva, ale s Capitals sa nevedel dohodnúť na ďalšej. Na krátky čas sa tak stal hráčom tímu Detroit Vipers z IHL.

V siedmich zápasoch už neexistujúcej súťaže strelil osem gólov a pridal asistenciu, potom prišiel čas na návrat do NHL. S Washingtonom sa 20. októbra dohodol na päťročnej zmluve v hodnote 9 miliónov amerických dolárov.

„Som nadšený, uľavilo sa mi a som veľmi šťastný, že je Peter pod zmluvou na ďalších päť rokov. Niet pochýb o tom, že Peter je jedným z najvzrušujúcejších hráčov v Národnej hokejovej lige a verím, že dozrel z mladého chlapca, ktorý veľmi dobre nerozprával po anglicky a ktorý bol niekedy nevyrovnaný, v najlepšieho strelca celej NHL,“ povedal vtedy generálny manažér David Poile.

Spoluhráči aj fanúšikovia sa tešili, že ich tím bude podstatne silnejší s ofenzívnou hviezdou v zostave. Aj Bondra bol šťastný, že mohol pokračovať vo svojej misii v hlavnom meste Spojených štátov amerických.

Prvý zápas odohral hneď po podpise zmluvy proti Los Angeles. Uviedol sa gólom a asistenciou, ale jeho tím prehral 4:7. V októbri stihol odohral štyri zápasy, v ktorých zaznamenal dva góly a tri asistencie.

V novembri sa rozstrieľal a v prvých štyroch zápasoch v mesiaci zaknihoval sedem gólov a asistenciu. Potom prišli tri zápasy, v ktorých zaznamenal len asistenciu a v treťom utrpel zranenie. Na konci mesiaca sa vrátil, aby opäť pri návrate zaznamenal gól a asistenciu. O deň neskôr pridal ďalší gól a po prvých 13 dueloch sezóny mal na konte 17 bodov (11+6).

V decembri sa darilo tímu aj Bondrovi, ktorý si v 12 zápasoch pripísal 9 gólov a 8 asistencií. Na Nový rok strelil gól, ale v ďalších troch dueloch ťahal bodové suchoty. Ukončil ich veľkolepo – v zápase proti Ottawe prispel k výhre 6:1 prvým hetrikom v sezóne a dvoma asistenciami. Január končil so ziskom 8 gólov a 3 asistencií v 13 dueloch. Zahral si aj v zápase hviezd.

Vo februári prišiel ďalší veľký zápas. Po štyroch zápasoch bez gólu si to 3. februára Bondra vykompenzoval šesťbodovým výkonom. Pri výhre 6:5 nad Islanders, ktorá sa zrodila v predĺžení, mal prsty vo všetkých góloch Capitals. Štyri z nich strelil. V nasledujúcich šiestich zápasoch pridal päť gólov a tri asistencie, aby mesiac ukončil so ziskom 15 bodov (9+6) v 11 stretnutiach.

Prelom februára a marca priniesol washingtonskej „dvanástke“ individuálne najhoršie obdobie v ročníku – nebodoval v piatich zápasoch po sebe a absentoval pre ďalšie zranenie. Potom sa však stalo už len raz, aby nebodoval v dvoch dueloch po sebe.

Marec mu priniesol 12 bodov (9+3) v 12 dueloch, apríl 8 bodov (6+2) v 6 stretnutiach. Na prelome mesiacov ťahal deväťzápasovú bodovú sériu, ktorá zahŕňala aj dva strelecké koncerty. 26. marca zažil ďalší vydarený zápas proti Islanders, keď dosiahol svoj tretí hetrik v sezóne. Len o týždeň neskôr po druhýkrát v ročníku strelil štyri góly, pričom zápas proti Buffalu aj rozhodol. V tomto stretnutí aj po prvýkrát v kariére pokoril 50-gólovú hranicu.

Bondra ukončil základnú časť so ziskom 52 gólov a 80 bodov v 67 zápasoch. S gólmi bol tímovým lídrom a v lige skončil štvrtý. S bodmi bol druhým najproduktívnejším hráčom Washingtonu po Michalovi Pivoňkovi, ktorý získal o bod viac, ale odohral aj o šesť zápasov viac.

Capitals sa dostali do play-off zo siedmeho miesta Východnej konferencie, ale ich pobyt v ňom netrval dlho. V prvom kole podľahli silnému Pittsburghu 2:4 na zápasy, hoci prvé dve stretnutia vyhrali aj zásluhou gólov Bondru. Ten nakoniec v sérii strelil tri góly a pridal dve asistencie.

Zranenia už človek príliš neovplyvní, ale nebyť vyjednávaní o zmluve, ktoré sa natiahli až do úvodu sezóny, Bondra mohol odohrať ešte šesť zápasov, v ktorých by počet gólov a bodov zvýšil a mohol pokojne atakovať aj métu 60 gólov, ktorú v sezóne pokorili Jaromír Jágr (62) a Mario Lemieux (69).

V sezóne 1997/98 sa napokon Bondra stal kráľom strelcov, keď napodobnil ročník 1995/96 a strelil 52 gólov, hoci odohral o deväť zápasov viac. V ročníku 1992/93 si vytvoril osobné maximum s 85 bodmi, ale vtedy odohral až 83 zápasov. Jeho najlepší bodový (1,19) i gólový priemer (0,77) tak pochádzajú práve zo sezóny 1995/96.

Bondra hrával vo Washingtone do sezóny 2003/04, v ktorej bol vymenený do Ottawy. Jeho washingtonská éra zahŕňala 961 zápasov, v ktorých strelil 472 gólov a nazbieral 825 bodov – je teda škoda, že jeho číslo ešte nevisí pod stropom miestnej haly.

Ďalšie góly a body pridával majster sveta z roku 2002 ešte v dresoch Senators, Thrashers a Blackhawks, v drese ktorých strelil aj svoj 500. gól v NHL. Kariéru ukončil ako tridsaťosemročný so ziskom 503 gólov a 892 bodov v 1081 stretnutiach.


Autor: Jozef Struhár | Vydané: 20. 02. 2020 | Rubrika: Magazín


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL