Prvé góly tímov NHL I. – Dlhé čakanie na slovenský gól v Montreale a Detroite

Možno ste niekedy rozmýšľali, kto strelil prvý gól v histórii NHL. Alebo kto bol premiérovým strelcom v jednotlivých organizáciách či vo vašom obľúbenom tíme. Tu sa to dozviete a pridáme k tomu aj ten prvý so slovenskou stopou.

V našej prvej časti sa pozrieme na tie najstaršie tímy či organizácie, ktoré brázdili ľad v najlepšej hokejovej lige sveta v jej začiatkoch. V jej prvej sezóne 1917/18 ju tvorili dva tímy z Montrealu a po jednom z Toronta a Ottawy (organizácia z Quebecu bola tiež pôvodným členom, ale tím mali až od roku 1919).

V stredu 19. decembra 1917 sa odohrali prvé dva zápasy v histórii súťaže. V nich nájdeme aj meno toho úplne prvého strelca. V súboji medzi Montreal Wanderers a Toronto Arenas sa po presne jednej minúte od začiatku stretnutia presadil montrealský obranca Dave Ritchie a nezmazateľne sa zapísal do histórie tejto ligy. Arenas sa tešili z gólu premiérovo tiež ešte v 1. tretine, keď v čase 03:01 znižoval na 1:2 Reg Noble. Wanderers napokon triumfovali pomerom 10:9.

Replika zápisu zo zápasu Wanderers vs. Arena (nhl.com)

V tom druhom zápase privítali Ottawa Senators najúspešnejší tím ligovej histórie, Montreal Canadiens. Joe Malone v drese Habs skóroval v zápase celkovo 5-krát a otvoril aj strelecky účet tohto stretnutia v siedmej minúte prvej tretiny. Eddie Gerard zo Sens počas 2. tretiny (04:30) upravoval na priebežných 1:3 a stal sa prvým autorom streleného gólu pôvodných Senators. Asistenciu si pripísal Cy Denneny. Senators prehrali v zápase 4:7.

Tu si môžete pozrieť zoznam prvých strelcov v ďalších - či už nových alebo presťahovaných, prípadne premenovaných - organizáciách NHL v ére pred expanziou:

Deň Klub Autor gólu Asistencia Súper Tr. Miesto Výsledok
24. 12. 1919 Quebec Bulldogs Joe Malone Jack McDonald Montreal Canadiens 2. doma Bulldogs prehrali 5:12
27. 12. 1919 Toronto St. Patricks Mickey Roach Reg Noble Quebec Bulldogs 1. doma St. Patricks vyhrali 7:4
22. 12. 1920 Hamilton Tigers Cecil „Babe" Dye Joe Matte Montreal Canadiens 1. doma Tigers vyhrali 5:0
1. 12. 1924 Montreal Maroons Charlie Dinsmore bez asistencie Boston Bruins 1. vonku Maroons prehrali 1:2
1. 12. 1924 Boston Bruins Smokey Harris Carson Cooper Montreal Maroons 2. doma Bruins vyhrali 2:1
26. 11. 1925 Pittsburgh Pirates Lionel Conacher bez asistencie Boston Bruins 2. vonku Pirates vyhrali 2:1
2. 12. 1925 New York Americans Billy Burch Ken Randall Pittsburgh Pirates 2. vonku Americans vyhrali 2:1
16. 11. 1926 New York Rangers Bill Cook Fred Cook Montreal Maroons 2. doma Rangers vyhrali 1:0
17. 11. 1926 Chicago Black Hawks George Hay bez asistencie Toronto St. Patricks 1. doma Black Hawks vyhrali 4:1
20.11. 1926 Detroit Cougars Harold Halderson bez asistencie Pittsburgh Pirates 3. vonku Cougars prehrali 1:4
17. 2. 1927 Toronto Maple Leafs George Patterson Bill Brydge NY Americans 2. doma Maple Leafs vyhrali 4:1
13. 11. 1930 Detroit Falcons Ebbie Goodfellow John Sorrell NY Rangers 2. doma Falcons vyhrali 1:0
16. 11. 1930 Philadelphia Quakers Wally Kilrea bez asistencie Detroit Falcons 1. vonku Quakers prehrali 1:5
10. 11. 1932 Detroit Red Wings Frank Carson Larry Aurie Chicago Black Hawks 1. doma Red Wings vyhrali 3:1
8. 11. 1934 St.Louis Eagles Earl Roche Ralph Bowman Chicago Black Hawks 2. doma Eagles prehrali 1:3
2. 11. 1941 Brooklyn Americans Mel Hill Tom Anderson, Pat Egan Detroit Red Wings 2. vonku Americans remizovali 3:3

V rámci jednej organizácie: Hamilton Tigers 1920-25 (Quebec Bulldogs 1919/20), Pittsburgh Pirates 1925-30 (Philadelphia Quakers 1930/31), New York Americans 1925-41 (Brooklyn Americans 1941/42), Ottawa Senators 1917-34 (St.Louis Eagles 1934/35), Detroit Red Wings (Cougars 1926-30, Falcons 1930-32), Toronto Maple Leafs (Arenas 1917-19, St. Patricks 1919-27).

Prví slovenskí strelci

Zastúpenie slovenských hráčov tu môžeme hľadať len v skupine šiestich tímov, z ktorých sa skladala NHL počas sezón 1942/43 až 1966/67 a tieto tímy z „Original six" sú stále aktívne v lige.

CHICAGO BLACKHAWKS: Stan Mikita, 1959/60
Prvý strelený gól slovenského rodáka v drese Chicago Black Hawks zaznamenal 7. októbra 1959 v zápase proti NY Rangers 5:2. Presadil sa v 3. tretine po prihrávke Bobbyho Hulla v čase 01:29, keď zvyšoval na priebežných 4:1. V roku 1986 sa klub oficiálne premenoval na základe pravopisu uvedeného v pôvodných dokumentoch organizácie na Chicago Blackhawks. Po tomto dátume sme si museli počkať na slovenského strelca až do 29. marca 2006. Vtedy v zápase Blackhawks proti St.Louis Blues (3:2 PP) otvoril v 1. tretine (06:13) skóre stretnutia Milan Bartovič (Jim Vandermeer, Patrick Sharp). Ešte pred ním odohral v drese Blackhawks 19 zápasov Ivan Droppa v sezónach 1993/94 a 1995/96 , ale bez gólového zásahu.

TORONTO MAPLE LEAFS: Peter Ihnačák, 1982/83
13. október 1982 a zápas Maple Leafs vs. Washington Capitals s výsledkom 3:5. Na začiatku 3. tretiny, v čase 01:33, vyrovnával Ihnačák na priebežných 3:3 (asistencie: Walt Poddubny, Borje Salming). Nováčikovská sezóna Petra Ihnačáka bola jeho bodovo najúspešnejšia, keď nazbieral 66 bodov v 80 zápasoch, čím vytvoril vtedy nováčikovský rekord Maple Leafs (prekonal ho až o 34 rokov neskôr, v sezóne 2016/17, Auston Matthews). V bodovaní tímu skončili pred ním len John Anderson a Rick Vaive.

NEW YORK RANGERS: Igor Liba, 1988/89
Bodoval hneď v prvom zápase v drese tohto tímu proti New Jersey Devils, ktorý sa hral 6. novembra 1988. Premiérovo sa strelecky presadil v zápase proti Philadelphia Flyers o tri dni neskôr, keď v 2.tretine (02:03) zvyšoval na 3:0 (asistencie: Ulf Dahlén, Kelly Kisio). Slovenských hráčov, ktorí si v NHL zahrali pred rokom 1989 je veľmi málo. Jedným z nich je aj práve Liba. Vtedajší režim pustil hráča do zámoria až po odohratí určitého počtu zápasov za reprezentáciu a dosiahnutí požadovaného veku. Liba mal možnosť emigrovať, ale nikdy to neurobil a rozhodol sa tak až keď mu to bolo oficiálne umožnené. Dokonca o tom, že bol v roku 1983 draftovaný Calgary Flames, sa dozvedel až po príchode do zámoria o päť rokov neskôr. Flames ho vymenili v máji 1988 do tímu Minnesota North Stars, kde sa aj zúčastnil tréningového kempu. Keď sa ho však rozhodli na úvod sezóny poslať na farmu, plánoval z USA odísť, za čo ho klub suspendoval. O pár dní sa situácia vyriešila výmenou k Rangers.

BOSTON BRUINS: Jozef Stümpel, 1991/92
Rodák z Nitry si otvoril svoj gólový účet 31. marca 1992 na ľade tímu Quebec Nordiques. V 3. tretine, v čase 02:41, vyrovnával na 4:4 (asistencie: Vladimír Ružička, Ray Bourque) a Bruins napokon zvíťazili 5:4 po predĺžení.

MONTREAL CANADIENS: Richard Zedník, 2000/01
Aj keď Canadiens boli súčasťou NHL od jej vzniku, prvý Slovák si obliekol dres tohto tímu až 14. marca 2001. A debut to bol vynikajúci. Zedník skóroval už po 28 sekundách od začiatku zápasu proti Hurricanes (asistencie: Brian Savage, Saku Koivu). Celkovo si v zápase pripísal gól a dve asistencie, 3 plusové body a bol vyhlásený druhou hviezdou zápasu, ktorý skončil víťazstvom 6:3. V bránke Canes odchytal celé stretnutie Lotyš Arturs Irbe.

DETROIT RED WINGS: Tomáš Kopecký, 2006/07
Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára bol síce prvým strelcom gólu zo Slovenska v histórii tohto tímu, ale zápasovým debutantom bol Miroslav Ihnačák. Ten svoj jediný zápas v drese Red Wings odohral ešte 3. marca 1989 na ľade Oilers pri prehre 5:8. Kopeckého chvíľa prišla 18. októbra 2006 na ľade tímu Anaheim Ducks. V 3. tretine, v čase 14:24, upravoval na konečných 1:4 s pohľadu Red Wings (asistencie: Daniel Cleary, Brad Norton).

Autor: Juraj Kováč | Vydané: 03. 06. 2020 | Rubrika: Magazín