Pálffyho číslo patrí u Islanders medzi unikátne. Až po jeho zmene rozkvitol

Tím New York Islanders vyradil osem čísiel, ktoré už nikto nebude využívať. Mal tiež 15 hráčov, ktorí si v klubovej histórii vybrali určité číslo ako jediní. Poukázal na to Matt Rothman, ktorý nezabudol ani na unikátne číslo Žigmunda Pálffyho.

Rodák zo Skalice síce na Long Islande žiaril najmä s číslom 16, spočiatku nosil na drese číslo 68, ktoré je v NHL pevne späté s Jaromírom Jágrom. Zhodou okolností vtedy obaja nosili rovnakú prilbu Jofa a mali dlhší zostrih. Kým 16-ku u Islanders nosilo viacero hráčov, číslo 68 patrilo len „Ziggymu“. Až po tom, čo ho zmenil, naplno rozkvitol v hviezdu.

„Pálffy bol jedným z najlepších strelcov v tímovej histórii na konci 90. rokov. Zažil tri sezóny so 40 a viac gólmi po sebe, no to prišlo až rok po tom, čo si zmenil číslo. V tých sezónach, v ktorých nosil číslo legendárneho Jaromíra Jágra, zaznamenal Pálffy 10 gólov a 17 bodov v 38 zápasoch,“ poznamenal Rothman.

„Najžiarivejší okamih jeho kariéry počas nosenia čísla 68 prišiel v otvárací večer sezóny 1994/95, keď Pálffy strelil svoj prvý gól sezóny proti tímu Florida Panthers. Nadviazal naň víťazným gólom v 12. minúte tretej tretiny, ktorým doviedol Islanders k výhre 2:1.“

Ďalšie jednorazové čísla v newyorskej organizácii nosili: Billy Smith (31), Sven Butenschon (64), Josh Ho-Sang (66), Brett Lindros (75), Alexej Jašin (79), Kevin Weekes (80), Martin Straka (82), Michail Grabovskij (84), Nikolaj Kuľomin (86), Brandon Davidson (88), Vladimir Malachov (92), Doug Weight (93), Ryan Smyth (94) a Pierre-Marc Bouchard (98).

Momentálne majú Islanders ďalších 16 čísel, ktoré nikto z ich hráčov nikdy nenosil. Momentálne je generálnym manažérom Lou Lamoriello, ktorý sa snaží, aby jeho zverenci nosili čísla pod hranicou 30. Z nich už bolo využité každé.

Rothman tiež vytvoril článok, v ktorom sa zameral na najlepšieho hráča Islanders z každej krajiny. Nie je prekvapením, že zo Slovákov ním bol práve Pálffy, ktorý sa zaradil medzi 12 hráčov, ktorí v klubovej histórii dokázali za sezónu pokoriť métu 40 gólov. Jediné negatívum je, že si s tímom nikdy nezahral v play-off.

Z iných krajín určil za najlepších týchto: Michael Grabner (Rakúsko), Michail Grabovskij (Bielorusko), Mike Bossy (Kanada), David Volek (Česko), Frans Nielsen (Dánsko), Mikko Makela (Fínsko), Thomas Greiss (Nemecko), Graeme Townsend (Jamajka - rodák), Jevgenij Nabokov (Kazachstan), Grigorijs Pantelejevs (Lotyšsko), Darius Kasparaitis (Litva), Anders Myrvold (Nórsko), Mariusz Czerkawski (Poľsko), Alexej Jašin (Rusko), Richard Park (Južná Kórea - rodák), Mark Streit (Švajčiarsko), Bobby Nystrom (Švédsko), Alexej Žitnik (Ukrajina), Steve Thomas (Veľká Británia - rodák), Pat LaFontaine (USA).


Autor: Jozef Struhár | Vydané: 13. 08. 2020 | Rubrika: Slováci v NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL