Tatarov Montreal porazil favorita, historický večer Kubalíka

Sobota v NHL priniesla prvých päť zápasov tohtoročného play-off. Úspešný vstup do predkola zažili aj podceňované tímy Chicaga a Montrealu. Tomáš Tatar nebodoval, Dominik Kubalík nazbieral bodov rovno päť.

Neprehliadnite:
Sekcia play-off 2020 - tabuľky, série, pavúk...

Východná konferencia – predkolo

CAROLINA – RANGERS 3:2 (stav série: 1-0)

Igor Šesťorkin nebol schopný účasti, a tak Rangers vstúpili do otváracieho zápasu série nakoniec v bráne s Henrikom Lundqvistom, pre ktorého to bol 1000. štart v ich drese (v základnej časti aj play-off) a 128. v play-off po sebe. Vstup nemal ideálny, keď ho už po minúte z prvej akcie prekonal po peknej prihrávke Teräväinena Jaccob Slavin. Vďaka svojmu prvému gólu v play-off sa stal historicky prvým augustovým strelcom v NHL –v lige už gól nepadol len v júli. Len o dve minúty neskôr nám duel spestrila bitka medzi Williamson a Stromeom. Skóre sa však najbližšie menilo až v strede druhej tretiny, keď na 2:0 zvýšil Sebastian Aho, pre ktorého to bol druhý bod v zápase. Do tretej tretiny sa vstupovalo opäť s jednogólovým rozdielom, keď päť a pol minúty pred druhou prestávkou vsietil kontaktný gól Mika Zibanejad. Slavin si pripísal druhý bod v strede tretej tretine, keď asistoval pri góle Martina Nečasa, ktorý padol počas oslabenia. Carolina viedla 3:1, ale stav ešte skorigoval Marc Staal po prihrávke dvojbodového Zibanejada. Petr Mrázek pomohol k triumfu 24 zákrokmi, Lundqvist ich urobil 34. Duel nedohral jeho spoluhráč Jesper Fast. Druhý zápas sa odohrá v pondelok.

Prvý augustový gól v NHL:

Hviezdy duelu: 1. J. Slavin (car), 2. M. Zibanejad (nyr), 3. S. Aho (car)

Justin Williams, útočník Hurricanes: „Veľa hráčov hralo s veľkou dávnou energie. Mesiace bez hrania zmysluplných zápasov sú pre profesionálnych športovcov ťažké. Oba tímy hrali s veľkou intenzitou.“

Mika Zibanejad, útočník Rangers: „Cítim, že nás zdolali bojovnosťou. Nám to nešlo. Neboli sme schopní sa im tým vyrovnať. Mali sme nejaké šance, ale nemohli sme dať dokopy dobrú presilovku a ťažiť z nej aj po jej skončení.“

ISLANDERS – FLORIDA 2:1 (stav série: 1-0)

Jean-Gabriel Pageau sa stal piatym „Ostrovanom“, ktorý skóroval pri svojom debute v tíme v základnej časti i v play-off, a len tretím, ktorý to dokázal v jednej sezóne. Neskôr sa k nemu na streleckej listine pridal Anthony Beauvillier, ktorý v presilovke zvýšil na 2:0. Semion Varlamov predviedol 27 zákrokov, aby Islanders vyhrali nad Floridou 2:1 a vylepšili si bilanciu vo vzájomných zápasoch v tejto sezóne na 4-0-0. S Pageauom v zostave vyhrali premiérovo (na ôsmy pokus). Sergej Bobrovskij čelil tiež 28 strelám a o jediný gól jeho tímu sa postaral v úvodnej minúte tretej tretiny Jonathan Huberdeau. Oba tímy sa znovu stretnú v utorok.

Pageau otvoril skóre zápasu:

Hviezdy duelu: 1. J-G Pageau (nyi), 2. D. Toews (nyi), 3. A. Ekblad (fla)

Jean-Gabriel Pageau, útočník Islanders: „Tá pauza mi dala viac času na to, aby som spoznal systém a chalanov o trochu lepšie. Cítim sa šťastne, že som súčasťou tejto rodiny. Sme tu ako bratia a mám šťastie, že som tu.“

Aleksander Barkov, kapitán Panthers: „Zlepšovali sme sa, ako plynul čas v druhej a tretej tretine. Boli sme dobrí. Vyvinuli sme na nich veľa tlaku. Druhý zápas štartuje za stavu 0:0, a tak musíme pokračovať v tom, čo sme robili v druhej polovici zápasu. Ak na tom budeme stavať, mali by sme byť v poriadku.“

PITTSBURGH – MONTREAL 2:3 PP (stav série: 0-1)

Montreal bol označovaný za najväčšieho outsidera rozšíreného play-off, ale v sobotu ukázal, aké budú vyraďovacie boje v tomto roku nevyspytateľné. Jeff Petry skóroval v 14. minúte predĺženia, aby rozhodol o výhre Canadiens 3:2 v otváracom zápase série predkola proti Pittsburghu. Canadiens viedli už 2:0 po góloch mladíkov Jesperiho Kotkanemiho a Nicka Suzukiho. Carey Price bol oporou, keď zneškodnil 39 striel. Prekonali ho len Sidney Crosby a Bryan Rust v druhej tretine. Priestor v bráne Penguins dostal Matt Murray, ktorý kryl 32 striel. Kotkaniemi sa inak vo veku 20 rokov a 26 dní stal najmladším hráčom Canadiens, ktorý strelil gól v play-off, od roku 2013, kedy sa to podarilo 19-ročnému Alexovi Galchenyukovi. Len po štvrtýkrát v bohatej klubovej histórii sa stalo, že skórovali dvaja hráči vo veku 20 alebo menej rokov v jednom zápase play-off – v roku 1986 to dokázali Stephane Richer a Claude Lemieux. Oba tímy mali šancu rozhodnúť zápas z trestných strieľaní – v závere tretej tretiny netrafil bránu „Tučniak“ Conor Sheary a v siedmej minúte predĺženia neuspel montrealský Jonathan Drouin. Len raz sa v zápase play-off realizovali dve trestné strieľania – v roku 1923 boli dokonca tri. Odveta je na programe v pondelok.

Slovenský útočník Tomáš Tatar odohral niečo cez 18 minút a nebodoval, hoci mal slušnú šancu na zvýšenie na 2:0 počas presilovky. Prezentoval sa však štyrmi bodyčekmi, dvoma blokmi a vyhral jedno vhadzovanie. Jeho mužstvo urobilo až 53 bodyčekov, rovnaký alebo vyšší počet ako on zaznamenali aj ďalší šiesti spoluhráči.

Petryho víťazný gól:

Hviezdy duelu: 1. J. Petry (mtl), 2. C. Price (mtl), 3. S. Crosby (pit)

Nick Suzuki, útočník Canadiens: „Toto nám dodáva veľa sebadôvery. Veľa ľudí v nás nevidelo konkurencieschopný tím. My im chceme ukázať, že dokážeme hrať proti komukoľvek. Toto bol dobrý prvý krok.“

Bryan Rust, útočník Penguins: „Musíme sa z toho poučiť. Urobili sme však aj niekoľko skutočne dobrých vecí.“

Západná konferencia – predkolo

EDMONTON – CHICAGO 4:6 (stav série: 0-1)

Dominik Kubalík prekonal klubový rekord Stevea Larmera (1+3) z roku 1983 v počte bodov získaných v zápase play-off. Český útočník strelil dva góly a pridal tri asistencie, aby doviedol Chicago k výhre 6:4 nad domácim Edmontonom. Ako vôbec prvý nováčik v NHL zaznamenal tri body v prvej tretine a päť bodov celkovo v prvom zápase kariéry v play-off. Larmera prekonal aj Jonathan Toews, ktorý strelil dva góly a pridal asistenciu, aby sa v historickom bodovaní tímu posunul so 113 bodmi na piate miesto. Strelecky sa presadili aj Brandon Saad a Dylan Strome, kým Corey Crawford urobil 25 zákrokov. Prekonali ho Connor McDavid, Leon Draisaitl, Ryan Nugent-Hopkins a James Neal. Prví traja menovaní zaznamenali aj po dve asistencie. Mike Smith inkasoval päť gólov z 23 striel v prvých 27 minútach zápasu. Mikko Koskinen následne zastavil 18 striel. Oba tímy využili tri presilovky. Druhý zápas série sa odohrá v pondelok.

Blackhawks strelili v prvej tretine štyri góly po sebe:

Útočníka Chicaga čaká po tomto zákroku pohovor s disciplinárkou + video

Hviezdy duelu: 1. D. Kubalík (chi), 2. J. Toews (chi), 3. C. McDavid (edm)

Dominik Kubalík, útočník Blackhawks: „Boli sme pripravení a myslím si, že zápas dopadol celkom dobre. Ja som sa cítil dobre a všetko mi vychádzalo, čo bolo fajn, ale je to len prvý zápas.“

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Naša hra nebola dostatočne dobrá. Po všetkých stránkach. Prvý zápas je dôležitý a prehrali sme ho. Už s tým teraz nič neurobíme. Môžeme sa len koncentrovať na druhý zápas.“

CALGARY – WINNIPEG 4:1 (stav série: 1-0)

Calgary síce po góle Andrewa Coppa po prvej tretine prehrávalo, ale už v druhej tretine využilo špeciálne situácie na otočenie stavu vedúce až k výhre 4:1 nad Winnipegom v prvom zápase kvalifikačnej série. V presilovke vyrovnal Johnny Gaudreau, v oslabení strelil víťazný gól Tobias Rieder a v presilovke zvýšil vedenie Mikael Backlund. Štvrtý gól pridal v predposlednej minúte zápasu Andrew Mangiapane strelou do prázdnej brány. Cam Talbot čelil len 18 strelám, kým jeho spoluhráči vyslali na Connora Hellebuycka 32 striel. Jets sa už v prvej tretine zranil Mark Scheifele a jeho status pred pondelkovou odvetou nie je známy. V tretej tretine zamieril do šatne aj Patrik Laine.

Riederov víťazný gól v oslabení:

Nepríjemný moment: Scheifele sa od bolesti zmietal po ľade + video

Hviezdy duelu: 1. J. Gaudreau, 2. A. Mangiapane, 3. M. Backlund (všetci cgy)

Johnny Gaudreau, útočník Flames: „Je to rýchle. Je to rýchla séria. Nemôžete začať nevýrazne. Myslím si, že sme dnes odviedli skvelú prácu. Začali sme pomaly, ale potom sme boli skvelí. Bol to perfektný zápas na stanovenie tónu pre túto sériu.“

T. Tatar (MTL) 18:11 0 0 0 0 0 0 4

Autor: Jozef Struhár | Vydané: 01. 08. 2020 | Rubrika: Sumáre