10 tímov NHL, ktoré prežívajú peklo s platovým stropom

Nemenný platový strop so sebou priniesol viacero nezvyčajných vecí na hráčskom trhu. Lacnejšie a kratšie zmluvy, väčšia opatrnosť manažérov, kvalitní hráči bez zmlúv sú príznačné tomuto mimosezónnemu obdobiu. Môžu za to problémy viacerých tímov s platovým rozpočtom.

Luke Fox z televízie Sportsnet vytvoril prehľad desiatich tímov, ktoré sú platovým stropom obmedzované najviac:

Anaheim Ducks

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 22/23

Tímu pomohla výmena Erika Gudbransona a pobyt Ryana Kesler na listine dlhodobo zranených hráčov, ale vykúpenie Coreyho Perryho na rozpočet vplýva do roku 2023 a nie je to žiaden žart. Navyše, hráči ako Getzlaf, Henrique a Backes sú platení za to, čo dokázali, nie za to, čo v súčasnosti dokážu. Tímu stále chýba brankárska dvojka a kým neodídu predražené zmluvy, len ťažko sa z Ducks opäť stane konkurencieschopný tím.

Arizona Coyotes

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 22/23

Bill Armstrong prišiel do tímu, ktorý nedisponuje vysokými draftovými voľbami a má drahého kapitána so železnou klauzulou o nevymeniteľnosti. Úľava by mohla prísť v roku 2021, keď skončia zmluvy Goligoskemu, Hjalmarssonovi, Demersovi a Stepanovi. Plusom tímu je, že Clayton Keller a Jakob Chychrun sú upísaní dlhodobo a výkonnostne presahujú hodnotu svojich zmlúv.

Edmonton Oilers

Miesto pod stropom: 732 509 USD
Veľkosť zostavy: 22/23

Minulé chyby tím strašia dodnes. Medzi viac ako 50 obmedzenými voľnými hráčmi bez zmluvy hrával len jeden na zápas viac minút ako Ethan Bear. Zaslúži si platový nárast, no momentálne sa nezmestí do rozpočtu, pokiaľ neprídu nejaké zmeny. Edmonton pritom bude mať v roku 2021 potenciálne až deväť neobmedzených voľných hráčov.

New York Islanders

Miesto pod stropom: 8,9 mil. USD
Veľkosť zostavy: 20/23

Lou Lamoriello má bez zmluvy jedného z najcennejších útočníkov na trhu, Mathewa Barzala. Okrem neho však na zmluvu čaká aj kľúčový obranca Ryan Pulock. Islanders tiež poškuľujú po možnosti návratu Andyho Greenea a Matta Martina, ktorí sú neobmedzenými voľnými hráčmi. Situáciu im komplikujú zmluvy veteránov, ako sú Ladd, Komarov, Boychuk či Clutterbuck.

St. Louis Blues

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 21/23

Aj po výmene jednej z najlepších brankárskych dvojok nedokázal Doug Armstrong nájsť dostatok miesta pre Alexa Pietrangela. Ešte nevyriešil absenciu zraneného Vladimira Tarasenko a ani novú zmluvu pre Vincea Dunna, ktorý vstupuje do najlepších rokov kariéry.

Tampa Bay Lightning

Miesto pod stropom: 2,9 mil. USD
Veľkosť zostavy: 18/23

Všetci traja neupísaní obmedzení voľní hráči sú kľúčoví členovia majstrovského tímu, ktorí si zaslúžia výrazný platový nárast – Michail Sergačov, Anthony Cirelli a Erik Černák. Klub opustili Kevin Shattenkirk a Zach Bogosian, Tylera Johnsona si z waiver listiny nikto nestiahol a s výmenou sa spájal už aj lojálny kapitán Steven Stamkos – to ilustruje, v akej ťažkej situácii sa Lightning nachádzajú.

Toronto Maple Leafs

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 23/23

Pri napätej situácii s platovým stropom musel tím poprosiť Iľju Michejeva o zľavu a potom prišiel veľmi výhodný podpis zmluvy s Travisom Dermottom. Tímu tak momentálne zostáva bez zmluvy len útočník Joey Anderson, ktorý nie je v tomto smere až takou dôležitou postavou.

Vancouver Canucks

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 23/23

Podpisom novej zmluvy s Jakeom Virtanenom si tím naplnil svoj platový rozpočet i počet miest v zostave. Generálny manažér solídne nahradiť odídených hráčov, ale musí počítať aj s budúcimi kontraktmi Eliasa Petterssona a Quinna Hughesa, ktoré budú drahé. Tím stále dopláca na drahých hráčov štvrtého útoku, vykúpenie Ryana Spoonera i pokutu za Roberta Luonga.

Vegas Golden Knights

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 21/23

Vymenili Paula Stastnyho i Natea Schmidta, no stále sú nad stropom – taká je cena za angažovanie Alexa Pietrangela. V špekuláciách sa spomínajú dôležití hráči, ako Jonathan Marchessault, Alec Martinez či Max Pacioretty. Marc-Andre Fleury nikam nepôjde a spolu s Robinom Lehnerom zaťažujú rozpočet 12 miliónmi dolárov. Tím nemá už žiadnych obmedzených voľných hráčov, no už pri 21-člennej zostave naplnil rozpočet.

Winnipeg Jets

Miesto pod stropom: 0 USD
Veľkosť zostavy: 22/23

Jack Roslovic a Sami Niku stále potrebujú nové kontrakty. Úľava by mala prísť presunom Bryana Littlea na listinu dlhodobo zranených hráčov. V budúcom roku zároveň končia zmluvy 12 hráčom, čo prinesie miesto na manévrovanie. Stále však pretrvávajú aj špekulácie o možnej výmene Patrika Laineho či Roslovica.


Autor: Jozef Struhár | Vydané: 28. 10. 2020 | Rubrika: Správy z NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL