Mike Matheson, hop alebo trop pre Penguins?

Tím Pittsburgh Penguins mnohí odborníci označujú za mužstvo, ktoré je na výraznom ústupe zo svojich pozícií top tímu NHL. Organizácia „tučniakov“ vedená skúseným generálnym manažérom Jimom Rutherfordom však bola značne aktívna na hráčskom trhu a rozhodne sa nechystá odstúpiť zo svojich pozícií len tak bez boja.

V minulej sezóne, po veľmi skorom vypadnutí v play-off, bola kritike podrobená najmä defenzíva Penguins, špeciálne tretí obranný pár v zložení Schultz-Johnson. Generálny manažér „Pens“ Rutherford poukázal na to, že tím má ešte niekoľko sezón, v ktorých bude schopný útočiť na Pohár lorda Stanleyho a vytýčil si niekoľko čiastkových cieľov – omladiť mužstvo, získať rýchlych korčuliarov, aby sa mužstvo mohlo vrátiť k svojej typickej ofenzívnej hre založenej na vysokom pressingu, a vymeniť tretí obranný pár.

Všetky tieto atribúty v jednom charakterizujú posilu mužstva do obrany – Mikea Mathesona. Talentovaný bek prišiel do tímu v rámci kontroverznej výmeny s Floridou Panthers za lídra kabíny Penguins Patricka Hörnqvista.

Matheson bol po svojej prvej sezóne v NHL, označovaný za veľmi perspektívneho člena obrany mužstva z Floridy, nikdy sa však nedokázal úplne adaptovať na tlak zo strany fanúšikov a časté zmeny herného štýlu mužstva. Mužstvo „panterov“ vymenilo za jeho pôsobenia až štyroch trénerov s diametrálne odlišnými hernými štýlmi (Gallant, Rowe, Boughner, Quenneville), čo Mathesonovi výrazne uškodilo pri jeho rozvoji. Zmena prostredia môže byť tým pravým pre stále len 26-ročného kanadského obrancu, ktorý má za sebou pár nevydarených sezón.

V zámorí sa o Mathesonovom príchode do Pittsburghu uvažuje ako o veľkom risku zo strany Rutherforda, najmä v súvislosti s výškou platu a dĺžkou Mathesonovej zmluvy. Medzi prednosti hráča patrí najmä výborné korčuľovanie, ofenzívne inštinkty a kvalitná strela. Medzi negatíva možno zaradiť stratu sebavedomia a viery vo svoje schopnosti po dvoch slabých sezónach na Floride, kde Matheson často chyboval v defenzíve, za čo si vyslúžil veľkú kritiku fanúšikov Panthers.

Ak je však v NHL mužstvo, ktorého herný štýl by najviac mohol zapasovať k Mathesonovej hre, je to práve organizácia z Pittsburghu. Hlavný kouč „tučniakov“ Mike Sullivan je dlhodobo známy tým, že sa snaží stavať na prednostiach svojich zverencov a použiť ich čo najviac vo svojej taktike.

Matheson sa nepochybne bude môcť v Pittsburghu oprieť o mentoring Krisa Letanga, ktorý je podobným typom ofenzívneho obrancu. Na úrodnú pôdu by mohla padnúť aj rozsiahla spolupráca s asistentom trénera Toddom Reirdenom, ktorý už absolvoval s novou akvizíciou niekoľko online rozhovorov pre lepšie adaptovanie hráča na systém, ktorý budú „tučniaci“ praktizovať v blížiacej sa sezóne. Fakt, že partnerom Mathesona v treťom obrannom páre bude defenzívne ladený Cody Ceci môže poskytnúť viac možností pre ofenzívny rozlet čiperného beka.

Veľký risk, veľký zisk. Aj takto možno uvažoval Jim Rutherford, keď v minulosti priviedol do tímu „Pens“ Justina Schultza, ktorého mnohí odborníci odpisovali po jeho slabej anabáze v drese Edmontonu Oilers. V meste ocele však výrazne pookrial a výraznou mierou prispel k úspešnému ťaženiu „tučniakov“ v play-off v rokoch 2016 a 2017. Práve na miesto Schultza v treťom páre prichádza Matheson. Bude mať stratég Rutherford opäť šťastnú ruku?


Autor: Milan Kuna | Vydané: 12. 01. 2021 | Rubrika: Správy z NHL


SlovakNHL.sk - aktuálne spravodajstvo zo sveta NHL