13. 05.
14. 05.
«

Slováci sa netešili: Nashville vynuloval Chicago, Washington zdolal Toronto

Vo štvrtok odštartovali zvyšné tri série prvého kola play-off aj s tromi Slovákmi, ktorí v nich neuspeli. Z výhier sa tešili Washington, Nashvlle a Anaheim, ktorý si predĺžil víťaznú sériu proti Calgary. Pekka Rinne vychytal druhú nulu tohtoročných bojov o Stanley Cup.

Východná konferencia

WASHINGTON - TORONTO 3:2 PP (stav série: 1-0)

Toronto malo nádejný vstup do play-off, keď Mitchell Marner otvoril skóre už po minúte a pol. Náladu fanúšikom Maple Leafs zlepšil aj Jake Gardiner, ktorý v desiatej minúte zvyšoval stav na 2:0. Mladý tím mal dvojgólový náskok a podal sympatický výkon, ale na držiteľa Prezidentskej trofeje to napokon nestačilo. Washington, ktorý začal duel veľmi vlažne, zásluhou dvoch gólov Justina Williamsa vyrovnal do konca druhej tretiny. Od tretej mal prevahu a napokon o jeho výhre 3:2 rozhodol v šiestej minúte predĺženia, zo šiestej strely, Tom Wilson. Ten najskôr zachytil pokus o vyhodenie puku a následne strelou z pravého kruhu strelil svoj prvý gól v play-off v kariére. Bola to 44. strela, ktorá smerovala na Frederika Andersena. Braden Holtby pomohol k triumfu 35 zákrokmi. Druhý duel je na programe v sobotu.

Vo štvrtok sme videli v akcii aj slovenského obrancu Martina Marinčina, ktorý odohral svoj prvý duel play-off. V drese Toronta odohral 13 minút a 43 sekúnd, počas ktorých zaznamenal tri strely, tri bloky a jeden mínusový bod.

Víťazný gól Wilsona:

Hviezdy duelu: 1. T. Wilson, 2. J. Williams, 3. B. Holtby (všetci WSH)

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Možno sme boli trochu nervózni, možno sme cítili trochu ten tlak. Keď však skórovali, celá lavička si povedala, že sa musíme upokojiť a hrať náš hokej. Po prvej tretine sme nepanikárili, bolo ešte dosť času na hru. Nakoniec sme si to odmakali a vyhrali duel v predĺžení.“

Jake Gardiner, obranca Maple Leafs: „Je ťažké začať play-off takýmto spôsobom, ale oni sa vrátili do hry a zobrali nám víťazstvo. Majú skvelý tím, ale myslím si, že ani my nie sme na odpis, takže sa vzdávať nebudeme.“

CHICAGO - NASHVILLE 0:1 (stav série: 0-1)

Písala sa ôsma minúta prvej tretiny, keď Viktor Arvidsson prekorčuľoval pred bránou a úspešne tečoval strelu Filipa Forsberga. Nashville sa ujal vedenia 1:0, ktoré udržal až do konca prvého zápasu série proti favorizovanému Chicagu. Svoje druhé čisté konto v play-off vychytal Pekka Rinne, ktorý zneškodnil všetkých 29 striel Blackhawks. V prvej tretine urobil šesť zákrokov, v druhej 12 a v tretej 11. Domáci boli strelecky aktívnejší, ale recept na Fína nenašli a v zápase play-off neskórovali po prvýkrát od roku 2012. Corey Crawford urobil o desať zákrokov menej ako Rinne, ktorý bol vymenovaný za prvú hviezdu duelu. V druhej tretine urobil aj dva väčšie zákroky pri šanciach Anisimova a Hossu. Druhou hviezdou bol Arvidsson, ktorý mohol v závere ešte pridať aj gól do prázdnej brány. Trafil však hornú tyčku. Druhý zápas je na programe v sobotu, opäť v United Center.

V otváracom dueli čelil Rinne aj strelám slovenských útočníkov. Marián Hossa, ktorý odohral 16 minút a 37 sekúnd, ho ohrozil štyrikrát. Richard Pánik, ktorý absolvoval 13 a pol minúty, trikrát. Martinský rodák si pripísal aj jeden mínusový bod a zviditeľnil sa siedmimi bodyčekmi. Tomáš Jurčo nehral.

Víťazný gól Arvidssona:

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. V. Arvidsson (obaja NSH), 3. C. Crawford (CHI)

Ryan Ellis, obranca Predators: „Musíme v tom pokračovať. Myslím si, že oni odohrali skvelý zápas, ale Pekka bol fenomenálny. Poctivo sme aj bránili, no v ďalších zápasoch budeme musieť zlepšiť ešte našu ofenzívnu hru.“

Joel Quenneville, tréner Blackhawks: „Musíme sa viac snažiť a hrať agresívnejšie pred bránou. Musíme byť ochotnejší ísť tam a bojovať tam, vydrieť si príležitosti.“

ANAHEIM – CALGARY 3:2 (stav série: 1-0)

V repríze vzájomnej série spred dvoch rokov Anaheim privítal v Honda Center ambiciózne Calgary. Kanadský tím podal dobrý výkon a držal s favoritom krok, ale napokon v zápase plnom tvrdých súbojov prehral 2:3. Skóre duelu otvoril už po 52 sekundách kapitán Ryan Getzlaf, ktorý využil hneď prvú presilovú hru zápasu. Bol to jeho jubilejný 100. bod v play-off NHL, čo dokázal ako prvý hráč v klubovej histórii. Sean Monahan vyrovnal stav ešte do prvej prestávky rovnako v početnej výhode a Sam Bennett dokonca poslal hostí do vedenia v strede druhej tretiny. Kris Versteeg prihrával na oba góly. Rickard Rakell však o štyri minúty neskôr zmazal ich náskok a Jakob Silfverberg o ďalšie štyri minúty rozhodol v presilovke o výhre kalifornského tímu. Getzlaf a Silfverberg pridali ku gólu asistenciu, Shea Theodore ich získal dve a John Gibson prispel k triumfu 30 zákrokmi. Svoj tím podržal najmä v samom závere duelu pri šanci Johnnyho Gaudreaua, keď hralo Calgary presilovku o dvoch hráčov. Viac práce mal Brian Elliott, ktorý čelil 41 strelám, z toho 17 v prvej tretine. Ani po jeho odvolaní z brány sa už spoluhráčom nepodarilo vynútiť predĺženie.

Rozhodujúci gól Silfverberga:

Rozhodcovia rozdali v zápase spolu dvanásť menších trestov, z toho sedem hráčom Flames. Ducks ich doma zdolali už v 28. zápase v sérii od 25. apríla 2006 (22 v základnej časti, 6 v play-off). Getzlaf má na konte spolu 101 bodov v 105 dueloch play-off. Druhý zápas série sa odohrá v sobotu opäť v Anaheime.

Hviezdy duelu: 1. R. Getzlaf, 2. J. Silfverberg, 3. S. Vatanen (všetci ANA)

Kris Versteeg, útočník Flames: „Mali sme príležitosti vyrovnať skóre, ale nedokázali sme to. Teraz sa musíme sústrediť na ďalší zápas.“

John Gibson. brankár Ducks: „Nemyslím si, že som dnes odchytal najlepší zápas, ale postupne som sa zlepšoval. Chlapci predo mnou mi pomohli.“