13. 05.
14. 05.
«

Nashville zaznamenal historický triumf vo finále Stanley Cupu!

V sobotu v noci pokračovalo po dvojdňovej prestávke tohtoročné finále Stanleyho pohára. Nashville potvrdil svoju silu na domácom ľade a po presvedčivom víťazstve 5:1 znížil stav série proti Pittsburghu na 1:2.

Podrobné štatistiky

Nashville hostil vôbec prvýkrát v histórii finále Stanley Cupu a domáce prostredie opäť využil vo svoj prospech. Po prvej tretine prehrával 0:1, ale dvoma rýchlymi gólmi v úvode druhej časti hry otočil stav a napokon zvíťazil jasne 5:1. Znížil tak stav finálovej série na 1:2 a znemožnil obhajcovi titulu vybojovať majstrovský mečbal. Roman Josi a dvojbodový Mattias Ekholm využili dve z troch presiloviek Predators, víťazný gól strelil Frederick Gaudreau a skórovali aj James Neal s Craigom Smithom. Josi pridal ku gólu dve asistencie. Pekka Rinne bol tentoraz spoľahlivý a z 28 striel ho prekonal iba s 13 gólmi najlepší strelec play-off Jake Guentzel. Matt Murray nemal svoj deň a inkasoval päťkrát z 33 striel domácich.

Hneď pri prvom striedaní Neal zbúral pri mantineli zozadu Dumoulina, ktorý otrasený zamieril na striedačku. Prvou strelou sa prezentoval v druhej minúte Järnkrok, ktorý preveril Murrayho betóny. Na opačnej strane však Pittsburgh udrel z úvodnej šance. Dobre postavený Guentzel v tretej minúte dorazil pomedzi nohy ležiaceho Rinneho puk po strele Colea a strelil svoj štvrtý gól vo finále . V piatej minúte hrali hostia, navyše, prvú presilovú hru po faule Subbana. Usadili sa v útočnom pásme, ale náskok si nezvýšili. Rinne musel neskôr zasahovať po strelách Cullena a Shearyho, ktorú len vyrazil pred seba. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mal z domácich hráčov Järnkrok, ktorý v strede prvej tretiny netrafil puk zblízka do odkrytej brány Murrayho po prihrávke Sissonsa. Penguins potom na chvíľu zatlačili súpera a v 13. minúte hrali druhú presilovku po zlom striedaní Predators. Arvidsson v nej mohol vyrovnať stav, ale jeho strelu po úniku dvoch proti jednému Murray zastavil. Zaskvel sa aj v závere tretiny po zakončení Smitha. Nashville bol medzitým aktívnejší a mal streleckú prevahu 12:6, ale do prestávky sa skóre nezmenilo.

V úvode druhej tretiny absorboval Dumoulin ďalší tvrdý bodyček, tentoraz od Fishera. Nashville pokračoval v aktivite a prvý náznak šance na vyrovnanie mal Sissons. Jeho pokus o strelu bez prípravy z pravého kruhu však na poslednú chvíľu zmaril Malkin. Murray musel neskôr viackrát zasahovať, najmä po nebezpečnom nahodení puku od Josiho. V 25. minúte Zolnierczyk vybojoval svojou dravosťou prvú presilovku pre domácich. Na vyrovnanie skóre ju využil Josi, ktorého delovka z pravého kruhu sa obtrela o rukavicu Rowneyho a prešla za Murrayho . Ten inkasoval opäť už o 42 sekúnd neskôr, keď ho prekonal Gaudreau presnou strelou zápästím z medzikružia . Hostia následne zatlačili súpera a Rinne podržal svoj tím pri niekoľkých veľkých šanciach. Ellis neskôr skvelým obranným zákrokom zastavil prenikajúceho Crosbyho. V 33. minúte mohol Nashville viesť o dva góly, keď sa na Murrayho rútili traja hráči. Neal však nezakončil prečíslenie úspešne. V 37. minúte hrali Penguins tretiu presilovku v dueli, no hneď v jej úvode sa dostal do úniku Järnkrok, ktorý ohrozil Murrayho strelou z medzikružia. Domáci sa ubránili a 23 sekúnd pred druhou sirénou zvýšil ich náskok na 3:1 Neal, ktorý sa so šťastím dostal k odrazenému puku spoza brány . Ukončil tak šesťzápasové strelecké suchoty.

Nashville pokračoval v aktivite aj v tretej tretine. K prvej strele Pittsburghu sa dostal až v jej druhej minúte Sheary, na opačnej strane Gaudreau neuspel po úniku proti Murraymu. V 45. minúte chyboval Kunitz, ktorý nechtiac vyslal do brejku Smitha. Ten chladnokrvne zakončil a poslal domácich do vedenia 4:1 svojím prvým gólom v tomto play-off . O dve minúty neskôr Rinne vychytal v čistej šanci Shearyho, ktorý dorážal puk do odkrytej brány. Penguins sa snažili zdramatizovať zápas, ale Nashville pozorne bránil a hrozil protiútokmi. V 53. minúte hral druhú presilovku v zápase a aj tú premenil na gól. Postaral sa o to Ekholm strelou príklepom z medzikružia, ktorou ukončil 42-zápasové čakanie na gól . Frustrácia hráčov Pittsburghu rástla, čo vyústilo do viacerých šarvátok a osobných trestov. Z nich pramenila ešte jedna presilovka Predators, ktorú však odohrali v oddychovom tempe. Penguins sa už na nič nezmohli, a tak Nashville znížil stav finálovej série po výhre 5:1.

Pekka Rinne
Matt Murray
59:25 27/28 60:00 28/33
Juuse Saros
Marc-Andre Fleury
- -

Nashville si zlepšil domácu bilanciu v tomto play-off na 8-1 a vyhral aj ôsmy zápas, v ktorom viedol po dvoch tretinách. Pittsburgh, naopak, prehral všetkých šesť duelov, v ktorých po dvoch tretinách prehrával. Guentzel skóroval v prvých troch zápasoch finále, čo dokázal ako druhý nováčik v histórii po Dinovi Ciccarellim (1981). Práve jeho nováčikovské rekordy v počte gólov (14) i bodov (21) v jednom play-off má na dosah. Sidney Crosby si pripísal 160. bod v play-off v kariére, čím sa vyrovnal na 20. mieste histórie Mikeovi Bossymu, Gordiemu Howeovi, Bobbymu Smithovi a Alovi MacInnisovi. Josi sa stal najlepším strelcom spomedzi obrancov v tomto play-off so šiestimi gólmi.

Tréner Predators nasadil do tretieho zápasu finále P. A. Parenteaua a Harryho Zolnierczyka, ktorí nahradili v zostave Vernona Fiddlera a Codyho McLeoda. Pittsburghu chýbal Nicko Bonino, ktorého zastúpil Carter Rowney. Do akcie sa tiež vrátil Carl Hagelin. Štvrtý zápas série sa odohrá v pondelok opäť v Nashville. Tennessee je 15. štátom v USA, ktorý hostí finále Stanley Cupu.

Hviezdy duelu: 1. P. Rinne, 2. R. Josi, 3. F. Gaudreau (všetci NSH)

P. K. Subban, obranca Predators: „Vedeli sme, aké to bude vrátiť sa späť na domáci ľad. Chceli sme túto výhodu využiť a podarilo sa nám to. Máme prvé víťazstvo a ideme ďalej.“

Mattias Ekholm, obranca Predators: „Dnes sme ukázali, že tu nie sme len do počtu. Rozhodne nie sme bez šance na celkový triumf. Všetci sme boli po dvoch prehrách nabudení a odhodlaní zvíťaziť, čo sme skvelým spôsobom dokázali.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Niekoľko gólov sme im darovali, čo sa už nesmie stať. Pozrieme si záznam a poučíme sa z našich chýb. Dnešná prehra nás však nepoloží. Sme sklamaní z výsledku, ale bol to iba jeden zápas zo série. Hráči si tým prešli a získali skúsenosti.“

Sidney Crosby, kapitán Penguins: „Mali sme dobrý začiatok zápasu. Čakali sme, že na nás vybehnú. Bolo dobré, že sme išli do vedenia, ale oni potom využili presilovku. Potom strelili rýchlo ďalší gól a v závere tretiny ešte jeden. Nemôžeme inkasovať 25 sekúnd pred prestávkou, obzvlášť v takýchto zápasoch.“