23. 05.
02:30info
«

Dva tímy zdramatizovali série, dva postúpili ďalej! Hrdinom aj syn slovenských rodičov

V utorok sa v NHL odohrali ďalšie štyri zápasy prvého kola play-off. Ďalšie dva tímy postúpili a poznáme už aj prvú sériu 2. kola.

Východná konferencia

CAROLINA - ISLANDERS 6:3 (séria: 4-1)

Jack Drury a Stefan Noesen skórovali v rozmedzí ôsmich sekúnd v úvode tretej tretiny, aby sa Carolina opäť ujala vedenia dvojgólového vedenia na cesta za výhrou 6:3 v piatom zápase série prvého kola play-off proti Islanders, po ktorej sa tešila z postupu do druhého kola. Seth Jarvis strelil gól do prázdnej brány a pridal dve asistencie, Jevgenij Kuznecov premenil trestné strieľanie a pridal jednu asistenciu. Skórovali aj Teuvo Teräväinen a v presilovke Andrej Svečnikov. Brady Skjei dvakrát asistoval a Frederik Andersen urobil 22 zákrokov. Semion Varlamov ich kryl o desať viac. Hurricanes viedli 2:0, keď počas presilovky skóroval Mike Reilly. New York vstupoval do druhej tretiny za stavu 1:3, ale vďaka gólom dvojbodového Brocka Nelsona a Caseyho Cizikasa ju opúšťal za nerozhodného skóre. Mathew Barzal a Ryan Pulock zaknihovali po dve asistencie. Kým Islanders skončila sezóna, Carolina narazí v druhom kole play-off na ďalší newyorský tím, Rangers. Newyorský Lou Lamoriello vytvoril nový rekord NHL medzi generálnymi manažérmi s 325 zápasmi v play-off. Predošlý držal Glen Sather (324).

Hurricanes strelili dva kľúčové góly za osem sekúnd:

Podanie rúk:

Jack Drury, útočník Hurricanes: „Oni hrali tým správnym spôsobom, hrali tvrdo, ale my sme si svoju prácu urobili. Myslím si, že sme zostali odolní a v tretej tretine sme zareagovali veľmi dobre.“

Patrick Roy, tréner Islanders: „Naozaj som si myslel, že sme sa vyrovnaním dostali k bodu zvratu v zápase. A potom pár zlých odrazov puku... Mali sme naše šance. Nehovorím, že sme mali vyhrať sériu, hovorím, že sme mohli ísť teraz domov a hrať šiesty zápas. Namiesto toho je tu koniec. Sú to prázdne pocity, pretože mám dojem, že sme hrali omnoho lepšie, ako sa nám vrátilo.“

Hviezdy duelu: 1. J. Drury (CAR), 2. S. Jarvis (CAR), 3. J. Kuznecov (CAR)

BOSTON - TORONTO 2:3 PP (séria: 3-2)

Matthew Knies, Američan so slovenskými koreňmi, skóroval v tretej minúte predĺženia, aby Toronto zdolalo Boston 2:1 a znížilo stav série na 2:3. Jake McCabe otvoril skóre stretnutia v šiestej minúte prvej tretiny a Joseph Woll predviedol 28 zákrokov. Maple Leafs hrali v zápase o prežitie bez hviezdneho Austona Matthewsa, ktorému v štarte zabránila choroba. O jediný gól Bruins sa postaral Trent Fredeic, ktorý vyrovnával na 1:1 v 14. minúte prvého dejstva. V bráne zostal Jeremy Swayman, ktorý urobil 31 zákrokov. Zápas číslo šesť sa odohrá vo štvrtok v Toronte.

Knies rozhodol o všetkom v nadstavenom čase:

Sheldon Keefe, tréner Maple Leafs: „Od samého začiatku sme hrali agresívne a s dôrazom. Neľutovali sme sa. Nevzdávali sme to. Vyšli sme na ľad a pokúsili sa už v prvej tretine chopiť vedenia v tomto zápase.“

Brad Marchand, kapitán Bruins: „Oni sem prišli a nechali na ľade všetko. Musíme byť lepší. To je všetko.“

Hviezdy duelu: 1. M. Knies (TOR), 2. J. Woll (TOR), 3. J. Swayman (BOS)

WINNIPEG - COLORADO 3:6 (séria: 1-4)

Mikko Rantanen strelil svoje prvé dva góly v play-off v tretej tretine, aby rozhodol o výhre Colorada 6:3 nad Winnipegom v piatom zápase série prvého kola play-off, po ktorom sa nenasadený tím teší z postupu do druhého kola. Rantanen pridal aj asistenciu. Josh Manson strelil gól do prázdnej brány a pridal asistenciu, do čierneho sa trafili aj Valerij Ničuškin, Jakov Trenin a Artturi Lehkonen. Devon Toews a Nathan MacKinnon dvakrát asistovali, Alexandar Georgiev kryl 33 striel. Prekonali ho Kyle Connor, ktorý otvoril skóre zápasu, Josh Morrissey, ktorý v presilovke vyrovnával na 2:2, a Tyler Toffoli, ktorý vyrovnával na 3:3. Connor Hellebuyck inkasoval päť gólov z 31 striel. Colorado strelilo päť alebo viac gólov v piatom zápase po sebe od začiatku play-off, čo predtým dokázali len tri tímy - Blackhawks (7 zápasov, 1984/85), Rangers (6 zápasov, 1993/94) a Islanders (5 zápasov, 1980/81). Jets sa zase stali prvým tímom histórie NHL, ktorý inkasoval päť alebo viac gólov v každom z prvých piatich zápasov od začiatku play-off.

Dva góly Rantanena po sebe:

Alexandar Georgiev, brankár Avalanche: „Myslím si, že sme v prvých dvoch tretinách boli možno trochu príliš opatrní. Ale v tretej tretine sme vedeli, že sa pokúsia hru otvoriť a strelili sme veľký gól, ten štvrtý, a pokračovali v rozumnej hre. Bol to veľmi, veľmi slušný výkon.“

Rick Bowness, tréner Jets: „Za posledné dva roky bol toto zďaleka najlepší zápas play-off, čo sme odohrali. Dnes to nešlo v náš prospech. Pri pár góloch sme mali smolu a mali sme aj niekoľko šancí, ktoré sme nepremenili. Kde sme to nechali v prvých štyroch zápasoch? To je otázka, na ktorú si musíme odpovedať sami počas leta.“

Hviezdy duelu: 1. M. Rantanen (COL), 2. N. MacKinnon (COL), 3. J. Morrissey (WPG)

VANCOUVER - NASHVILLE 1:2 (séria: 3-2)

Fanúšikovia vo Vancouveri čakali na prvý gól piateho zápasu série prvého kola do tretej tretiny. Na ich radosť ho strelil Nikita Zadorov. K postupu však nakoniec neviedol. O štyri minúty neskôr totiž Roman Josi potrestal vylúčenie Dakotu Joshuu a v 53. minúte Alexandre Carrier rozhodol o výhre Nashvillu 2:1 svojím prvým gólom v play-off v kariére. Pri oboch góloch asistoval Filip Forsberg a Juuse Saros predviedol 19 zákrokov. Canucks vsadili opäť na Artursa Silovsa, ktorý kryl 20 striel. Séria sa teraz presťahuje do Nashvillu, kde sa odohrá zápas číslo šesť za stavu 3:2 pre Vancouver.

Carrier rozhodol o výhre:

Andrew Brunette, tréner Predators: „Alexandre (Carrier) je chlapcom so srdcom a dušou, veľmi súťaživý. Zbožňujem ho. Je pekné vidieť, ako bol odmenený takým veľkým momentom.“

J.T. Miller, útočník Canucks: „Je to na nič. Mali sme šancu uzavrieť to doma a viedli sme. Rozdielu sú očividne veľmi malé a každý maličká chyba vás v tomto čase roka bude niečo stáť. Je to tak, ako to je. Bude to náročná séria. Nemysleli sme si na začiatku, že to bude na päť zápasov. A Predators dnes hrali dobre.“

Hviezdy duelu: 1. R. Josi (NSH), 2. N. Zadorov (VAN), 3. J. Saros (NSH)