13. 05.
14. 05.
«

Sekera skóroval, Meszároš a Handzuš asistovali

V štyroch zápasoch play-off, ktoré boli v NHL na programe v sobotu, sa z výhier tešili hráči Detroitu, Philadelphie, Montrealu a Los Angeles. Do bodovania sa zapísali traja Slováci – Sekera, Meszároš a Handzuš.

Detroit – Phoenix 4:3 (stav série: 2-0)
Pavel Dacjuk strelil jeden gól a pridal tri asistencie, aby doviedol Detroit k druhému víťazstvu v sérii prvého kola play-off proti Phoenixu. Ruský útočník pri treťom góle prezentoval svoje umenie, keď si puk posunul dozadu pomedzi nohy, predtým ako vyslal na Iľju Bryzgalova strelu. Z následnej dorážky sa presadil Darren Helm. Red Wings strelili v prvej tretine tri góly a štvrtý pridali v druhej dvadsaťminútovke, aby viedli už 4:0. Strelecky sa postupne presadili Dacjuk, Brian Rafalski, Helm a Tomas Holmstrom. Coyotes sa potom podarilo znížiť na rozdiel jediného gólu, keď sa v presilovkách presadili Radim Vrbata a dvakrát Shane Doan. Domáci tím si v závere tesný náskok udržal a do Glendale pocestuje s vedením 2:0 na zápasy.

„Je to nepríjemné. Je síce zábavné pozerať sa na ich hru, ale nie hrať proti nim. Hrajú s takou ľahkosťou, je to nádhera. My však musíme hrať kolektívny hokej s piatimi hráčmi, pretože jeden alebo dvaja nestačia..“
-- Shane Doan

„Je to vzrušujúce, ale ešte nie je koniec série. Oni sa budú zo všetkých síl snažiť doma vyhrať, a preto sa musíme pripraviť na to, že prvých desať minút bude naozaj náročné odolať.“
-- Jimmy Howard

Philadelphia – Buffalo 5:4 (stav série: 1-1)
Danny Briere sa stal hrdinom Philadelphie, keď strelil v polovici 36. minúty víťazný gól a pennsylvánskému tímu pomohol k tesnej výhre nad Buffalom v pomere 5:4. Tí diváci, ktorí nesedeli na svojich miestach v úvodných minútach zápasu, mohli ľutovať. V prvej časti hry totiž padlo až šesť gólov (tri na každej strane). O góly „letcov“ sa postarali Claude Giroux, ktorý otvoril skóre stretnutia, Dan Carcillo a James van Riemsdyk. V druhej tretine prekonali Ryana Millera (29/34) Ville Leino a spomínaný Briere. V drese Flyers nechýbal obranca Andrej Meszároš, ktorý odohral 26 minút a stal sa najvyťažovanejším hráčom zápasu. K výhre prispel dvoma asistenciami. Zo zápasu si odniesol aj dva plusové body, štyri strely a dve trestné minúty. Do hry zasiahol aj obranca Sabres Andrej Sekera, ktorý sa vrátil po zranení späť do akcie. Bojnický rodák hral vyše jedenásť minút a v prvej tretine strelil svoj premiérový gól vo vyraďovacích bojoch, ktorým vyhnal Bobrovskyho na striedačku. Do štatistík si Sekera pripísal aj jeden mínusový bod, jednu strelu a štyri trestné minúty. Strelcami ďalších gólov „šablí“ boli Thomas Vanek (dva) a Cody McCormick. Séria sa sťahuje za stavu 1:1 do Buffala, kde sa v pondelok odohrá tretí duel.

„Oni veľa strieľali na bránu a o to ide. Musíme sa viac snažiť strieľať, lebo stačí, keď na to nie sme pripravení a oni to využijú.“
-- Ryan Miller

„Znova sme ukázali našu efektivitu v presilovkách a v strelách na bránu, to je to čo sme chceli. Miller predviedol veľa skvelých zákrokov, ale nakoniec sme ho predsa len zlomili a potom sa veci začali meniť.“
-- Danny Briere

Boston – Montreal 1:3 (stav série: 0-2)
Montreal sa vrhol na Boston už v úvode zápasu a po necelých troch minútach viedol 2:0. V 43. sekunde otvoril skóre duelu Michael Cammalleri, ktorý v tretej minúte prihral v presilovke na gól Mathieuovi Darcheovi. „Medvede“ sa snažili streliť kontaktný gól, čo sa im napokon podarilo v 28. minúte, kedy skóroval Patrice Bergeron. Bol to však jediný gól, ktorý Bruins v tomto stretnutí strelili. Ešte na konci druhej tretiny upravil na konečných 3:1 pre Canadiens Yannick Weber. Kanadský tím tak pocestuje domov s dvojzápasovým vedením. Veľký podiel má na tom brankár Carey Price, ktorý v sobotu zaznamenal 34 zásahov (15 v prvej dvadsaťminútovke). Za domáci klub nenastúpil kapitán Zdeno Chára, ktorý bol v piatok hospitalizovaný pre dehydratáciu. V zostave ho nahradil Shane Hnidy. Tretí duel je na programe v pondelok 18. apríla.

„Dve výhry nie sú štyri. Zostáva nám ešte veľa práce. Sme dobre zohratí, a keď sa dostaneme do vedenie, hráme pevne a nedávame im priestor.“
-- Carey Price

„Buďme úprimní: Náš tím nehral tak dobre ako sme si predstavovali. Ak chceme dávať góly, musíme sa snažiť zo všetkých síl. Čaká nás ťažká práca. Myslím si, že ešte ťažšia ako doteraz.“
-- Claude Julien

San Jose – Los Angeles 0:4 (stav série: 1-1)
Obranca Drew Doughty strelil dva góly a pridal dve prihrávky, aby doviedol Los Angeles k víťazstvu 4:0 nad San Jose. Autorom víťazného gólu bol v trinástej minúte ďalší obranca „kráľov“ Jack Johnson, ktorý skóroval v presilovke. Antti Niemi bol prekonaný aj v 45. minúte, kedy uzavrel skóre zápasu Kyle Clifford. Výborným výkonom sa prezentoval brankár Jonathan Quick, ktorý zneškodnil všetkých 34 streleckých pokusov a zaznamenal svoj prvý shutout v play-off. Domáci tím sa mohol spoľahnúť aj na slovenského centra Michala Handzuša, ktorý k víťazstvu pomohol jednou asistenciou, ktorú získal pri Johnsovom góle. Na ľade strávil 20 minút a 47 sekúnd, počas ktorých nazbieral aj tri zblokované strely a vyhral 13 vhadzovaní z 30 (43,3 %). Tretie stretnutie sa odohrá v Staples Center v utorok 19. apríla.

„Mali sme veľa problémov s našimi chýbajúcimi útočníkmi pred týmto duelom. Väčšina fanúšikov nám neverila po tom, čo sme predviedli v prvom zápase. Ale dnes sme hrali dobrý hokej a preto sme vyhrali..“
-- Drew Doughty

„Náš súper bol dnes lepšie pripravený ako my, pri mantineloch sme boli nedôrazní. Dnes sme neboli lepším tímom.“