SlovakNHL.sk
Dnes je 6. 7. 2020, 23:03. Meniny má Patrícia, Patrik.

Najnovšie články

Orr: Crosby patrí medzi piatich najlepších hráčov všetkých čias
Publikované: 01. 07. 2020
Legendárny obranca Bobby Orr verí, že kapitán Pittsburghu Sidney Crosby patrí medzi piatich najlepších hráčov, ktorí kedy chytili do rúk hokejku.

Orr je presvedčený, že Crosby patrí do skupiny tvorenej Wayneom Gretzkym, Mariom Lemieuxom, Gordie Howeom a Orrom samotným.

„Prosím, prosím,“ začal Orr pre The Athletic. „Chcem, aby vám nerobilo problém radiť meno Sidneyho Crosbyho medzi nás ostatných. V tomto mi jednoducho dôverujte. Je tak, tak špeciálny.“

Orr svoje presvedčenie aj obhajoval.

„Ak sa opýtate hociktorého z hráčov v tom zozname, tak viem, že vám povie to isté, čo hovorím ja. Sid do toho zoznamu patrí. Má aj talent, aj motiváciu. Pozrite sa však, čím si prešiel. To o ničom hovorí. Pozrite sa na zranenia, s ktorými sa vyrovnával, hlavne v úvode kariéry. Bol umlátený, zranený, prešiel si mnohým. A pozrite sa, čo napriek tomu dokázal,“ poznamenal.

„Vyhral všetky tie Stanleyho poháre. Vyhral Olympiádu. V skutočnosti na nej strelil ten zlatý gól. Vyhral Svetový pohár. Tie čísle, ktoré nazbieral. Všetko, čo dokázal. Je to jeden z najlepších hokejistov všetkých čias.“

Crosby, ktorý v auguste oslávi 33. narodeniny, doteraz nazbieral 1263 bodov v 984 zápasoch a s priemerom 1,28 bodu na zápas je šiesty v historickom poradí. Získal tri Stanleyho poháre, dve Trofeje Conna Smythea, dve olympijské zlatá, dve Hartove trofeje, dve Trofeje Arta Rossa a dve Trofeje Mauricea Richardsa.
Čo sa stalo v Pittsburghu s Philom Kesselom?
Publikované: 30. 06. 2020
Pri príležitosti ročného výročia výmeny Phila Kessela do Arizony, si „insider“ z Pittsburghu, Josh Yohe z The Athletic, túto transakciu pripomenul a venoval sa tomu, ako sa vôbec zrodila.

Yohe tvrdí, že o odchode amerického útočníka z Pittsburghu nerozhodol len jeden jediný faktor, no vzťah medzi hráčom a hlavným trénerom Mikeom Sullivanom toto rozhodnutie popohnal.

Rozprával sa o tom aj s nemenovaným hráčom Penguins, ktorý k tomu povedal:

„Nemyslím si, že Phil neznášal Sullyho. Jednoducho si nemyslím, že Phil má celkovo rád trénerov alebo to, keď mu niekto hovorí, čo má robiť. Sully ho raz počas leto vyzval za to, že nehral viac defenzívnejšie. Keď sa Sully vracal späť k svojmu sedadlu, Phil sa pozrel hore a povedal: Do r*ti s ním. Všetci sme mali veľmi radi Phila a stále tomu tak je. Všetci máme radi a rešpektujeme aj Sullyho. Je to skvelý tréner. Mali však spolu svoje chvíľky.“

Yohe zároveň tvrdí, že nikto v organizácii neverí, že by si Kessel vyžiadal výmenu, ale že Kessel s generálnym manažérom Jimom Rutherfordom došli k vzájomnej dohode, že by pre neho bolo najlepšie, ak by odišiel.

Tridsaťdvaročný rodák z Wisconsinu opustil Pittsburgh po odohraní 328 zápasov so ziskom 110 gólov a 303 bodov. V Arizone stihol odohrať 70 zápasov, v ktorých zaznamenal 38 bodov za 14 gólov a 24 asistencií.
Marleau je na ceste za rekordom NHL: Potichu ohrozuje Howea
Publikované: 29. 06. 2020
Nie je síce najstarší v NHL, ale Patrick Marleau hrával v NHL plnohodnotne už v sezóne 1997/98, a tak niekdajší kapitán San Jose Sharks pôsobí v kanadsko-americkej lige dlhšie, ako ktokoľvek iný. Dokonca potichu útočí na ligový rekord, ktorý drží Gordie Howe.

Štyridsaťročný útočník, ktorý momentálne pôsobí v tíme Pittsburgh Penguins, doteraz nastúpil do 1723 zápasov, vrátane 854, ktoré odohral bez prestávky. Momentálne je v historickom poradí odohraných zápasov na piatom mieste.

Možno sa piate miesto zdá ako vysoký kopec na zdolanie, nie je tomu tak. Marleau potrebuje odohrať už len 45 zápasov, aby vyrovnal rekord Gordieho Howea (1767). Ak by tento ročník neprerušil koronavírus a predtým mu do kariéry nezasiahli výluky, už dávno mohol byť rekord jeho.

Ak sa Marleau rozhodne pokračovať v kariére aj v budúcej sezóne, je veľmi pravdepodobné, že budeme mať nového rekordéra. Postupne pritom prekoná aj Rona Francisa (1731), Jaromíra Jágra (1733) či Marka Messiesa (1756).

Marleau v 1723 zápasoch dokázal nazbieral 1188 bodov, keď strelil 562 gólov a 626 asistencií. Mimochodom, keď v NHL debutoval, na svete nebolo viacero súčasných hráčov NHL, vrátane Patrika Laineho, Caleho Makara či Eliasa Petterssona.
Kto bude v bráne? Penguins by mohli v predkole vsadiť na skúsenosti
Publikované: 22. 06. 2020
Mladík Tristan Jarry má za sebou pomerne vydarenú základnú časť, ale tím Pittsburgh Penguins by sa mohol v predkole play-off prikloniť k využitiu skúsenejšieho brankára Matta Murraya.

Murray v prvej polovici základnej časti prišiel o pozíciu jednotky a pri bilancii 20-11-5 mal len 89,9% úspešnosť zákrokov a priemer 2,87 inkasovaného gólu na zápas. V druhej polovici sa však zlepšil a situácia sa začala otáčať.

Od 9. januára štartoval dvadsaťšesťročný brankár v 14 zápasoch, kým Jarry v 12. Murray v nich dosiahol bilanciu 8-5-1 s 90,3% úspešnosťou zákrokov a priemerom 2,79 inkasovaného gólu na zápas. Jeho mladší kolega trochu zvädol a pri bilancii 6-6-0 mal len 89,9% úspešnosť zákrokov a priemer 3,07 inkasovaného gólu na zápas.

„Mohli ste vidieť, že Matt chytal vyrovnanejšie v druhej polovici sezóny,“ povedal hlavný tréner Mike Sullivan pre The Athletic. „Páčilo sa nám, akým smerom sa vydal. Počas môjho pôsobenia tu už ukázal, že je lepším brankárom v druhej časti sezóny a v play-off. Jeho bilancia hovorí za seba.“

Pittsburgh narazí v predkole na Montreal v sérii na tri víťazné zápasy. Murray má z play-off dosť skúseností, keď tímu vychytal už dva Stanleyho poháre. Aj preto ho v bráne očakáva aj generálny manažér Jim Rutherford.

„Je to brankár so skúsenosťami z tej časti ročníka, je to človek, ktorý už v play-off zažil veľa úspechov a začínal chytať skutočne dobre. Dalo sa vycítiť, že je na tom lepšie a že sa pripravoval na play-off. Už to ukázal aj v minulosti. Tešilo nás, ako sa jeho hra vyvíjala,“ uviedol Rutherford.
Títo hráči pravdepodobne opustia Penguins, píšu v zámorí
Publikované: 15. 06. 2020
Josh Yohe z The Athletic sa zaoberal brankárkou situáciou v tíme Pittsburgh Penguins, ktorá by mohla vyústiť do odchodu jedného z gólmanov. Hráčov, ktorí by mohli po sezóne opustiť klub, by však mohlo byť viac.

O odchode Matta Murraya sa špekuluje už dlhšie. Yohe tvrdí, že ak by si Penguins chceli udržať oboch brankárov, Murraya i Tristana Jarryho, museli by urobiť väčšiu výmenu, trebárs vymeniť hráča, ako je Kris Letang. Pravdepodobnejšie tak je, že sa klub s jedným gólmanom rozlúči.

„Cítim, že je takmer isté, že jeden z brankárov Penguins bude vymenený, keď príde najbližšie medzisezónne obdobie. Dajme tomu v novembri. Mojou predtuchou je, že to bude Matt Murray. Bude žiadať veľa peňazí a platový strop možno poklesne,“ poznamenal Yohe.

Obaja brankári môžu byť po sezóne obmedzenými voľnými hráčmi. Lepšie štatistiky mal v tomto ročníku Jarry, ktorý pri bilancii 20-12-1 dosiahol 92,1% úspešnosť zákrokov a priemer 2,43 inkasovaného gólu na zápas. Murray mal bilanciu 20-11-5 s 89,9% úspešnosťou zákrokov a priemerom 2,87 inkasovaného gólu na zápas.

Keď odborník dostal otázku, ktorí ďalší hráči by mohli byť na odchode z klubu, odvetil, že to budú pravdepodobne útočníci Nick Bjugstad a Patrick Marleau. Obaja môžu byť neobmedzenými voľnými hráčmi – Marleau po tejto sezóne, Bjugstad po budúcej.

Bjugstad, ktorý zaťažuje platový strop sumou 4,1 milióna amerických dolárov, vo svojej prvej plnej sezóne v Pittsburghu odohral len 13 zápasov so ziskom gólu a asistencie.

Marleau ako veterán, ktorý vlani podpísal so svojím dlhoročným tímom San Jose skromnú jednoručnú zmluvu, poberá len 700 000 amerických dolárov. V 40 rokoch odohral v tomto ročníku 64 duelov so ziskom 22 bodov. V drese Penguins získal gól a asistenciu v ôsmich stretnutiach.
 

Posledný zápas

10. 03. 2020
NJD 
-
 PIT

2:5

(1:1, 0:1, 1:3)

Nasledujúci zápas

CBJ 
-
 PIT
12. 03. 2020 -

Novinky z tímu

29. 05. 2020 - Tím Pittsburgh Penguins umiestnil centra Linusa Ölunda na nepodmienečnú waiver listinu s cieľom ukončiť s ním zmluvu. Dvadsaťdvaročný Švéd, ktorého klub draftoval v roku 2017 zo 155. miesta, opúšťa organizáciu, v ktorej sa nedokázal prebojovať do prvého tímu. V nižšej AHL odohral v ročníku 2018/19 61 zápasov so ziskom 15 bodov (6+9) a v tejto sezóne bol na hosťovaní v tíme Brynäs IF zo švédskej SHL, v ktorej vyprodukoval 14 bodov (4+10) v 49 dueloch.
15. 05. 2020 - Športový svet dostane ďalšieho Lemieuxa s číslom 66. Tím NFL New York Giants vo štvrtok odhalil čísla dresov jeho nováčikov, pričom zaujalo číslo Shanea Lemieuxa, ktorý bude nosiť 66-ku, ktorú v hokejovom svete preslávil Mario Lemieux v Pittsburghu. Nie je známe, či si ho dvadsaťtriročný rodák z Oregonu vybral práve z rešpektu k hokejovej legende, ale spája sa s ním aj iná hokejová súvislosť. Na Oregonskej univerzite predtým vytvoril dvojičku s Tyrellom Crosbym, takže tam mali nečakané duo Lemieux-Crosby. Ich čísla však vtedy nesedeli – Lemieux mal Jágrovu 68-ku a Crosby 65-ku namiesto 87-ky, ktorú nosí súčasný kapitán Penguins Sidney Crosby.
05. 05. 2020 - Kapitán Penguins Sidney Crosby venoval 100 000 jedál potravinovej banke v Pittsburghu, ktorá ich bude distribuovať cez svoje viaceré asistenčné programy. „Videl som ľudí z Pittsburghu, ako sa zomkli, aby pomáhali druhým, a ja som chcel byť toho súčasťou,“ poznamenal hviezdny útočník. Daná potravinová banka rozdala počas posledných siedmich týždňov pandémie koronavírusu viac ako 1,9 milióna kilogramov jedla, čo je o zhruba 450 tisíc kilogramov viac, ako rozdala za rovnaké obdobie v minulom roku.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V tíme nemá platnú zmluvu ani jeden Slovák.

Reklama

O tíme v kocke

Pittsburgh Penguins

Vznik: 1967
Aréna: PPG Paints Arena (kapacita: 18 087)
Adresa: PPG Paints Arena, 1001 Fifth Ave., Pittsburgh, PA 15219
Oficiálny web: www.pittsburghpenguins.com
Farma(AHL): Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Najväčšie úspechy: 5x Stanley Cup (1991, 1992, 2009, 2016, 2017)
Vyradené čísla: 21 (M.Briere), 66 (M.Lemieux), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Róbert Dome, Ladislav Karabín, Martin Štrbák, Richard Lintner, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Miroslav Šatan