MS 2017: O zlato zabojujú Kanada so Švédskom! + video

V sobotu sa v Kolíne nad Rýnom odohrali boje o finále tohtoročného svetového šampionátu. Zahrajú si v ňom Kanada, ktorá otočila zápas s Ruskom a Švédsko, ktoré zdolalo Fínsko. Uvidíme tak reprízu olympijského finále zo Soči.

Odporúčame:
MS 2017: V semifinále severské derby a súboj veľmocí + video

1. SEMIFINÁLE

Kanada – Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Góly: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko)(PP), 57. O´Reilly (Matheson), 69. Couturier (O´Reilly, Parayko)(EN) – 33. Kuznecov (Panarin, Kučerov), 35. Gusev (Šipačov, Panarin)(PP), 56. MacKinnon (Konecny)
Strely: 38-28 (15-11, 12-12, 19-5), Trestné minúty: 10-22

Súboj rivalov a dvoch najúspešnejších krajín v histórii MS bol dlho najmä taktickou bitkou. Hralo sa vo vysokom tempe, no kým Rusi sa snažili viac tvoriť ofenzívu a častejšie strieľali, Kanaďania im znepríjemňovali život tvrdosťou. Obaja brankári odolávali šanciam súperov až do polovice duelu, keď prvýkrát udrelo Rusko. Po vyšachovaní kanadskej obrany dorazil puk do odkrytej brány Jevgenij Kuznecov. Už o dve a pol minúty neskôr bolo 2:0, keď Nikita Gusev aj so šťastím z prvej zakončil ďalšiu peknú akciu na jeden dotyk.

Kanada odpovedala rovnakou mincou po 17 sekundách tretej tretiny vo svojej prvej presilovke v zápase, ktorú využil Mark Scheifele. Následne hrala ďalšie tri, ale bez úspechu. Až v 56. minúte jej útočný tlak a veľkú streleckú prevahu premenil na vyrovnávajúci gól Nathan MacKinnon. O necelé dve minúty dokonca otočil skóre Ryan O´Reilly, ktorý napokon rozhodol o postupe do tretieho finále po sebe. Triumf víťaza posledných dvoch MS spečatil gólom do prázdnej brány, svojím prvým na turnaji, Sean Couturier. Calvin Pickard prispel k výhre 26 zákrokmi. MacKinnon s O´Reillym pridali ku gólu asistenciu, Colton Parayko ich získal dve. Artemij Panarin prihral na oba góly Rusov a so 16 bodmi si upevnil prvé miesto v produktivite turnaja. Andrej Vasilevskij čelil 38 strelám, no polovici z nich v tretej tretine.

Kanada sa dozvie meno finálového súpera dnes večer po súboji Švédska s Fínskom. Trikrát po sebe boli svetovými šampiónmi naposledy Česi v rokoch 1999 až 2001. Rusi budú obhajovať bronzové medaily z minulého roka.

Štatistiky oboch tímov na MS 2017 pred semifinále:

Shots on goal ✔ Save % ✔ Penalty Kill ✔
Take a look at the stats facing @HC_Men and @russiahockey as they get set for the semifinals. pic.twitter.com/e06gjBBtlh

— IIHF (@IIHFHockey) May 20, 2017

Zostava Kanady:: Pickard (Johnson) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux, O'Reilly – Duchene, Couturier, Killorn – Schenn, Konecny, Marner – Point

Zostava Ruska:: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov, Provorov, Zub, Orlov – Telegin, Andronov, Ničuškin – Dadonov, Šipačov, Gusev – Kučerov, Namestnikov, Kuznecov – Panarin, Plotnikov, Barabanov – Tkačov

2. SEMIFINÁLE

Švédsko – Fínsko 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 2. Edler (Bäckström), 25. Klingberg (Ekman-Larsson, Nylander)(PP), 35. Nylander (Bäckström)(PP), 54. Nordström (Krüger) – 5. Kemppainen (J. Aaltonen)
Strely: 41-23 (11-5, 15-6, 15-12), Trestné minúty: 6-10

Zápas sa ani poriadne nezačal a Švédi už viedli 1:0 po bleskovej strele Alexa Edlera z druhej minúty ihneď po vyhranom vhadzovaní Nicklasa Bäckströma. Práve Edler o tri minúty neskôr nechtiac vypichol puk rovno na hokejku Joonasa Kemppainena, ktorý presnou strelou z medzikružia vyrovnal stav na 1:1. Švédi boli v prvej tretine strelecky aktívnejší a aj druhú začali gólom. V 25. minúte využil prvú presilovku v zápase John Klingberg. „Tri korunky“ naďalej kontrolovali hru v 35. minúte premenili na gól aj svoju druhú početnú prevahu. Prihrávku Bäckströma tentoraz zužitkoval William Nylander, so siedmimi gólmi najlepší strelec turnaja. Fíni sa nedokázali vrátiť do zápasu a triumf Švédska spečatil v závere Joakim Nordström. Henrik Lundqvist k nemu pomohol s 22 zákrokmi, Harri Säteri čelil 41 strelám.

Švédsko si zahrá o zlato prvýkrát od roku 2013, keď doma získalo titul. O bronz si to rozdajú Rusi, ktorí ho vyhrali vlani a Fíni, úradujúci vicemajstri sveta.

Both @Trekronorse and @leijonat have some interesting stats facing them heading into tonight's semifinal game. Who do you think will win? pic.twitter.com/HJyhuERN2L

Zostava Švédska: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, Klingberg, Edler, Holm – Lindholm, Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Nordström, Karlsson – Krüger, J. Lundqvist (C), Eriksson Ek – Söderberg

Zostava Fínska: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A) – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – M. Aaltonen, J. Lajunen, Hännikäinen – Osala