«

Bruins po prvýkrát vo finále vedú, Chára asistoval

CHIBOS CHICAGO BLACKHAWKS – BOSTON BRUINS
Finále Stanley Cupu

Boston porazil Chicago v prvom domácom zápase finálovej série 2:0, aby sa po prvý raz ujal vedenia v priamom boji o Stanley Cup. Zdeno Chára pomohol k výhre asistenciou, kým Blackhawks sa museli zaobísť bez Mariána Hossu.

BOSTON BRUINS – CHICAGO BLACKHAWKS 2:0 (stav série: 2-1)

Po prvýkrát v tohtoročnom finále Staley Cupu nevideli diváci predĺženie. Tuukka Rask vychytal svoje tretie čisté konto v tohtoročnom play-off a Daniel Paille (4) s Patriceom Bergeronom (7) sa trafili do čierneho v druhej tretine, aby Boston porazil Chicago v treťom finálovom zápase 2:0 a ujal sa vedenia v sérii 2:1 na zápasy. Rask zneškodnil všetkých 28 striel, aby svoj tím priblížil na rozdiel dvoch víťazstiev k druhému Stanley Cupu za posledné tri roky. 42 sekúnd pred koncom skoro inkasoval, no strela Bryana Bickella trafila len pravú tyčku. Záver zápasu zase patri potýčke, do ktorej sa zapojil aj Zdeno Chára, ktorý si z duelu odniesol aj asistenciu. Corey Crawford mal v zápase viac práce, keď čelil 35 strelám. Blackhawks boli oslabení o Mariána Hossu, ktorého v predzápasovom rozkorčuľovaní zranil puk.

V prvej tretine tretieho zápasu to pre Raska nebolo také náročné ako v predošlom zápase a gól neinkasoval ani jeho náprotivok, hoci ten čelil vážnejším príležitostiam. Čisté kontá obom brankárom nevydržali po prestávke dlho. V druhej dvadsaťminútovke sa odohrali len o čosi viac ako dve minúty predtým, ako Paille strelil svoj druhý gól v sérii. Najskôr zaviedol puk do útočného pásma prihral ho Tylerovi Seguinovi, ktorého šancu Crawford zlikvidoval. K vyrazenému puku sa však opäť dostal Paille, ktorý už brankárovi hostí šancu vyniknúť nedal. Bruins boli v druhej tretine aktívnejší a pomohli im k tomu aj tri vylúčenia Blackhawks. Druhé z nich využili aj na strelenie gólu. V 35. minúte poslal Chára puk k Jaromírovi Jágrovi, ten ho z pravej strany poslal cez troch hráčov Bergeronovi, ktorý sa strelou z prvej nemýlil. 2:0. Zvyšok večera patril Raskovi, ktorému mohol nulu v samom závere znemožniť Bickell. Po tyčke ešte nasledovali šarvátky, v ktorých sa popasovali Chára s Bickellom a Brad Marchand s Andrew Shawom.

V drese Blackhawks sa ukázal len Michal Handzuš, ktorý na ľade strávil necelých 12 minút so ziskom jednej strely. Na vhadzovaniach sa mu vôbec nedarilo – prehral všetkých desať. Chára bol najvyťažovanejším hráčom svojho tímu a okrem asistencie zaznamenal počas necelých 26 minút strávených na ľade aj jednu strelu, jeden blok a tri bodyčeky. Ďalšie štyri minúty strávil na trestnej lavici.

Keďže sa teraz Boston po prvýkrát v sérii ujal vedenia, Chicago sa v nasledujúcom zápase bude snažiť o to, aby sa domov nevracalo s dvojzápasovou stratou. Zápas číslo štyri, ktorý sa opäť odohrá v Bostone, je na programe už v stredu. Potom sa tímy stretnú až v sobotu vo „veternom meste“.

Tuukka Rask, brankár Bruins: „Je to veľké víťazstvo. Môžeme si ho teraz užiť a zajtra sa zamerať na pár vecí, aby sme boli lepší a v stredu pripravení opäť hrať.“

Claude Julien, tréner Bruins: „Práve teraz hráme náš najlepší hokej v tejto sezóne a to je presne to, čo potrebujeme, aby sme mali šancu vyhrať Stanley Cup. Musíme v tom pokračovať a taktiež sa musíme pokúsiť napraviť malé veci, ktoré by sme mohli ešte zlepšiť. Nie sme tu skupina, ktorá sa uspokojí. “

Joel Quenneville, tréner Blackhawks: „Narazili sme tu na jedného z najlepších brankárov v lige. Dnes si myslím, že sme mu to uľahčili, čo sa týka pohybu pred bránou a tým, že na puky videl. Myslím si, že sa musíme zlepšiť práve v tých oblastiach. “

HVIEZDY ZÁPASU:
1. Patrice Bergeron (BOS), 2. Tuukka Rask (BOS), 3. Daniel Paille (BOS)

POZNÁMKY:
Jaromír Jágr sa vďaka asistencii vyrovnal Paulovi Coffeymu v počte bodov získaných v play-off. Na svojom konte ich obaja majú 197. ... Bruins už prežili bez inkasovania 27 oslabení v rade. ... Zápas rozhodovali Chris Rooney a Brad Watson, ktorým na čiarach pomáhali Shane Heyer a Brian Murphy. ... Tím, ktorý vyhral tretí zápas finále za stavu 1:1 na zápasy, vyhral Stanley Cup v 21 prípadoch z 25 od roku 1939.

M. Handzuš (CHI) 11:51 0 0 0 0 1 0