29. 04.
30. 04.
«

Pittsburgh získal Stanleyho pohár!

A je hotovo. Pittsburgh aj po štvrtýkrát vo svojej histórii získal Stanleyho pohár na ľade súpera. Tentokrát mu k tomu pomohla výhra v šiestom zápase série, keď v San Jose triumfoval pomerom 3:1.

Podrobné štatistiky

Pittsburgh podal ďalší kvalitný výkon a tentokrát mu k triumfu 3:1 nad San Jose pomohol aj Matt Murray, ktorý z 19 striel inkasoval len raz. Obranca Kris Letang strelil víťazný gól v druhej tretine, skóre stretnutia otvoril Brian Dumoulin a poistku do prázdnej brány pridal Patric Hörnqvist. Sidney Crosby, ktorý prevzal Stanleyho pohár i Trofej Conna Smytha, zaznamenal dve asistencie. Jediný gól domácich strelil Logan Couture. Sharks tentokrát 25 zákrokov Martina Jonesa nepomohlo.

V prvej tretine sa hralo vo výbornom tempe, a tak, ako to bývalo vo väčšine finálovej série, aj tentokrát bol o čosi lepším tímom Pittsburgh. Prvú väčšiu šancu však spálilo San Jose v siedmej minúte, keď Tierney neúspešne zakončoval prečíslenie dvoch na jedného. V ôsmej minúte putoval na trestnú lavicu Zubrus a hosťom sa podarilo otvoriť skóre. Ujala sa strela Dumoulina od modrej . V 13. minúte zmaril Wardovi príležitosť na vyrovnanie Kunitz, no ďalšie štyri väčšie šance patrili Penguins. Malkin ani Kessel nezakončili ideálne, Crosbyho a Shearyho pre zmenu vychytal Jones.

V druhej tretine sa „žraloky“ zlepšili a už v 24. minúte mohol vyrovnať Karlsson. Jeho zakončenie však obetavo zblokoval Crosby. O minútu neskôr zahrozil na druhej strane po peknej prihrávke Malkina Rust, ale trafil len rameno Jonesa. V 27. minúte sa tešili domáci fanúšikovia z vyrovnania, o ktoré sa postaral strelou z ľavého kruhu Couture . Nerozhodný stav nevydržal ani minútu a pol. Hostia sa ujali vedenia tentoraz zásluhou Letanga. Puk sa do brány odrazil od vyrážačky Jonesa . V 31. minúte mal vyrovnanie na hokejke Pavelski, ale netrafil odkrytú bránu. Ďalšie dve väčšie šance prišli v rozmedzí pol minúty. Najskôr neuspel domáci Ward a potom hosťujúci Malkin. Pittsburgh mal ešte dve šance, ale pri prvej domácich podržal Jones a pri druhej trafil Crosby hokejku Brauna.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa domáci snažili o vyrovnanie a v 46. minúte im pomohol zbytočný faul Shearyho, no nepotrestali ho. Penguins mali hru pod kontrolou. Následne sa do šance dostal Dumoulin, no Jones jeho strelu zneškodnil lapačkou. V 50. minúte sa Sharks dostávali k veľkej šanci, keď Pavelski získal pred bránou puk a ešte sa ho snažil posunúť do lepšej príležitosti Thorntonovi. Výborne však zakročil obranca Lovejoy. Domácich udržal Jones nad vodou aj v 55. minúte pri šanci Kessela. Domáci brankár opustil svoju bránku v 59. minúte a trvalo len 37 sekúnd, kým Hörnqvist nedal definitívnu bodku za zápasom i sezónou .

Martin Jones
Matt Murray
58:27 25/27 60:00 18/19

Penguins získali štvrtý Stanleyho pohár vo svojej histórii v deň, keď pred siedmimi rokmi oslávili zisk tretieho pohára. Sharks majú za sebou prvú finálovú účasť.

Hviezdy duelu: 1. S. Crosby (PIT), 2. K. Letang (PIT), 3. M. Jones (SJS)

Sidney Crosby (PIT): „Keď sme boli vo finále dvakrát po sebe a boli sme takí mladí, mysleli sme si, že to tak bude každý rok. Nie je to však ľahké. Potrebujete, aby vám vyšlo veľa vecí. Potrebujete špeciálnu skupinu hráčov. My sme ju tento rok mali a našli sme cestu za úspechom. Určite sú to dobré pocity. Nebolo to ľahké, hlavne po tom, ako sme začali sezónu.“

Matt Murray (PIT): „Išlo len o to, aby sme udržali emócie a nervy pod kontrolou. Celý tím dnes urobil neuveriteľnú prácu. Dokázali sme to. Sú to neuveriteľné pocity.“

Joe Thornton (SJS): „Je to na nič. To je podstatné. Je to na nič. Mysleli sme si, že tu máme majstrovský tím po tom, čo sme prešli cez tie tímy zo Západnej konferencie. Práve teraz je to pre náš ťažké.“

Peter DeBoer (SJS): „Máme tu špeciálne mužstvo, ale pohár môže vyhrať len jeden tím. To nič neuberá na tom, čo títo chlapci dokázali. Nemyslím si, že niekto mal v minulosti spochybňovať vodcov alebo charakter nášho mužstva. Myslím si, že to bola chyba počas celej dekády. Dúfam, že teraz zodpovedali pár otázok. Buďme úprimní, nie veľa ľudí čakalo, že sa dostaneme do play-off. Nie veľa ľudí si myslelo, že porazíme Los Angeles. A tak ďalej. Myslím si, že toto mužstvo zodpovedalo veľa otázok.“