18. 05.
«

McDavid a spol. oslavujú! Obhajca má zrazu nôž na krku

(foto: Instagram/Edmonton Oilers)

V stredu čelil v prvom kole play-off NHL vypadnutiu ďalší tím. Spoznali sme tiež ďalšieho držiteľa postupového mečbalu.

DALLAS - VEGAS 3:2 (séria: 3-2)

Jason Robertson strelil víťazný gól v závere druhej tretine, keď využil vylúčenie Alexa Pietrangela za odplatu zákroku Tylera Seguina na Sheu Theodrea zo skorších minút zápasu, aby Dallas vyhral tretí zápas po sebe a po triumfe 3:2 nad Vegas viedol v sérii prvého kola play-off rovnakým pomerom 3:2 na zápasy. V presilovke skóroval aj Matt Duchene, v hre piatich proti piatim Jevgenij Dadonov. Wyatt Johnston mal prsty v oboch góloch z prvej dvadsaťminútovky. V nej skórovali aj hosťujúci Mark Stone, ktorý v presilovke otvoril skóre zápasu, a William Carrier, ktorý vyrovnával na 2:2. Jake Oettinger prispel k zisku postupového mečbalu 25 zákrokmi, Adin Hill ich pri prvom štarte v tohtoročnom play-off urobil 22. Golden Knights budú bojovať o prežitie na domácom ľade v piatok, kedy sa odohrá zápas číslo šesť. Stars v T-Mobile Aréne vyhrali oba predošlé zápasy po tom, čo v sérii prehrávali 0:2 na zápasy. V 86,7 % sérií, v ktorých sa ujali vedenia 3:2 na zápasy po stave 2:2 na zápasy, nakoniec postúpili.

Oettinger urobil v závere duelu veľký zákrok pri šanci Stephensona:

Pete DeBoer, tréner Stars: „Nášmu mužstvu patrí uznanie. Viete, po prvých dvoch prehrách nebolo veľa ľudí, ktorí by verili. Išli sme k súperovi do ťažkého prostredia, vyhrnuli sme si rukávy a pustili sa do práce. Pozriete sa hore a o šesť dní neskôr vedieme 3:2 a máme šancu vyradil držiteľa Stanleyho pohára.“

Bruce Cassidy, tréner Golden Knights o vylúčení Pietrangela: „Ako skúsený hráč by ste sa mali vedieť zachovať lepšie. Budete naštvaný, ale taký je hokej v play-off. Musíte nájsť spôsob, ako to vyventilovať.“

Hviezdy duelu: 1. J. Robertson (DAL), 2. W. Johnston (DAL), 3. J. Oettinger (DAL)

EDMONTON - LOS ANGELES 4:3 (séria: 4-1)

Edmonton sa stal druhým účastníkom druhého kola play-off v Západnej konferencii, keď v stredu zdolal Los Angeles 4:3 a celú sériu ovládol v piatich stretnutiach. Víťazný gól strelil v závere druhej tretiny Zach Hyman po tom, čo Leon Draisaitl dvoma gólmi po sebe otočil z 1:2 na 3:2. Evander Kane otváral skóre zápasu, Evan Bouchard nazbieral tri asistencie, Connor McDavid a Ryan Nugent-Hopkins po dve. Stuart Skinner urobil 18 zákrokov. Duel v závere tretej tretiny zdramatizoval Adrian Kempe, ktorý nadviazal na góly Alexa Laferrierea a Blakea Lizottea. Matt Roy dvakrát asistoval a David Rittich kryl 22 striel. Oilers narazia v druhom kole na Vancouver alebo Nashville. Edmonton vyhral 39. sériu v play-off, s čím od jeho inauguračnej sezóny v NHL (1979/80) vedie celú súťaž. Najbližšie sú k nemu Pittsburgh a Detroit s 37 úspešnými sériami. McDavid v prvých piatich zápasoch play-off vyprodukoval 11 asistencií. V celej histórii NHL ich nazbieral viac za daný časový úsek len Wayne Grezky v roku 1987 – 13. Pre zaujímavosť, Peter Šťastný ich v roku 1985 nazbieral 10.

Podanie rúk:

Rittich takmer obral Draisaitla o vyrovnávajúci gól:

Leon Draisaitl, útočník Oilers: „Myslím si, že sme pravdepodobne lepším tímom tento rok, ako sme boli vlani alebo rok predtým. Sme vyzretejší, čo niekedy hrá veľkú úlohu. Proti nám stál veľmi dobrý tím a skomplikovali nám to. Každý večer to bola proti ním drina. Klobúk dole za to, ako bojovali a hrali. My sme urobili dobrú prácu v tom, aby sme sa na to mentálne pripravili.“

Anže Kopitar, kapitán Kings: „Naozaj nezáleží na tom, kto vás vyradí, ale nie je to skvelý pocit, keď sa vám to stane tretí rok po sebe. Mali sme jednoducho hrať lepšie. Špeciálne formácie nám významne uškodili v celej tejto sérii. Boli oblasti hry, v ktorých sme boli dobrý, diktovali sme tempo hry, ale musíte to robiť samozrejme častejšie a v každom zápase, aby ste vyhrali sériu.“

Hviezdy duelu: 1. L. Draisaitl (EDM), 2. E. Bouchard (EDM), 3. C. McDavid (EDM)