»
03. 05.
04. 05.
«

Matthews zavelil k vyrovnaniu, žiarili aj McDavid či Hyman. Dalo Vegas facku fair-play?

(foto: Instagram/Toronto Maple Leafs, Instagram/Edmonton Oilers)

V pondelok odštartovali aj posledné dve série prvého kola play-off NHL. Dokopy sa hrali štyri zápasy.

Východná konferencia

BOSTON – TORONTO 2:3 (séria: 1-1)

Auston Matthews strelil v tretej tretine víťazný gól a predtým prihrával na dva vyrovnávacie góly, aby doviedol Toronto k vyrovnaniu stavu série prvého kola play-off proti Bostonu na 1:1 utorkovou výhrou 3:2. Max Domi zaznamenal gól a asistenciu, stav na 2:2 vyrovnal v presilovke John Tavares. Iľja Samsonov predviedol 27 zákrokov a kapituloval len v prvej dvadsaťminútovke. Morgan Geekie otvoril počas presilovky stav zápasu, David Pastrňák osem sekúnd pred prvou prestávkou obnovoval vedenie domácich. Tí oproti prvému duelu urobili zmenu v bráne a vsadili na Linusa Ullmarka, ktorý zaknihoval 30 zákrokov. Séria sa teraz presťahuje do Toronta, kde sa jej tretí zápas odohrá v stredu. V pondelok sme opäť nevideli v drese Maple Leafs Williama Nylandera. Kanadský tím ukončil osemzápasovú sériu prehier proti Bostonu, ktorá začala v novembri 2022.

Matthews rozhodol o výhre:

John Tavares, kapitán Maple Leafs: „Boli sme schopní sériu vyrovnať, ale je jasné, že tu máme pred nami ešte dlhú cestu. Viete, že sa pokúsia na to zareagovať, takže musíme pokračovať v zlepšovaní našich výkonov.“

Jim Montgomery, tréner Bruins: „Žiadne pochybnosti. Ullmark bol úžasný. Urobil viacero kľúčových zákrokov. Bránkovisko je prednosť nášho tímu. Obaja z nich chytali naozaj dobre. Dnes sme strelili len dva góly.“

Hviezdy duelu: 1. A. Matthews (TOR), 2. I. Samsonov (TOR), 3. D. Pastrňák (BOS)

CAROLINA - ISLANDERS 5:3 (séria: 2-0)

Prehrávali 2:3, a tak odvolali brankára. Sebastian Aho a Jordan Martinook následne v 58. minúte zápasu skórovali v rozmedzí deviatich sekúnd, aby zavŕšili obrat Caroliny v druhom zápase série prvého kola play-off z 0:3 na 5:3. Cestu za obratom začal Teuvo Teräväinen, kontaktný gól strelil Seth Jarvis a poistku do prázdnej brány pridal Jake Guentzel. Aho a Guentzel pridali aj po asistencii, po dve si ich pripísali Jarvis a Andrej Svečnikov. Frederik Andersen inkasoval tri góly z 12 striel. V tretej tretine čelil len jednej. Semion Varlamov mal podstatne viac práce, keď kryl 34 z 38 striel. Z jeho spoluhráčov sa presadili Kyle Palmieri, Bo Horvat a Anders Lee. Islanders budú teraz hostiť zápas číslo tri, ktorý sa za stavu 2:0 pre Hurricanes odohrá vo štvrtok. Ten pondelkový duel nedohral pre zranenie dolnej časti tela domáci obranca Brett Pesce.

Z 2:3 na 4:3 za 9 sekúnd:

Jordan Martinook, útočník Hurricanes: „myslím si, že asi v ôsmej minúte druhej tretine sme boli v ich pásme a začal som mať pocit, že sme začali zápas preberať do našich rúk. Potom v tretej tretine zotrvávate na koni a snažíte sa tam udržať. Mal som pocit, že v tretej tretine to bola jedna vlna za druhou. Útočili sme a nič sme im neumožnili. To bolo kľúčové.“

Brock Nelson, útočník Islanders: „Išlo len o 30 sekúnd, ani to nie, ktoré by ste radi vrátili späť.“

Hviezdy duelu: 1. J. Martinook (CAR), 2. S. Jarvis (CAR), 3. S. Aho (CAR)

DALLAS – VEGAS 3:4 (séria: 0-1)

Mark Stone skóroval v prvom striedaní od návratu do akcie, aby nasmeroval Vegas k výhre 4:3 nad Dallasom v otváracom zápase série, ku ktorej pomohli aj posily spred prestupovej uzávierky – Tomáš Hertl gólom, Noah Hanifin dvoma prihrávkami. Víťazný gól strelil Brayden McNabb, skóroval aj Jonathan Marchessault a dve asistencie si pripísal aj Jack Eichel. Logan Thompson urobil 27 zákrokov. Prekonali ho Jamie Benn, Jason Robertson a Mason Marchment, ktorý zápas zdramatizoval v 52. minúte. Jake Oettinger čelil len 15 strelám a pripísal si aj asistenciu. Stars sa pokúsia na prehru odpovedať v stredu, kedy je na programe druhý zápas série. Vegas je prvým tímom tohtoročného play-off, ktorý uspel na ľade súpera.

Mark Stone, kapitán Golden Knights: „Mali sme dobrý začiatok u súpera. To bolo kľúčové a dôležité pre nás boli aj presilové hry.“

Pete DeBoer, tréner Stars: „Ak máte vyradiť šampióna Stanleyho pohára, musíte každý večer priniesť svoju najlepšiu hru. Dnes sme urobili niekoľko slušných vecí, urobili sme niekoľko vecí dobre, ale od prvej strely zápasu sme ho len dobiehali. Je ťažké hrať so stratou proti takému tímu.“

Hviezdy duelu: 1. B. McNabb (VGK), 2. J. Eichel (VGK), 3. J. Benn (DAL)

EDMONTON – LOS ANGELES 7:4 (séria: 1-0)

Zach Hyman strelil svoj prvý hetrik v kariére v rámci play-off a pridal asistenciu, aby doviedol Edmonton k výhre 7:4 v otváracom zápase série prvého kola play-off proti Los Angeles. Oilers mali v prvej polovici zápasu jasne navrch a viedli už 4:0, keď skórovali aj dvojbodový Adam Henrique a Ryan-Nugent Hopkins. V tretej tretine sa do čierneho trafil aj dvojbodový Leon Draisaitl a do prázdnej brány Warren Foegele krátko po tom, čo Kings zdramatizovali duel dvoma gólmi. Connor McDavid nazbieral päť asistencií, Evan Bouchard štyri. Stuart Skinner urobil 33 zákrokov, o päť menej ako Cam Talbot. O góly Kings sa postarali Mikey Anderson, Adrian Kempe, Pierre-Luc Dubois a Trevor Moore. Kempe pridal aj asistenciu. McDavid sa stal štvrtým hráčom b histórii Oilers s piatimi asistenciami v zápase play-off (aj Wayne Gretzky, Paul Coffey a Glenn Anderson), pričom od roku 1974 ich viac v celej NHL nazbierali len Gretzky z Edmontonu a Mikko Leinonen z NY Rangers (obaja 6). Henrique vytvoril nový rekord NHL s rozstupom medzi dvoma góĺmi v play-off – delilo ich 4333 dní (predtým Craig Ludwig 4079 dní). Séria pokračuje v stredu.

Prvý hetrik Zacha Hymana v play-off v kariére:

Evan Bouchard, obranca Oilers: „Myslím si, že to bolo celkovo skvelý výkon. Dostali sme ich skoro ta, ako sme chceli. Zatlačili, ale my sme zabojovali naspäť a vyšlo to v náš prospech. Vždy, keď môžete v sérii viesť, je to dobrý pocit, hlavne, ak sa vedenia ujmete tak, ako sme to urobili my.“

Drew Doughty, obranca Kings: „Toto nie je náš model hry. Nie je to spôsob, akým hráme. Je to frustrujúce. Musíme tento zápas hodiť do minulosti a vrátiť sa k tomu, čo nám ide najlepšie, a hrať dobrý obojsmerný hokej. Prehrávame 0:1, ale dokážeme poľahky vyhrať a vyrovnať na 1:1. Musíme tento zápas hodiť za hlavu a poučiť sa z toho, čo sme robili zle.“

Hviezdy duelu: 1. Z. Hyman (EDM), 2. C. McDavid (EDM), 3. E. Bouchard (EDM)