09. 05.
«

Jeho bod nepomohol: Ďalší Slovák je blízko k MS! Draisaitl vytvoril nový rekord NHL

Martin Fehérváry (foto: X/Washington Capitals)

Aj v piatok bol v NHL v akcii slovenský zástupca. Odohrali sa ďalšie štyri zápasy prvého kola play-off.

Východná konferencia

WASHINGTON - RANGERS 1:3 (séria: 0-3)

Igor Šesťorkin predviedol 28 zákrokov a Rangers získali postupový mečbal, keď vyhrali prvý zápas série prvého kola play-off hraný vo Washingtone pomerom 3:1. Barclay Goodrow strelil víťazný gól počas oslabenia len dve minúty po tom, čo Chris Kreider vyrovnával stav. Písala sa len deviata minúta prvej tretiny. V druhej dvadsaťminútovke zvýšil vedenie počas presilovky Vincent Trocheck, ktorý na víťazný gól prihrával. Mika Zibanejad zaznamenal dve asistencie. Skóre stretnutia otvoril John Carlson a asistenciu pri jeho góle si pripísal Martin Fehérváry. Po góle to bol jeho druhý bod v play-off. V zápase odohral 22 minút ako druhý najvyťažovanejší obranca tímu. Prezentoval sa aj strelou, dvoma blokmi a štyrmi bodyčekmi. Jeho spoluhráč v bráne, Charie Lindgren, urobil 19 zákrokov. Capitals nevyužili šesť presilových hier. O prežitie budú bojovať najbližšie v nedeľu, kedy hostia zápas číslo štyri. Je otázne, či bude hrať aj ich obranca Trevor van Riemsdyk, ktorý v piatok utrpel zranenie hornej časti tela. Rangers sú tretím držiteľom Prezitentskej trofeje za posledných 10 rokov, ktorý vyhral každý z prvých troch zápasov play-off (aj Washington 2016 a Colorado 2021).

Vincent Trocheck, útočník Rangers: „Šesty bol očividne opäť veľkolepý. Je to mimoriadny brankár. Potrebujeme, aby bol chrbtovou kosťou tohto tímu. On to robí teraz už roky.“

John Carlson, obranca Capitals: „Počas celej série doteraz vždy prišli s nejakými veľkými momentmi, či to bola odpoveď na gól, či to bolo strelenie ďalšieho gólu, podobné veci. Je to sklamanie.“

Hviezdy duelu: 1. I. Šesťorkin (NYR), 2. J. Carlson (WSH), 3. V. Trocheck (NYR)

NASHVILLE - VANCOUVER 1:2 (séria: 1-2)

J.T. Miller otvoril skóre zápasu gólom v presilovke a následne prihrával na preislovkový gól Brocka Boesera, ktorý rozhodol o výhre Vancouveru 2:1 nad Nashvillom. K vedeniu v sérii prvého kola play-off 2:1 na zápasy viedlo aj 29 zákrokov Caseyho DeSmitha a dve asistencie Quinna Hughesa. DeSmith sa tešil z prvej výhry v play-off v kariére. Zápas zdramatizoval v 57. minúte Luke Evangelista, Juuse Saros opustil duel s 10 zákrokmi. Duel pre zranenie hornej časti tela nedohral domáci obranca Spencer Stastney. Štvrtý zápas série sa odohrá opäť v Nashville. Naplánovaný je na nedeľu. Hughes je tretím hráčom v klubovej histórii, ktorý zaznamenal 20 bodov v prvých 20 zápasoch play-off. Trevor Linden a Thomas Gradin ich nazbierali 21. Z obrancov celej histórie NHL mali viac bodov po 20 zápasoch len Adam Fox (23), Brian Leetch (22), Gary Suter a Al MacInnis (obaja 21). Canucks si vytvoril klubový rekord s najnižším počtom striel na bránu (12) pri výhre v zápase play-off. Predtým to bolo 13 striel (2003 vs. MIN, 2011 vs. SJS).

Casey DeSmith, brankár Canucks: „Prvá výhra nemohla prísť v lepší čas. Bol som naozaj sklamaný z toho, ako som chytal minule. Myslel som si, že vtedy náš tím hral skvelo a nezískal výsledok, ktorý si zaslúžil. A myslím si, že dnes večer sme hrali dobre a výhru si zaslúžili. Znamená to pre mňa veľa.“

Roman Josi, obranca Predators: „ich obrana sa tak veľmi nehýbe, takže si myslím, že ju potrebujeme rozpohybovať a dostať cez ňu nejaké strely, možno streliť špinavý gól, cez teč alebo len dorážku. Toto je určite oblasť, v ktorej musíme byť lepší.“

Hviezdy duelu: 1. J. Miller (VAN), 2. B. Boeser (VAN), 3. L. Evangelista (NSH)

COLORADO - WINNIPEG 6:2 (séria: 2-1)

Colorado strelilo v tretej tretine päť gólov, aby potešilo svojich fanúšikov v prvom domácom zápase play-off výhrou 6:2 nad Winnipegom, po ktorej sa ujalo vedenia v sérii prvého kola 2:1 na zápasy. Nathan MacKinnon vyrovnal počas presilovky stav na 2:2 a Valerij Ničuškin počas ďalšej početnej prevahy poslal Avalanche do vedenia. To zásahmi do čierneho zvýraznili ešte Artturi Lehkonen a Ross Colton a do prázdnej brány Devon Toews. Už v prvej tretine skóroval Zach Parise. MacKinnon a Toews pridali po asistencii, dve zaznamenal Mikko Rantanen a dokonca tri Casey Mittelstadt. Alexandar Georgiev kryl 22 striel. Jets strelili oba svoje góly v druhej tretine, keď stav otočili z 0:1 na 2:1 Tyler Toffoli a počas presilovky Josh Morrissey. Connor Hellebuyck inkasoval päť gólov z 39 striel. V závere zápasu sa strhla šarvátka, pri ktorej utrpel krvácajúce zranenie ruky obranca Jets Brenden Dillon. Nie je známe, ako ho utrpel, ani ako je zranenie vážne. Kanadský tím sa pokúsi vyrovnať stav série v nedeľu, kedy je v Denveri na programe jej štvrtý zápas.

Ross Colton, útočník Avalanche: „Nezostali sme len v úzadí a myslím si, že sme na nich zatlačili. Keď hráme s takou rýchlosťou, s takou energiou, sme dobrým tímom. Uznanie patrí všetkých chlapcom v šatni za to, že sa držali procesu a dostali samí seba do dobrej situácie.“

Rick Bowness, tréner Jets: „Musíme už prestať hľadať tú prihrávku navyše a len robiť to, čo robia oni – strieľať na bránu. Očividne nás disciplína v tretej tretine a tie oslabenia stáli zápas.“

Hviezdy duelu: 1. C. Mittelstadt (COL), 2. V. Ničuškin (COL), 3. N. MacKinnon (COL)

LOS ANGELES - EDMONTON 1:6 (séria: 1-2)

Leon Draisaitl zaznamenal dva góly a asistenciu, Connor McDavid gól a dve asistencie, aby sa Edmonton opäť ujal vedenia v sérii proti Los Angeles jednoznačnou výhrou 6:1. Dva góly strelil aj Zach Hyman, ktorý ako tretí hráč tímu za ostatných 25 rokov skóroval v každom z prvých troch zápasov play-off (aj Draisaitl v roku 2022 a McDavid v roku 2020). Gól a asistenciu si pripísal Evander Kane a tri asistencie nazbieral Ryan Nugent-Hopkins. Stuart Skinner kryl 27 striel a ako jediný ho pokoril Drew Doughty, ktorý v druhej tretine znížil na 1:3. Cam Talbot opustil zápas s 35 zákrokmi. Oilers sa pokúsia vybojovať postupový mečbal v nedeľu, kedy sa v Kalifornii odohrá zápas číslo štyri. Draisaitl strelil vonku svoj 20. gól v play-off v kariére. Potreboval na to len 26 zápasov, čo je nový rekord NHL. Predošlý držali s 29 zápasmi Kevin Stevens a Bernie Nicholls. Kapitán Kings Anže Kopitar odohral svoj 95. zápas v play-off, čím prekonal klubový rekord Luca Robitaillea.

McDavid strelil prvý gól v tohtoročnom play-off:

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Myslím si, že sme dnes urobili veľa dobrých vecí. Špeciálne formácie boli skvelé, Stuart bol v bráne ako skala. Veľa pozitív, ale počíta sa to len ako jedno víťazstvo.“

Kevin Fiala, útočník Kings: „Po prvej tretine sme sa zlepšili a v druhej sme strelili gól. Oni však skórovali hneď na to. Musíme sa pozrieť na nejaké veci a musíme byť lepší. A aj budeme. Musíme vyhrať ten druhý domáci zápas a to je všetko.“

Hviezdy duelu: 1. L. Draisaitl (EDM), 2. C. McDavid (EDM), 3. R. Nugent-Hopkins (EDM)